DOLAR

28,9563$% 0.15

EURO

31,8436% 0.18

STERLİN

36,7934£% 0.22

GRAM ALTIN

1.900,92%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.133,00%0,09

BİTCOİN

1109578฿%3.77888

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Korona virüsü atlatan sağlık çalışanı 8 hastaya umut oldu


Sıhhat işçisi Ümit Helvacıkara, korona virüsü atlattıktan sonra 8 sefer plazma bağışında bulunarak korona virüsle gayret eden 8 hastanın umudu oldu. Türkiye’de 8 sefer plazma bağışlayan birinci sıhhat işçisi olan Helvacıkara, “Azami hudut 10 yahut 12 olsaydı, ben tekrar bağış yapmaya devam ederdim” dedi.

Gaziantep’te 25 Aralık Devlet Hastanesinde misyon yapan anestezi teknisyeni Ümit Helvacıkara, korona virüsü atlattıktan sonra 8 kere plazma bağışında bulunarak farklı bir rekora imza attı. Türkiye’de 8 kere plazma bağışında bulunan birinci sağlıkçı unvanını elde eden Helvacıkara, 20 yıldır bilgi ve maharetiyle şifa dağıttığı hastalara bu kez kanıyla da şifa dağıttı. 22 Temmuz tarihinde korona virüse yakalanan Helvacıkara, 8 Eylül’de plazma bağışı yapmaya başladı. Plazma bağışında en son hududun 8 olmasından ötürü 8 sefer bağışta bulunduğunu aktaran Helvacıkara, ”Azami hudut 10 yahut 12 olsaydı, ben tekrar bağış yapmaya devam ederdim” dedi. Korona virüsü atlatan herkesin plazma bağışında bulunmaya davet eden Helvacıkara, bağışın hiçbir yan tesir oluşturmadığını vurguladı.

“Hastalara canımla kanımla da dayanak olmak istedim”

Salgın sürecinde önemli bir yoğunluk yaşadıklarını lisana getiren Helvacıkara, hastanede çalışma esnasında tüm tedbirleri almasına karşın korona virüsten kurtulamadığını söyledi. Hastalığı ağır geçirdiğinin altını çizen Helvacıkara, “Çok önemli ıstıraplar yaşadım. Yükse ateş, ağrılar olsun; korona virüsün tüm semptomlarını yaşadım. Eşim hemşire olduğu için bana çok önemli dayanak oldu. Tedavimi konutta gerçekleştirdim. Hastalığı atlattıktan sonra beni Kızılay’dan aradılar. Plazma bağışı yapabilmem için beni davet ettiler. Hastalar için bu bağışın çok kıymetli olduğunu söylediler. Zati sıhhat işçisi olduğum için plazmanın tedavi sürecini hızlandırdığını biliyordum. Plazma bağışının bana hiçbir yan tesiri olmayacağını anlattıkları vakit ben de bağış yapmaya karar verdim. Ben 20 yıllık sıhhat çalışanıyım zati yıllardır vatandaşlarımıza, hastalarımıza şifa dağıtmak için çabalıyorum. Kendi emeğimle çabalarken canımla kanımla da onlara dayanak olmak istedim” tabirlerini kullandı.

“Sınır 10 yahut 12 olsaydı bağış yapmaya devam ederdim”

8 sefer plazma bağışında bulunduğunu kelamlarına ekleyen Helvacıkara, plazma bağışı noktasında Sıhhat Bakanlığı ve Kızılay’ın araştırmaları sonucunda belirlenen azami sonun 8 olduğunu belirtti. Hem veren kişinin hem de alan kişinin yarar görmesi için en fazla 8 kere alındığını paylaşan Helvacıkara, “Azami hudut 10 yahut 12 olsaydı, ben yeniden bağış yapmaya devam ederdim. Canımla, kanımla halkımıza şifa olabilmek ismine bağış yapmayı sürdürürdüm. Vatandaşları plazma bağışı konusunda hassas olmaya davet ediyorum. Hiçbir halde yan tesiri yok. Hiçbir hastalığa ezaya sebebiyet vermiyor. Korona virüsü atlatan herkes katiyetle plazma bağışı yapmalı. İnsanlara şifa verebilmek insanı başka keyifli ediyor. Bizim onların duasına muhtaçlığımız var. Bu çok hoş bir geri dönüş oluyor. Plazma bağışında da çok hoş geri dönüşler oldu. Hem teşekkür hem de dua ediyorlar. İnsan tabiki memnun oluyor” diye konuştu.

Helvacıkara’nın bu örnek davranışı teşekkür plaketiyle ödüllendirdi.

“Plazma bağışının hiçbir yan tesiri yok”

Gaziantep’te Sendika lideri Mehmet Ali Arayıcı ise sıhhat çalışanlarının pandemiyle çabada en ön safta yer aldığın söz etti. Sağlıkçıların hem vücuduyla çaba ederken tıpkı vakit da plazma bağışçısı olarak da vatandaşların canlarına can kattığını aktaran Arayıcı, “Sağlık Sen Gaziantep Şubesi olarak plazma bağışının yaygınlaşması için bir kampanya düzenledik. Sendikamız disiplin şurası lideri ve 25 Aralık Devlet Hastanesi işyeri temsilcimiz Ümit Helvacıkara kardeşimiz öncülüğünde bu kampanyayı başlattık. Plazma bağışıyla birlikte kan bağışının çok değerli bir etken olduğunu vurgulamak istiyorum. Kanın ve plazmanın tek bir kaynağı vardır, o da insandır. Bugün ona yarın bana fikriyle kesinlikle hassas olup kan ve plazma vermek gerekiyor. Korona virüsü atlatan kardeşlerimizde kesinlikle plazma bağışı yapması lazım. Plazma bağışı yapmanın insan sıhhatine hiçbir yan tesiri yok. Aksine yararı var. Zira vücudumuz verilen kanı ve plazmayı tekrardan üreterek yerine koyuyor” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca: “Birlikte kazanacağımız günler uzak değil”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI