DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2168046฿%-0.19164

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Korona virüs sürecinde çocuklarda ’miyop’ arttı

Kayseri Kent Hastanesi Göz Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Ataş, eğitimin uzaktan olması ve sokağa çıkma kısıtlamalarında çocukların bilgisayar ve cep telefonu ile uğraşmasından ötürü çocukların gözlerinde miyop oluşturduğunu söyledi.
Doç. Dr. Mustafa Ataş, vatandaşların korona virüse yakalanma kaygısından ötürü hastanelere gelmediğini ve endişe yaşadığını söyledi.
Vatandaşların tedavilerini ertelememeleri gerektiğinin altını çizen Ataş, ikazlarda bulunarak, “Covid-19 denildiği vakit insanlarda artık bir panik ve endişe durumu oluşuyor. Hastalığın çok ağır seyretmesinden ötürü bilhassa kronik hastalığı olan hastalarımız, şeker hastalığı, göz tansiyonu, sarı nokta hastalığı yahut kataraktlı olan hastalar hastanelere gelmekten çekiniyorlar, korkuyorlar ve tedavilerini erteliyorlar. Bize hastalık ilerledikten sonra geliyorlar yahut geri dönüşsüz noktalarda geliyorlar. Örneğin şeker hastaları, gözlerinde kanamalar ya da yırtıklar oluştuktan sonra geliyorlar. O vakit bu durumun tedavisi çok daha sıkıntı hale geliyor. Sarı nokta hastalığında artık uygunca kanamalar, sıkarlar oluşmuş yahut katarakta çok ilerlemiş oluyor bunların da tıpkı formda tedavisi güç oluyor. Hastalarımızın bir yandan tedavilerini ve denetimlerini aksatmamaları gerekiyor. Hastalarımızı makul hijyen kurallarına uyarak, bilhassa maskelerini, aralık ve temizliklerine dikkat ederek, hastaneye gelip tedavilerini yaptırmaları gerekiyor. Denetimlerini aksatmamaları gerekiyor. Aksi takdirde daha ağır durumlarla müsabaka durumu kelam konusu olabiliyor” tabirlerini kullandı.
Korona virüsle bir arada sokağa çıkma kısıtlamalarında çocukların cep telefonu ve bilgisayar ile fazla vakit geçirdiği için beğenilen miyop rahatsızlığının arttığını lisana getiren Kayseri Kent Hastanesi Göz Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Ataş, “Uzun müddetli sokağa çıkma yasakları oldu.
Okullarda eğitimler uzaktan eğitim oldu. Beşerler daima meskende kaldı. Bilhassa çocuklar bu periyotta bilgisayara ile cep telefonu ile uğraşmak zorunda kaldı. Bunun birçok tesiri oldu. Bilhassa beğenilen miyop dediğimiz, uzağı görmeme durumunu tetiklemiş olabilir. Bu da tabi ki yapılan çalışmalarda uzun mühlet telefonla uğraşmak, bilgisayar ile uğraşmak bu hastalığı tetikleyebiliyor. O yüzden çocuklarımızın telefonla, bilgisayarla çok uzun mühlet vakit geçirmemeleri, mümkün mertebe dışarı çıkıp, açık havada gezmelerini, spor yapmalarını öneriyoruz. Bu bahiste literatürde yapılmış birçok çalışma var. Daima yakından telefonla oynamanın, meşgul olmanın miyop hastalığını tetiklediğini biliyoruz. O yüzden muhakkak bir müddetin üzerine bunlarla meşgul olmamak gerekiyor” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Çocuklarda en sık görülen beslenme kaynaklı sorunlardan biri öğün atlama”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI