Mezar taşı yazarak başladı, mermer ustası oldu

Rize’de takviye olmak için eşinin yanında işe başlayan 52 yaşındaki iki çocuk annesi Birsen Akgün, işini sevince 25 yıldır mermer ustalığı …

Hediye sipariş alışveriş ankara
14.12.2020
A+
A-


Rize’de takviye olmak için eşinin yanında işe başlayan 52 yaşındaki iki çocuk annesi Birsen Akgün, işini sevince 25 yıldır mermer ustalığı yapıyor. Mezar taşı yazarak başlayan Akgün işi yalnızca mezar taşı yazmayla bırakmadı ve artık ise koca mermerleri ölçüyor, kesiyor, zımparalıyor.

Aslen Ordulu olan ve maddi zorluklar nedeniyle İstanbul’dan ailesiyle bir arada Rize’nin Ardeşen ilçesine taşınan Birsen Akgün, işinde titizlikle çalışarak değme ustalara taş çıkartıyor. Birinci başlarda zorlansa da pes etmeden işi eline alan Akgün “25 yıldır bu işi yapıyorum. Birinci evvel eşimle mezar taşı yazarak başladım. Sonrasında zımpara yapmaya, taş kesmeye başladım. Şuanda hepsini yapabiliyorum. Dükkânda çalışandan dolayı problemimiz da oluyor, emekçi bulamıyoruz fazla, o nedenle eşime yardım edip katkıda bulunuyorum. Sonuçta taştır, ağır iş lakin gücümün yettiği kadarını kaldırıyorum. Ustamla yahut çırakla bir arada kaldırıp tezgaha koyuyoruz sonra zımparasını, kesmesini yapıyorum. Bir gün usta gelmediyse bile gelen müşterinin işini görüp onun gereksinimini karşılayıp gönderebiliyorum” dedi.

Bayanlara ‘Sizde çalışın’ diyerek seslenen Akgün kelamlarına “Kadınların her bahiste her işte çalışmasından yanayım. Kendi ayaklarının üzerinde durmasından yanayım. Herkes çalışsın yani, insan toplumsallaşıyor, aile bütçesine katkıda bulunuyor. Genç yaşta yapıp yaşlılıkta rahat yaşamak istiyorsan çalışacaksın. Ben bu türlü çalışarak 29 yıldır 2 çocuk büyüttüm. Çok şükür başımda konutum var, otomobilim var, her şeyim var. Şuan gelirim düzgün, bunu yapmasam olabilir lakin seviyorum bu işi. Gücüm yettiği sürece 80 yaşına kadar da yaparım” formunda devam etti.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.