Minik Bahar yeniden duyma sevinci yaşadı

Van’ın merkez İpekyolu ilçesinde yaşayan doğuştan işitme kaybı olan Bahar Kulup (8), toplumsal medya üzerinden yaptığı işitme aygıtı talebi …

Hediye sipariş alışveriş ankara
07.12.2020
A+
A-


Van’ın merkez İpekyolu ilçesinde yaşayan doğuştan işitme kaybı olan Bahar Kulup (8), toplumsal medya üzerinden yaptığı işitme aygıtı talebi üzerine, yine duymaya başlaması duygulandırdı.

İpekyolu ilçesine bağlı Alipaşa Mahallesinde yaşayan Anber ve Zeydin çiftinin çocukları olan 8 yaşındaki çocukları Bahar Kulup’un doğuştan işitme kaybı bulunuyor. Küçük yaşlarda işitme aygıtı kullanan ve bu kapsamda lisan eğitimi de alan minik Bahar’ın ilerleyen vakitte aygıtı bozuldu. Aygıt fiyatının yüksek olması nedeniyle Kulup ailesi işitme aygıtın fiyatını karşılayamadı. Düşük gelirli ailenin işitme aygıtını karşılayamaması nedeniyle minik Bahar, uzunca bir süreç sessizliğe hapsoldu.

Geçtiğimiz günlerde minik Bahar, “Amca benim kulaklığım bozuldu. Bana bir kulaklık alabilir misin? Ben artık duymuyorum” biçiminde toplumsal medya fenomeni ‘Vanlı Amcan’ isimli kullanıcıdan yardım istedi. Bunun üzerine yardım daveti başlatan kullanıcı, bir hayırseveri harekete geçirdi. Hayırsever vatandaş, 15 bin lira fiyatı olan işitme aygıtını karşılamasıyla birlikte minik Bahar tekrar işitme sevinci yaşadı. Eskisi üzere işitme aygıtına kavuşan minik Bahar’ın yine işitmesi ailesini sevince boğdu.

“Bahar’ın daveti karşılık buldu”

İHA muhabirine konuşan işitme aygıtı işletmecisi Zafer Yıldız, 8 yaşındaki Bahar’ın iki hafta evvel toplumsal medya fenomeni Vanlı Amcan ile birlikte merkezlerine uğradığını belirtti. Bahar’ın işitme kaybının 8 yıldan bu yana olduğunu anımsatan Yıldız, “Bahar daha evvelden işitme aygıtları kullanıyordu. Buna bağlı eğitim de almış oldu. Böylelikle lisan gelişimini de o formda tamamladı. Aygıtların aşikâr bir kullanım ömrü var. Kullanım ömrünü tamamlayan aygıtları artık bozuldu. Ailesi maddi imkansızlıktan ötürü aygıtları alamadığından ötürü toplumsal medya üzerinden yazışmalar yapmış. Aile daha sonra Vanlı Amcan isimli toplumsal medya fenomeniyle irtibata geçmiş. Böylelikle minik Bahar’ın daveti toplumsal medya hesaplarından paylaşılarak karşılık buldu. Bahar, bir hayırsever tarafından karşılanan 15 bin liralık aygıtına kavuştu” dedi.

“Artık duyuyorum”

Yine eskisi üzere duyan minik Bahar Kulup ise, işitme aygıtının takıldığını ve artık duyduğunu belirterek, kendisine yardım eden herkese teşekkür etti.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.