DOLAR

32,5895$% 0.69

EURO

35,0406% 0.4

STERLİN

41,5574£% 0.63

GRAM ALTIN

2.401,02%0,79

ÇEYREK ALTIN

3.911,00%-2,05

BİTCOİN

2269180฿%1.25671

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Köyden merkeze gitmek için hasta numarası yapıp ambulans çağırmışlar

Hayat kurtarmak için vakitle yarışan Acil Sıhhat takımlarının gittiği temelsiz ihbarlar şaşkına çeviriyor. Başı ağrıyanların, ilaç yazdırmak isteyenlerin 112’ye ihbarda bulunduğunu aktaran Gaziantep Acil Sıhhat Hizmetleri Lideri Dr. Vejdi Yıldız, köyden merkeze gelmek isteyenlerin bile hasta numarası yaparak ambulansı çağırdıklarını söyledi.
Gaziantep’te vatandaşların hayatını kurtarmak için canla başla çalışan 112 Acil Sıhhat grupları, bir yandan Kovid-19 salgınıyla çaba ederken, öteki yandan da temelsiz ihbarlarla uğraşıyor.
Vatandaşların sıhhati için bir sene içerisinde 3 milyon 10 bin kilometre yol kat eden gruplar, birbirinden farklı çok sayıda temelsiz davete maruz kalıyor. Acil Sıhhat takımlarının bir yıl içerisinde 250 binden fazla hadiseye gittiğini belirten Gaziantep Vilayet Sıhhat Müdürlüğüne bağlı Acil Sıhhat Hizmetleri Lideri Dr. Vejdi Yıldız, grupların gittiği 900 olayın temelsiz çıktığını açıkladı.

Köyden merkeze gitmek için hasta numarası yapıp ambulans çağırmışlar
Başı ağrıyanlar ile ilaç yazdırmak isteyenlerin 112 gruplarını çağırdıklarını aktaran Dr. Vejdi Yıldız, “Köyden merkeze gelmek isteyenler ambulansı çağırdı.


Ambulansla çarşıya pazara gelmek istediler” dedi.

“İlaç yazdırmaya çağıranlar oldu”
2021 yılında çok iş yaptıklarını paylaşan Yıldız, ambulansların ayda yaklaşık 20 bin olay taşıdığını söz etti.


Vatandaşların temelsiz ve yinelenmiş ihbarlarda bulunduklarını paylaşan Yıldız, “Bu da bizi çok yordu. Bunlardan birkaç tane örnek vereyim. Başı ağrıyan bizi arayıp çağırdı. Olağan biz de gittik. Telefonda eleme yapamadığımız için hepsine gitmek zorundayız. Zira daha farklı şeyler de çıkabiliyor. Gidince ‘ilaç yazdırmaya sizi çağırdım’ diyenler oldu. Köyden merkeze gelmek isteyenler ambulansı çağırdı. Ambulansla çarşıya, pazara gelmek istediler. Yani ambulansı boş yere meşgul eden çok kişi oldu.

Biz bu kadar işimizin ortasında bunların olmasını istemiyoruz. Olmaması temennimizdir” sözlerini kullandı.

“Ambulanslar dünyanın etrafını 75 defa döndü”
Salgının hafiflemesiyle covid hadiselerinin düştüğünü lakin öteki hadiselerin arttığını vurgulayan Yıldız, “Bizim 2 yıl evvel 42 istasyonumuz varken şu anda 58 istasyonumuz var.


2 sene evvel ayda 10 bin olay taşırken şu anda 20 bin hadise taşıyoruz. Bu yıl içerisinde 250 bin olaydan daha fazla olay taşıdık.

Yılın birinci 10 ayı içerisinde ambulanslarla 3 milyon 10 bin kilometre yol kat etmişiz. Bu da dünyanın en tarafını yaklaşık 75 defa dönmektir. Bu yalnızca Antep’teki ambulansların yaptığı kilometredir. Neredeyse hiç durmadık. Ortalama günlük hadise sayımız 600’ü buldu. Bu da bizim arkadaşlarımızın 24 saat boyunca hiç durmadığını gösteriyor” diye ekledi.

“Ekipler canla başla çalışıyor”
Hayati risk oluşturan her hadisenin acil olay olduğunu kelamlarına ekleyen Dr. Yıldız, “Bazen vatandaş bizi arayıp ufak bir şikayetini söylüyor.


Gidince çok önemli bir hadiseyle karşılaşıyoruz. Biz telefonda hadiseyi eleme taraftarı değiliz. Her telefona gitmek zorunda hissediyoruz. Lakin bunun yanında bizi sahiden de meşgul eden hadiseler da var.

Grupları boş yere meşgul edenler, gecikmeden kaynaklı birçok kişinin vefatına ve hayati risklere sebep olabilirler. Vatandaşlar 112’yi gereksiz yere meşgul etmesinler. Sahiden gereksinimleri varsa bizi arasınlar. Gruplarımız esasen canla başla çalışıyorlar. Biz yaklaşık 807 bireyiz. 807 kişinin tamamı da özveriyle çalışıyorlar.

Biz 2022’de istasyon sayısını arttırarak olaylara daha süratli ulaşmak istiyoruz” halinde konuştu.

“Taşınan hadiselerin 2 ya da 3 bini acil vaka”
Ambulansların taşıdığı olayların 2 ya da 3 bininin nitekim acil olay olduğunu söyleyen Yıldız, bu oranın vatandaşların duyarsızlığını gösterdiğini söyledi.


Bu yıl içerisinde gidilen 900 hadisenin temelsiz çıktığını belirten Yıldız, “Ambulans gidiyor. Ağır trafiği aşıyor. Gaziantep trafiğini aşmak hakikaten çok sıkıntı. Gidiyorsunuz fakat olay yok. Bizim hadiseye ulaşma suratı oranımız var.

Sıhhat Bakanlığı bu oranın yüzde 95 olmasını istiyor. Bizim şu anda kırsal oranımız yüzde 95’in üzerinde, kentsel oranımızda yüzde 93,5’tir. Takımlar çok süratli hareket ediyor. Değil dakikalar, kimi hadiselerde saniyeler içerisinde orada oluyorlar” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dicle Üniversitesinde Tüp Bebek Merkezi açıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI