Kulaktan çıkan davetsiz misafirler, görenleri şaşırtıyor

Tarımın ve kırsal ömrün en ağır olduğu vilayetlerin başında gelen Aydın’ın Çine ilçesinde Devlet Hastanesi Başhekimi Kulak Burun Boğaz …

Hediye sipariş alışveriş ankara
22.09.2021
A+
A-

Tarımın ve kırsal ömrün en ağır olduğu vilayetlerin başında gelen Aydın’ın Çine ilçesinde Devlet Hastanesi Başhekimi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Alkaya, kulağa giren davetsiz konukların fotoğraflarını paylaşarak, çiftçileri uyardı. Bugüne kadar kulaktan çıkardığı böceklerin fotoğrafı ile vatandaşları uyaran Başhekim Alkaya’nın paylaşımı ağır ilgi gördü.
Mesleğe 1992 yılında başladığını ve geride kalan bu süreçte bilhassa tarımın ağır olduğu yaz dönemlerinde kulağa giren onlarca davetsiz konuğu çıkarmak için müdahale yaptığını belirten Çine Devlet Hastanesi Başhekimi Zafer Alkaya, bilhassa kırsal kesimde yaşayanların daha dikkatli olmasını tavsiye etti.

Çiftçiler ağır bir halde çalışırken ya da tarla ve bahçede istirahat etmek için uyuduğu sırada kanatlı ve kanatsız pek çok böcek tipinin kulağa girdiğini belirten Alkaya, “Nemli ve kuytu bir ortam olması nedeniyle dış kulak yolu kanatlı yahut kanatsız birçok böceğin ilgisini çekebilir.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Bilhassa kırsal kesimde yaşanan bu durum karşısında hastalar ya sesten rahatsızlık duyar ya da hareket hissini algılayıp paniklerler.

Bu türlü bir durumda yapılması gereken en yakın sıhhat merkezi gidilmesidir.

Fakat uzakta bir yerdeyse ve kulak zarı sağlamsa birkaç damla kolonya damlatılması ya oradaki böceği kaçırtır ya da hareketsiz hale getirir, ardından vakit kaybetmeden KBB Uzmanına giderek böcek çıkartılmalıdır.

Kulak içine giren bu cins davetsiz konuklar uzun sürekalırsa dış kulak yolunda iltihaba neden olur” dedi.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.