DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2109917฿%0.06438

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Koronavirüs stresi ders başarısını etkiliyor”

Koronavirüs pandemisinin hem okula devamı etkilediğini hem de tasa nedeniyle bütün çocuk ve gençlerde dikkati bozarak ders muvaffakiyetinin düşmesine neden olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Emin Çağlar, “Belli mühletler konutta izole kalmak aslında çocuklar için çok büyük bir gerilim kaynağı ve fevkalâde bir durumdur” dedi.

Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Kısmından Uzm. Dr. Emin Çağlar, ders başarısızlığının altında pandemi gerilimi yatabileceğini belirtti.

Dr. Çağlar, “Günümüzde en büyük gerilim kaynağı olan koronavirüsün ders muvaffakiyetinde tesiri bulunuyor. Bu süreç hem okula devamı etkilemekte hem de tasa nedeniyle bütün çocuk ve gençlerde dikkati bozarak ders muvaffakiyetinin düşmesine neden olmaktadır. Muhakkak mühletler meskende izole kalmak aslında çocuklar için çok büyük bir gerilim kaynağı ve inanılmaz bir durumdur. Uzaktan eğitimde her ne kadar öğrencilerin adapte olabilmeleri konusunda ikazlarda ve tekliflerde bulunsak da yüz yüze eğitim kadar öğrenme üzerinde tesirli değildir. Çocuğun online olarak dikkatini vermesi daha zordur. Bilhassa kimi aileler pandemi periyodunda çocuklarının ders çalışmayı büsbütün bıraktığını lisana getiriyor. Bilinmesi gereken en değerli şey çocuğun öğrenmesinin ve ders muvaffakiyetinin yüz yüze eğitim üzere olmayacağıdır” dedi.

“Uyku ve beslenmeye dikkat”
Dr.


Çağlar, uyku ve beslenme durumunun da ders başarısı üzerinde çok büyük tesirleri olduğunu belirterek, “Yapılan çalışmalarda öğrenme en aktif olarak uykuda gerçekleşir. Yani gündüz öğrenilen bilgiler beyinde en düzgün olarak uyku sırada kayıt edilir ve depolanır. Yetersiz uykuda öğrenilen şeyler çabuk unutulur ve bu da ders başarısızlığına neden olur. 6-13 yaş ortasındaki çocuklar için 9-11 saat uyku, 13-18 yaş ortasındaki çocuklar için ise 8-10 saat uykunun gerekli olduğu tavsiye ediliyor. Bu uyku ölçüsü bedenin ve zihnin dinlenmesini sağlar, dikkat ve öğrenme daha düzgün olur. Uyku kadar beslenme de dikkati ve öğrenmeyi çok tesirler. Sabahları güzel bir kahvaltı yapmak, öğle ders ortasında uykuyu getirici çok yağlı ve ağır yemeklerden uzak durmak değerlidir. Her besinden kâfi ve istikrarlı ölçüde almak kıymetlidir. Çocuğun uzunluğuna uygun kiloda olmasını sağlayan beslenme kabaca düzgün bir beslenmedir. Lakin çocuğun vitamin ve hormon seviyelerine bakmak değerlidir. Birtakım vitamin ve hormon seviyesindeki yetersizlik ve fazlalıklar dikkati ve öğrenmeyi bozabilir, tasa oluşturabilir. Eksik olan vitamin seviyeleri destek alarak tamamlanmalıdır” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Maske sivilcesine dikkat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI