DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1944741฿%1.3827

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Korona virüs salgınında değeri daha iyi anlaşıldı


Yerküre üzerinde insan sıhhati için en yararlı bitkilerden biri olarak bedellendirilen ve antioksidan açısından güçlü olan Kara Mürver bitkisinin bağışıklığı güçlendirdiği belirtildi.

Memleketimizin çabucak acilen her nahiyesinde doğal ortamda yetişen Kara Mürver’in bedelinin yeni farkına varılmaya başlandığını belirten Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Büro Lideri Cemil Pehlevan, Arge çalışmaları ile birlikte eser sürece tesislerinin geliştirilmesini sağlayarak bu çok kıymetli şifa kaynağı besinin tüketicilerle buluşturulması gerektiğini söyledi.

Pehlevan, “Latince ismi ’Sambucus nigra’ olan Kara Mürver; Anadolu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’da yetişir. Çok sayıda çeşidi bulunur. Kimi cinsleri ağaç, kimi cinsleri otsu bir bitkidir. Memleketimizde ağaç formundaki Sambucus nigra ve otsu formdaki Sambucus ebulus olmak üzere 2 çeşidi doğal olarak yetişmektedir. Devletimizde umumiyetle Kara Mürver olarak bilinmekle birlikte kesimlere nazaran patlak, patlangaç, telligelin, Sultan otu, şahmelek, patlangoz, patlayak yalangoz üzere isimler ile de anılmaktadır“ dedi.

“Değeri yeni farkına varılmaya başlandı”

Mürver’in bedelinin anlaşılmasından sonra memleketimizde kapama bahçeleri kurulmaya başlandığını kaydeden Pehlevan “Mürver devletimizin çabucak hemen her ortamında doğal ortamda yetişmekle birlikte bedeli çok yeni farkına varılmaya başlandı. Memleketimizde doğal ortamda resen yetişmektedir. Kimi ortamlarda park ve bahçelerde peyzaj emelli kullanıldığı görülür. Bunun dışında tarımı yeni yeni yapılmaya başlanan bir bitkidir. Ağaç mürver organik maddece güçlü, kumlu tınlı toprakları seviyor. Fidanları çelikten köklendirilerek üretilmektedir. Makineli hasat yapacaksak sıra arası 3 metre, sıra üzeri 1,5 metre ile 3 metre arasında dikimi yapılmalıdır. Kuşların ve yaban hayvanlarının olgunlarını tükettiği, arıların ve böceklerin çiçeklerinden nektar topladığı otsu mürver, bakımsız toraklarda bile yetişmektedir. Kıymetinin anlaşılmasından sonra devletimizde mürver kapama bahçeleri kurulmaya başlanmıştır” diye konuştu.

Yanık ve yaraların tedavisinde kullanılırdı

Kara Mürvir’in eski Mısır’da yanık ve yaraların tedavisinde kullanıldığını kaydeden Pehlevan, “Eski Mısır‘da cilt sıhhati, yanık ve yaraların tedavisinde kullanılırdı. Yerküre üzerinde insan sıhhati için en yararlı bitkilerden biri olarak kıymetlendirilmektedir. Antioksidan açısından varlıklı olan Kara Mürver, bağışıklığı güçlendiriyor. Bilhassa C vitamini bakımından varlıklı, lif nispeti yüksek olan Kara Mürver’in direnç artırıcı ve güçlendirici tesiri var. Mürver çiğ yahut işlenmiş olarak tüketilmektedir. Yerkürede, münhasıran Avrupa’da devletlerinde çok değişik tasarrufu bulunmakla birlikte meyveleri olgunlaşmadan tüketilmemelidir. Marmelat, reçel, şurup çeşitli içeceklerin içine meyveleri yahut çiçekleri aroma katması için ek edilmektedir. Halk arasında çiçeklerinin koklamak baş ağrısına düzgün geldiği söz edilmektedir. Tüketimi, yalnızca azık olarak değil, çok ziyade tüketim hali ve yararı bulunmaktadır. Meyvesinden, yaprağından, kabuğundan ve kısaca her şeyinden faydalanılan bir bitki” halinde konuştu.

“Faydaları saymakla bitmiyor”

Kara Mürver’in yararları saymakla bitmediğini söz eden Pehlevan, “Kara Mürver‘in çok çeşitli yararları olmakla birlikte çok dikkatli tüketilmelidir. Mürver; Ticari olarak eczanelerde Mürver özleri, pastil ve şurup olarak satılmaktadır. Saç boyası olarak, nefes darlığına, cilt bakımında, anti mikrobiyal özelliği ile yanık ve yaraları güzelleştirilmesinde, öksürük ve balgam söktürücü olarak, idrar yolu iltihaplarında,eklem ve kas ağrılarında, ateşin düşürülmesinde, böbrek problemlerinin tedavisinde, cilt rahatsızlıklarında, gerilimin azaltılmasında, kalp sıhhati, soğuk algınlığı üzere illetlerin tedavisine destek olduğu konusunda araştırmalar bulunmaktadır. Mürverin en değerli özelliği meyvelerinin ve çiçeklerinin bağışıklık sistemimizi güçlendiren, antioksidan ve vitaminler barındırmasıdır“ dedi.

“Dünya tüketicileri ile buluşturmanın yollarını bulmalıyız”

Yapılacak Arge çalışmalarıyla şifa kaynağı eserin kesinlikle yerküre tüketicileri ile buluşturulması gerektiğine dikkat çeken Pehlivan, “Ülkemizin yedi coğrafi kesiminde iklim koşullarının farklılığından kaynaklı, farklı çeşit ve çeşit tıbbı ve aromatik bitkilerin gen merkezidir. Bu durum ise çok büyük bir avandaj. Ne yazık ki bu potansiyeli fırsata çeviremedik, çeviremiyoruz. Üretmeden yana problemimiz yok. Sorun üretim planlaması, ürettiğimize katma bedel katmak ve pazarlamak. Bu dertlerin üstesinden gelmek için Arge çalışmaları ile birlikte eser sürece tesisilerinin geliştirilmesini sağlayarak bu çok kıymetli şifa kaynağı besinin, yerküre tüketicileri ile buluşturmanın yollarını bulmalıyız“ sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Beli kırılan 97 yaşındaki kadın Gaziantep’te sağlığına kavuştu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0