DOLAR

32,6401$% 0.41

EURO

35,1088% 0.35

STERLİN

41,5978£% 0.46

GRAM ALTIN

2.447,50%0,63

ÇEYREK ALTIN

3.974,00%0,35

BİTCOİN

2143693฿%1.13502

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kutlu: ”Aşı, korona mücadelesinde en etkili silah”


Aşının pandemi ile gayrette en tesirli silahımız olduğunu vurgulayan İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, vatandaşlara aşı olmaları teklifinde bulundu. Kutlu, “Ülkemizde de uygulanmaya başlanan Kovid-19 aşısıyla ilgili yüzde 50 ila 91 aralığında farklı koruyuculuk sayıları bildirilmesine karşın, eldeki datalar aşının yüksek oranda ağır hastalıktan koruyuculuğunun olduğu yönündedir” dedi.

Aşıların insanlık tarihinin en tesirli ve yararlı buluşu olduğunu vurgulayan Medical Park Ordu Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, zayıflatılmış yahut meyyit virüslerden hazırlanmış aşıların bize hastalık başlamadan evvel muhtaçlığı olan süreyi kazandırarak savunma hücrelerimizi uyarıp bedenimizin gerekli silahları hazırlamasını sağladığını söyledi.

“Aşı aykırılığı kızamık salgınını tetikledi”

Aşı tersliği konusuna da değinen Prof. Dr. Ali Kutlu, “Aşı aksiliği yalnızca ülkemizin sorunu değildir. Aşıyı reddetmek sonucunda Avrupa’da bile yıllardır görülmeyen kızamık salgınları tekrar patlak vermeye başlamıştır. Kızamık deyip geçmeyin; Amerika yerlilerinin neredeyse kökünü kazıyan bu hastalık 80’li yıllarda yılda 2,6 milyon vefattan sorumluyken son yıllarda dünya çapında aşı kampanyalarıyla vefatlar yüzde 90’nın üzerinde engellenmiştir. Günümüze emsal formda çocuk felci aşılarının kısırlık yapacağına dair olumsuz propagandalar 40 yıl evvel de birtakım çevrelerce yapılmış, ülkemizdeki yaygın aşılama faaliyetleri sonrasında çocuk felcinin kökü kazınırken, nüfusumuz neredeyse 2 kat artmıştır” dedi.

“Bağışıklık için 14 gün geçmeli”

Bilhassa Korona üzere tesirli bir ilaç tedavisi olmayan viral enfeksiyonlarla gayrette en tesirli karşılığı virüse hassas lenfositler ve antikorlarla güçlü immün sistemin verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ali Kutlu, lakin bedenimizin bu cevabı tesirli bir halde verebilmesi için en az 10-14 günlük müddet geçmesi gerektiğini belirtti.

İmmün sistemimizin virüsleri tanıyıp cevap verinceye kadar maalesef birçok kişinin çabayı kaybettiğini işaret eden Prof. Dr. Ali Kutlu, “Zayıflatılmış yahut meyyit virüslerden hazırlanmış aşılar gereksinimimiz olan süreyi ve silahları hastalık başlamadan evvel savunma hücrelerini uyararak bizlere kazandırır. Ülkemizde kullanılan Coronavac aşısıyla ilgili yüzde 50-91 aralığında farklı koruyuculuk sayıları bildirilmesine karşın eldeki bilgiler aşının yüksek oranda ağır hastalıktan koruyuculuğunun olduğu yönündedir” formunda konuştu.

“Aşılara bağlı önemli yan tesirler ve alerjik tepkiler çok nadirdir”

Aşılara bağlı önemli yan tesirlerin ve alerjik tepkilerin çok ender görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Ali Kutlu, “Aşılandıktan sonra alerjik yapımız ve ilaç alerjilerimiz olsa bile sorun yaşamama ihtimalimiz çok yüksektir. Bilhassa Brezilya’da koruyuculuğun düşük çıkması çalışmanın büyük oranda sıhhat çalışanları üzerinde yapılması sonucunda açıklandı. Sıhhat çalışanlarının ağır enfeksiyon tehdidi altında olması, semptomsuz ve hafif semptomlu hastalara sık PCR bakılması da sonuçları etkiledi. Türkiye’deki yüksek koruyuculuk oranı ise iştirakçi sayısının azlığına bağlandı. Üretici firmanın Faz 3 çalışmaları sonuçlarını açıklamaması yüzünden ülkelerin kendi çalışmalarını açıklaması kamuoyunda tereddütlere yol açtı. Pandeminin sönmesi için toplumun yüzde 65’inin virüse karşı bağışıklık kazanması gerektiğinden bahsedilirken şimdilerde yüzde 90 oranları söylem edilmeye başlanmıştır. Lakin unutulmamalı ki, yaşadığımız 2. dalga sonrasında hasta sayısının ulaştığı düzey, 3. ve 4. dalgayı yaşamaya tahammülümüz kalmadığını göstermektedir” sözlerini kullandı.

“Aşının içeriğinde yumurta ve jelatin yok”

Aşı konusunda yapılan itirazların çoğunluğunun aşı içerisindeki katkı unsurları konusunda olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ali Kutlu, şu bilgileri verdi: ”Artık aşılarda gözetici olarak civa kullanılmamaktadır. Tıpkı vakitte hayvansal jelatinin (domuz kaynaklı) ve yumurtanın Coronovac’ta kullanılmadığı açıklanmıştır. Üretim safhasında kullanılan alüminyum ve formaldehit üzere katkı hususlarının kat ve kat fazlasını esasen doğal etraftan ve besinlerden alıyoruz. Aşılara yönelik bu tasalarla alakalı Türk Tabipler Birliği hiçbir kuşku bırakmayan açıklamalarda bulunmuştur. Aşılara bağlı önemli yan tesirler ve alerjik tepkiler çok enderdir. Bu oranın zayıflatılmış mevcut aşıda milyonda bir, mRNA aşılarda yüz binde bir olduğu düşünülmektedir. Alerjik yapımız ve ilaç alerjilerimiz olsa bile sorun yaşama ihtimalimiz çok düşüktür. Pandemide herkesin iki vazifesi vardır; hasta olmamak ve hastalığı yaymamak. Maske, ara, toplumsal izolasyon ile bir yere kadar bu sağlanabilir. Özet olarak elimizde inançlı ve tesirli bir aşı vardır. Öyleyse ‘Haydi büyükler aşıya’ diyorum.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bilecik’te 3 bin 843 kişiye CoronoVac aşısı yapıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI