DOLAR

28,9873$% 0

EURO

31,1783% -0.13

STERLİN

36,3816£% -0.01

GRAM ALTIN

1.845,75%-1,10

ÇEYREK ALTIN

3.115,00%-1,25

BİTCOİN

1210520฿%-4.46191

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Korona kaygılarını yogayla atlatıyorlar


Sivas’ta çocuklar korona virüsü periyodunda oluşan kaygı ve tasa bozukluklarını yoga yaparak gideriyor.

Çin’den gelerek tüm dünyaya yayılan korona virüsü ülkemizde tesirini hala sürdürüyor. Bulaşıcı ve ölümcül olan virüs 7’den 70’e herkesi ürkütüyor. Hastalık çocuklarda yetişkinlere oranla daha az ölümcül risk taşıyor. Lakin pandemi devrinden etkilenen çocuklarda kaygı ve telaş problemleri baş gösteriyor. Pandemi önlemleri kapsamında diledikleri üzere sokağa çıkamayan, okula gidemeyen ve meskenin içerisinde vakit geçirmek zorunda kalan çocukların psikolojileri de bir epey bozulmuş durumda.

Sivas’ta bir Yoga stüdyosunda ise çocuklarda görülen endişe ve telaş bozukluğu Yoga ile giderilmeye çalışılıyor. 0-6 yaş kümesi çocuklar her sabah Eğitmen Seda Yapan eşliğinde çocuk Yogası yapıyor. Meditasyon ve denetimli nefes alma tekniklerini öğrenen çocuklar haftada 2 gün 45 dakika yoga yaparak korona virüsü tasalarını azaltıyor.

Dozundan fazla dert çocukların sıhhatini olumsuz etkiliyor

Bahis hakkında açıklama yapan Çocuk Yoga Eğitmeni Seda Yapan, derdin dozundan fazla olduğu takdirde çocukları sıhhatsiz bir boyuta taşıdığını belirterek, “Pandemiden öncede çocuklarda mevcut bir tasa vardı. Evet, dert bizim için sağlıklı lakin bu dozunda bir telaş değilse şayet hakikaten çocukları çok sıhhatsiz bir boyuta taşıyor. 0-6 yaş periyodundaki çocuk soyut periyoda geçmemiş lakin 11 yaşında geçecek. Şuan pandemi ve korona denen bir şey var. Çocuk şimdi soyut periyoda geçmediği için pandeminin ve koronanın cansız bir obje olduğunu bilmediği için onun meskenine girebileceğini, tahminen yatağına girebileceğini ya da ona dokunabileceğini hayal etmekte. Biz yogada bunu daha soyuttan somuta indirerek aslında bunun yalnızca bir hastalık olduğunu ve hastalığın bize sarılamayacağını, dokunamayacağını yalnızca bulaşma oranını anlatıyoruz” formunda konuştu.

Çocuklar farkındalık kazanıyor

Eğitmen Yapan, çocuklara farkındalık kazandırmaya yönelik eğitim verdiklerini lisana getirerek, “Karşılaştığım ilgin durumlar oldu. Hayal etme kısmına gelince çocuklardan biri dedi ki, ‘hayal etmek ne demek öğretmenim?’ dedi. Biz o kadar realisttik yaklaşıyoruz ki çocuklara hayal dünyasının hoşluğunu. Hayal etmenin değerini, tahminen ulaşamadığımız birtakım şeylere hayal ederek ulaşabildiğimizi çocuklara anlatamadığımız için çocuklar bunu bilmiyor. O an çok şaşırmıştım. ‘Gel birlikte deneyelim, gözlerimizi kapatalım, şuan bunu düşünelim, haydi bana en sevdiğin bir şeyi söyle, şuan nerede olmak isterdin’ üzere daha meditatif yaklaşıyorum ve çocuk hayalperest olmuyor. Gözlerini açtığında anda kalarak gerçeğin esasen farkında oluyor. Yogada da poz yüklü gidiyoruz. Tabiattaki bir ağaç. Diyorum ki, ‘herkesin ağacı farklı. Tabiatta nasıl birbirinden farklı birçok ağaç var, senin de kendine mahsus bir ağacın olsun.’ Çocuk kendi ağacını tasarlıyor. Çocuk orada özgün olmayı biliyorlar. Bir gün ormana çıkıyoruz hayvanları taklit ediyoruz, bir gün gökyüzündeyiz bulut üzere oluyoruz uçmayı öğreniyoruz. Daha çok vücudu hareketlendirmeye yönelik farkındalık kazandırmaya yönelik hareketler” sözlerini kullandı.

Çocuk yogasının yararları saymakla bitmiyor

Çocuk Yogası Eğitmeni Seda Yapan, yoganın birçok yararının olduğunu da söyleyerek, “Yoganın yararları çocuklardaki dert ve endişeyi yüksek oradan azaltıyor. Anda kalan çocuklar hedefliyor yoga. Çocuklar buraya geliyor ve burada gözlerini kapatıp dinlenebilmeyi, oturabilmeyi ve sakin kalabilmeyi öğreniyor. Günlük hayatta bunu dışarıda yapabilmesi tahminen olanaksız. Böylece hiperaktif çocuklar doğuyor. Hiçbir müddet denetimi olmadan, birinden birine ani bir süratle geçiş ancak yogada o denli değil. Postür bozukluklarını düzeltiyor. Çocuklar çok yanlış oturuyorlar. Oyun oynarken, özgür vakitte, okulda gözlemlediğimde derslerde omuzları düşük çocuklar, yamuk çocuklar üzere. Çocuk bunu tekraren yaptığı sürece buna alışıyor ve artık daima omuzu düşük, oturuşu yanlış ileride birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Biz burada daima dik kalmayı, boynumuzdan uzamayı ve postürümüzün daha dik bir halde olmasını hedefliyoruz. Yoganın başka yararı da biz burada öfke çalışıyoruz. Bir oyun hamuru alıyoruz ve drama yapıyoruz. Yoganın daha da sayabileceğimiz birçok yararları var” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uzm. Dr. Diri: “Türkiye’de 40 yaşın üstündeki her 7-8 kişiden biri kronik böbrek hastası”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI