DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2168187฿%-0.46673

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kovid-19’u çocuklar yetişkinlere göre hafif atlatıyor

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, şimdiye kadar elde edilen dataların, çocukların (kronik hastalığı olanlar hariç) alt teneffüs yollarında korona virüsün tutunmasına sahip reseptörler daha az bulunduğu için korona virüsü yetişkinlere nazaran daha hafif semptomlarla atlattığını söyledi.
Medicana Samsun Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, Kovid-19 salgınının çocuklar üzerindeki tesirine dair bilgiler verdi.

“Çocuklarda yaygın ateş, yorgunluk ve baş ağrısı görünüyor”
Çocukların Kovid-19 salgın sürecinden üst teneffüs yollarından (burun, ağız ve boğazlar) yüklü olarak etkilendiğini söyleyen Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Bu nedenle alt teneffüs yollarına, yani akciğerlere erişmek ve yetişkin hastalarda gördüğümüz pnömoni(zatürre) ve hayatı tehdit eden sars bulguları onlarda sıklıkla rastlanılmıyor.


Kovid-19 müspet olan 198 çocukta yapılan çalışmalarda yüzde 55’inde yorgunluk, yüzde 54’ünde baş ağrısı ve neredeyse yarısında ateş semptomları görülmüş. Bununla birlikte boğaz ağrısı, bedende deri döküntüleri ve ishal başka sık görülen semptomlar ortasında. Velhasıl çocuklardaki en yaygın korona virüs semptomları ateş, yorgunluk ve baş ağrısı” bilgilerini verdi.

MIS-C Hastalığına dikkat
Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Korona virüsü sessiz yahut çok hafif geçiren çocuklarda 2-6 hafta sonrasında MIS-C (multisystem inflamatuar sendrom) görülebilir.


MIS-C hastanede yapılacak testler ile tanısı konularak süratlice tedavi edilmesi gereken kıymetli bir hastalıktır. Kovid-19 geçiren her çocukta oluşmaz, hangi çocukta gelişeceğine dair başta genetik olmak üzere birçok bilinmeyen faktör var. Bilinen ise yatkınlığı olan çocuklarda Kovid-19’un MIS-C hastalığının oluşmasındaki faktörleri tetiklediğidir. MIS-C belirtileri ise 24 saatten uzun süren dirençli ateş, deride döküntü ve morarma, şiddetli karın ağrısı, göğüs ağrısı, kas ve eklem ağrısı, gözlerde kızarıklık(konjoktivit), mukoza membranlarının tutulumu, solunumsal sorunlar(hızlı soluma, nefes almada zorlanma), el ve ayak derisinde soyulmadır” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Kan stokları kritik seviyede” denildi, kadınlar bu kez kan bağışı günü düzenledi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI