DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2183825฿%0.77639

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Korona virüs süreci kaygı bozukluğunu arttırdı

Uzmanlar, korona virüs sürecinde anksiyete olarak isimlendirilen dert bozukluklarının çok sık görülmeye başlandığını, çocuklarda ise ağlama nöbetlerinin görüldüğünü bildirdi.
Pandemi süreci içinde bulunulan periyotta, uzmanlar şahısların ruhsal sıkıntılar yaşadığını söz ederek, bu problemlerin başında dert bozukluklarının yaşandığının geldiğini kaydetti.
Meskende kalma sürecini ebeveynlerin avantaja çevirmesi gerektiğini vurgulayan psikologlar, bu süreçte çocuklarda ağlama krizlerinin görüldüğünü vurguladı.

“Korona virüs ile birlikte bireylerde vefat korkusu oluşmaya başladı”
Salgın ile gayret periyodunda iş yerlerinin kapatıldığını hatırlatan Uzman Klinik Psikolog Hasret Soysal, eğitim kurumlarının da kapatılmasıyla birlikte konutta çalışmaya teşviklerin başlatıldığını söyledi.


Soysal, “Geçici bir müddetliğine kapatıldı ve bu finansal olarak insanları zorlamaya başladı. Finansla olarak şoke tesiri oluşunca insanlarda bununla birlikte ruhsal rahatsızlıklar artmaya başladı. En çok artan ruhsal rahatsızlıktan biri de kaybı bozukluğu. Birçok danışanımızda şunu görüyoruz, tasalarının arttığı, vefat dehşetlerinin arttığı, bununla bir arada damgalanma süreci. Korona virüs süreci, kişinin kovidli çıktıktan sonra artık toplum tarafından damgalanıp uzak durulması gerektiği fikri vatandaşı korkutuyor. Öğrencilerde yeniden tabi gelecek tasası, imtihan korkusu oluşmaya başladı. Zira online eğitim ne kadar tesirli olabilir. Öğrenci orada birçoklarını anlayamıyor. Bu türlü olunca aslında öğrenci o iki yılı boş geçirmiş oluyor. Bununla birlikte o iki yıllık kaybı telafi edilmeden imtihana girecektir. Bununla birlikte, muvaffakiyet düzeyi de düşüyor. Gelecek telaşı, anksiyete uyanmaya başlıyor öğrencilerde. Korona virüs ile bir arada biz, yeni bir yaşama adım attık. Hiç bilmediğimiz bir dünyaya adım attık” dedi.

“Çiftlerde en çok boşanma görüldü”
Korona virüs sürecinin, Çiftlerde de en çok boşanmanın görüldüğü, en çok uyuşmazlıkların görüldüğü süreç olduğunu aktaran Soysal, “Neden, zira şöyle düşünün, bu süreç zarfında birçok çift, çalışan bireylerdi.


Fakat konutta çalışmaya teşvikten ötürü birçok birey artık konutta. Ve daima bir birleriyle beraberler. Daima birlikte oldukları için mesken hanesi içinde meskende bunu yapamıyorlar. Konuttaki o irtibatları de muhakkak bir müddet sonra kesilmeye başlıyor. Ve kesildikçe sorunlar artmaya başlıyor. Artık çiftler, birbirlerine batıyor durumdalar. Bununla birlikte birçok sorun su yüzüne çıkmaktadır. Biz yetişkinler üzere aslında çocuklar da etkileniyor. Çocuklar da her şeyin farkındalar. Zira çocuklar dışarı çıkamıyor.

Aileleriyle toplumsal aktiflik yapamıyor. Okullarına gidemiyor. Kendi arkadaşlarından bile izole olmak zorunda kalıyorlar. Bu süreçte çocuklarda, şiddet artımı görünüyor. Ağlama nöbetleri, çocukta depresif his durumu, iç dünyasına kapanma ve agresifleşme en besbelli özelliklerinden biri. Çocukla mümkün mertebe aktivite yapmak çok kıymetli. Çocukla vakit geçirmek. Çocukla vakit geçirilmediği vakit çocuk maalesef ki, tablet, telefon ve televizyona yöneliyor. Bu da çocukta beli bir mühlet sonra o agresif davranışlarını ve anksiyetesinin yükselmesine sebep oluyor.

Zira çocuk, o mühlet zarfında ebeveynle vakit geçirdikçe o bağ daha güçleniyor. Aslında bunun bir avantajı da var. Çalışan anne ve babalar için bu süreç avantaja dönüşebiliyor. Çocuk, anne, babayla geçirmediği vakti telafi edebiliyorlar” biçiminde konuştu.

“İnternet bağımlılığı korona virüs periyodunda anksiyeteyi tekrar yükselten bir sebep”
Bu müddet zarfında en çok rastlanılan sorunlardan birinin de husus ve alkol tüketiminin artması olduğuna dikkat çeken Soysal, kelamlarına şöyle devam etti:
“Bireyler meskende izolasyon süreçlerinde o eza durumunu bastırmak, yapabilecekleri aktiviteler olmadığı için can ezasından husus ve alkol tüketimine ağırlaşmış durumdalar.Bunun yanında internet bağımlılığı da artmaktadır. Birçok birey, şu an internete bağımlı hale gelmiştir.

Bunun da nedeni meskende kalmalarından dolayı vakit geçirmek ismine internette vakit geçiriyorlar. Bunun yanında aslında bu internet bağımlılığı korona virüs periyodunda anksiyeteyi tekrar yükselten bir sebep. Zira orada belirli belgisiz bir sürü emniyetli yahut inançsız haber kaynağı çıkıyor karşımıza. Bu haber kaynaklarını ele aldığımızda bunlar ister istemez bedenimize kimi semptomlara yol açıyor. Kalp çarpıntısı, nefes darlığı, boğulma hissi, mevt korkusu, bunlar artıyor. Ve bununla bir arada alkol tüketimi bizi yalnızca fizikî olarak değil, ruhsal olarak da çökmemize sebep oluyor.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(ÖZEL HABER) Genç kız yeniden elini tam kullanabilmenin umuduyla yaşıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI