Mardin’de kış aylarında en çok badem sabunu tercih ediliyor

Mardin’de vatandaşlar kış aylarında kuruyan ciltlerini yumuşatmak için en çok badem sabununu tercih ediyor.

Mardin’in Artuklu ilçesi tarihi …

Hediye sipariş alışveriş ankara
28.12.2020
A+
A-


Mardin’de vatandaşlar kış aylarında kuruyan ciltlerini yumuşatmak için en çok badem sabununu tercih ediyor.

Mardin’in Artuklu ilçesi tarihi çarşıda sabun yapan Necmettin Yüksel, kış mevsiminde soğuk havaların da tesiriyle kuruyan ciltler için badem sabununun tercih edildiğini söyledi. Nemlendirici özelliklere sahip olan argan, kayısı ve aloevera sabunları ortasında bulunan badem sabunun kış mevsiminde en çok talep gören sabun olduğunu aktaran Yüksel, “Tarihi çarşıdaki en eski sabunculardanız. Bu işin imalatını yapıyoruz. Sabun üretimine yalnızca 2-3 çeşitle başlamıştık. Şu an çeşidimiz 200’ü geçti. Bıttım, badem, menengiç, defne, zeytinyağı, eşek sütü, keçi sütü ve katran sabunlarımız var. Badem sabunumuz var kuru saç ve kuru ciltler için kullanılan bir sabundur” dedi.

“Badem sabunu hem saça hem de bedene âlâ geliyor”

Badem sabununun bilhassa kış mevsiminde tercih edildiğini kaydeden Yüksel, “Şu an hava soğuk Türkiye genelinde. Havalar soğuk olduğu için cilt kuruyor. Badem sabunu ağır nemlendirici özelliğine sahiptir. Hem yüze hem bedene hem de saça kullanabileceğimiz bir sabundur, âlâ geliyor. Onun yanında argan sabunumuz var. Argan sabunu da çok talep edilen sabunların başında geliyor. Bir de Derik zeytinyağından yaptığımız sabun var. Bu da ağır nemlendirici özelliğine sahiptir. Bu sabunumuz da saf menengiçtir. Menengiç, bıttımın haşlanmamış halidir. Bu sabun da yağlı saç ve yağlı ciltler için kullanılır. Tıpkı vakitte sivilce ve kaşıntıyı da büsbütün bitiriyor. Kokusu da çok hoştur. Menegicin kendisi de içindedir. Bu da menegicin kabuğu ve içinde zeytinyağı yok” diye konuştu.

“Cilde güzel koku veren misk-i amber sabunu dünyada yalnızca Mardin’de var”

Misk-i amber sabununun dünyada yalnızca Mardin’de üretildiğini lisana getiren Yüksel, “Cilde güzel koku veriyor. Saç dökülmesini durduruyor. Bu her saça uygun olan bir sabundur. Badem sabunu ağır nemlendirici özelliğe sahip bir yağdır. Yani argan olur, badem olur, kayısı olur, aloevera olur fakat olmazsa olmazlardan dediğim üzere badem. Badem hem saçı nemlendiriyor hem de cildi besliyor ve nemli tutuyor. Çatlaklığı önlüyor. Bedende ve ellerde çatlaklık olur. Badem sabunu bu havada bile kendisi nemli ve yağlıdır. Hasebiyle bu cildi nemli tutuyor. Kışın en çok talep gören sabunlardan bir tanesidir” formunda konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.