DOLAR

32,8380$% 0.08

EURO

35,8402% 0.65

STERLİN

42,5514£% 0.72

GRAM ALTIN

2.549,84%1,96

ÇEYREK ALTIN

4.121,00%1,55

BİTCOİN

1886098฿%-0.04552

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

’’Menopoz sonrası inme riskine dikkat’’


Dr. Öğr. Üyesi Berkan Kaplan, ’’55 yaştan sonraki her 10 yılda inme riski 2 kat artıyor. Başkaca daha çok erkeklerde görülen inmenin, menopoz sonrası periyotta bayanlarda görülme sıklığında da artış var. Migren, uyku apnesive kimi enfeksiyonların inme ile beklenen bağı de bulunuyor’’ dedi.

Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kısmından Dr. Öğr. Üyesi Berkan Kaplan, 10 Mayıs Yerküre İnme Tedbire Günü kapsamında halk arasında felç olarak da bilinen inmeye ait kıymetli açıklamalarda bulundu. Dr. Kaplan, yerkürede her 6 saniyede 1 kişinin inme nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, ’’İnme, dimağ ve omurilikten oluşan merkezi had sisteminde damarsal bir nedenle meydana gelen ani başlangıçlı bölgesel bir hasar ve buna bağlı olarak meydana gelen nörolojik bozukluklar olarak tanımlanır’’ dedi.

Dimağda etkilenen yere nazaran bozulmaların meydana geldiğini söz eden Dr. Kaplan, şöyle devam etti: ’’İnme, en sık damar tıkanıklığına bağlı olarak dimağ dokusunun gereksinimi olan oksijen ve besin unsurlarının temininde bozulmayla bağlı ortaya çıkar. Tıpkı devranda daha az sıklıkta dimağ damarlarının yırtılarak dimağ dokusu yahut dimağ zarlarının içine kanaması halinde de olabilir. Beyindeki her yerin vücudumuzun belirli ortamındaki işlevleri yönetme hizmeti olduğu için etkilenen nahiyenin fonksiyonu ile bağlantı bozulmalar ortaya çıkmaktadır’’.

’’15 dakikada bir kişi hayatını kaybediyor’’

Her yıl 17 milyon insanın inme geçirdiğine dikkati çeken Dr. Kaplan, ’’Dünya Sıhhat Örgütü ve çeşitli çalışmalara baktığımız hengam yerküre umumunda her yıl yaklaşık 17 milyon kişi inme geçirmekte ve bunların yaklaşık üçte 1’i hayatını bu sebepten ötürü kaybetmektedir. Bu da yılda yaklaşık 6 milyon kişinin bu sebepten vefat ettiğini, yani her 6 saniyede 1 kişinin bu sebepten ötürü hayatını kaybettiğini ve yerküre çapında ortalama 6 şahıstan birinin ömrünün bir periyodunda inme geçirdiğini göstermektedir.Ülkemizde ise yaklaşık olarak her yıl 100 binden çokça kişi inme geçirmektedir. TÜİK donelerine nazaran 2018 yılında 36 binden çokça kişi inme nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Yani Türkiye’de yaklaşık her 4 dakikada bir kişi inme geçirmekte ve her 15 dakikada bir kişi inme nedeni ile hayatını kaybetmektedir’’ formunda konuştu.

’’55 yaşından sonra risk artıyor’’

İnme ile ilgili değiştirilebilen ve değiştirilemeyen risk faktörlerinin bilindiğine değinen Dr. Kaplan “Yaş, cinsiyet, etnitisite, genetik ve aile hikayesi değiştirilemeyen risk faktörleridir. Bilindiği üzere inme için en kıymetli değiştirilemeyen risk faktörü yaştır. Yaşla birlikte inme riskinde artış meydana gelir. 55 yaştan sonraki her 10 yılda inme riski 2 kat artıyor. Bununla bir arada inme, erkek cinsiyette daha ziyade görülmekle birlikte menopoz sonrası devirde bayanlarda görülme sıklığında artış olmaktadır” sözlerini kullandı.

Migren inmeye neden olur mu?

Dr. Kaplan, marazlarla inme arasındaki alakayı ise şu halde açıkladı: ’’İnme için bilinen en kıymetli risk faktörü hipertansiyondur. Hem kanama hem de damar tıkanıklığı ile münasebeti nihaidir. Diyabet, kolesterol yüksekliği (dislipidemi), sigara tasarrufu, hareketsizlik, obezite ve kalpteki kimi ritim bozukluklarının inme ile kesin ilgisi vardır. Migren, uyku apnesi, haddinden fazla alkol tasarrufu ve kimi enfeksiyonlarda ise mümkün ilgi olmakla bir arada gayrı hastalıklardaki kadar net ilgi gösterilememiştir’’.

’’Konuşma ve görme bozukluğunu ciddiye alın’’

’’İnmenin en değerli özelliğinin ani başlangıçlı olmasıdır’’ diyen Dr. Kaplan, şu durumlarda acilen hastaneye gitmek gerektiğinin altını çizdi: ’’Ani başlangıçlı yüzde kayma, kol yahut bacaklarda bilhassa tek taraflı olan güçsüzlük, konuşma bozuklukları, ani gelişen istikrar bozuklukları ve münhasıran görme yerinin bir tarafının etkilendiği görme bozuklukları olduğunda inmeden kuşku edilmeli. İnme kuşkusu olması durumunda hiç devir kaybetmeden hastaneye başvurmak gerekmektedir. Belirtilerin, muvakkat olabileceğini düşünerek hastaneye başvurmanın gecikmesi tedavi için çok kıymetli olan vaktin harcanması manasına gelmektedir. Bahsedilen belirtilerin kısa vadeli olup geçmesi de bizim bu mevzuda rahatlamamıza neden olmamalıdır. Bir inme atağı öncesinde kısa müddetli belirtilerin olup geçmesi, gelecek olan inme atağının habercisi olduğundan bu devirde yapılan müdahaleler inmenin meydana gelmesini engelleyebilmekte ve velev hayat kurtarıcı olabilmektedir’’.

’’Fast-food mekanına Akdeniz tipiyle beslenin’’

İnme tedavisi ve inmeden korunma yollarına hakkında haberli veren Dr. Kaplan, ’’Özellikle damar tıkanıklığı olan inme tipinde birinci 4,5 saat içinde damar açıcı tedaviler ve birinci 6 saat içinde damardan pıhtının çıkartılması metodu ilerleyen devirdeki engellilik ve mevtin değerli ölçüde önüne geçilmesini sağlar. Münhasıran erken periyotta her dakikada milyonlarca hücrenin kaybedildiği düşünülürse inmeye erken müdahalenin ne kadar kıymetli olduğu ortadadır. Erken tedavi mühletini geçen damar tıkanıklıklarında ve kanamalarda, hastalık süreçleri ile alakalı çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Şayet inme geçirildiyse tekrarlanmasını engellemek için öncelikle inme ile bağlantılı ek illetler tedavi edilmeli yahut denetim altına alınmalı. İnmeye yakalanmamak içinse sigara ve haddinden fazla alkol tasarrufu üzere zarar alışkanlıkların sonlandırılması, bilhassa fast-food tipi çok yağlı ve karbonhidratlı beslenme tarafına Akdeniz üslubu beslenme alışkanlıkları ve sistemli egzersiz yapılması büyük kıymet taşıyor’’ diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mevsimlik tarım işçilerine korona tedbirleri anlatıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0