DOLAR

32,6114$% 0.71

EURO

35,1885% 0.67

STERLİN

41,6207£% 0.73

GRAM ALTIN

2.402,26%0,85

ÇEYREK ALTIN

3.918,00%-1,88

BİTCOİN

2269694฿%1.27929

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Koku ve tat alamıyorsanız pek çok nedeni var

Opr. Dr. Cüneyt Altunay, Covid-19’un değerli belirtilerinden biri olarak gündemimize giren “koku ve tat alamama” durumunun öteki nedenlerden de kaynaklanabildiğini söyledi. Bu iki duyu bozukluğunun birbiriyle yakın alakasının olduğunu belirten Opr. Dr. Altunay, “Korona dışındaki nedenlerle ortaya çıkan bu sorun ömür kalitesi ve can güvenliği açısından çok değerli. Bu duyu hastalıklarının nedeni belirlenip tedavi edilmesi gerekir” dedi.
Kent Alsancak Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Cüneyt Altunay, pandemi sürecinde Covid-19’a yakalanan şahısların büyük çoğunluğunda görülen “tat ve koku duyumunun kaybolması” belirtisinde değerli bir sıkıntıya dikkat çekti.
Koku ve tat bozukluğunun bir duyu bozukluğu olduğunu belirten Opr. Dr. Altunay, “Bu yalnızca rahatsız edici bir durum değildir. Kişinin ömür kalitesini olumsuz etkileyen, yanı sıra güvenlik açısından değerli bir sıkıntıdır. Burun kanalımızın art üst kısmında var olan bir sistemin beyin ile ortak çalışması ile koku alma işlevi başarılır. Koku alma bozuklukları; hiç alamama, az alma, çok hassaslık, yanlış algılama, makûs koku alma ve buna emsal formlarda oluşabilir. Kokuyu oluşturan parçacıklar burun önünden yahut gerisinden geniz (nazofarenks) bölgesinden bu bölgeye ulaşarak bu fonksiyonu başlatır. Bu nedenle bu bölgeye ulaşmadaki tüm mekanik pürüzler koku alma bozukluğuna neden olur. Burun ve genizle ilgili tüm tıkayıcı sorunlar, geniz eti, septum deviasyonu, nazal polip, burun içi kitleler kanserler, ödeme neden olan infeksiyon, allerji, kitle, yabancı cisim vesaire üzere başka nedenler bölge ile beyin ortasında ve beyindeki tüm sorunlardır. En sık neden de sinüzitlerdir. Dalgalı bir koku almama yakınması olur ve âlâ bir tedavi ile çözümlenebilir. Teşhiste endoskopik imajlı kulak burun boğaz muayenesi ve radyolojik tetkiklerin ehemmiyeti büyüktür. Tedavide mekanik tıkayıcı tüm sıkıntıların cerrahi ile giderilmesi, ödeme neden olan tüm enfeksiyon, allerji ve buna misal problemlerin tıbbi tedavi ile giderilmesinin katkısı olur” dedi.

“Tanı ve tedavisi ihmal edilmemeli”
Tat bozukluklarının koku bozukluğu ile yakın bağı olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Altunay, “Tat alamama hem hayat kalitesini sürdürmek hem de güvenlik açısından (bozuk besin, tuz ve şekerin tadını alamayarak fazla ölçüde almak) koku duyusu ile birlikte çok kıymetlidir.


Aslında çoğunlukla koku sorunudur. Acı, ekşi, tatlı, tuzlu, umami (glutamat) olarak sınıflandırdığımız tat duyusu ise çoğunlukla lisan ve yumuşak damaktan farklı hudutlar ile tat alma merkezine giderek gerçekleşir. En sık yaşlanma, yüz felci, ağız içi tüm sorunlar, beslenme sorunları, kronik karaciğer ve böbrek sorunları, ağız içi tümörler, toksik kimyasallar, metal zehirlenmeleri, radyoterapi, baş boyun travmaları kesinlikle koku bozukluğunda değerlendirilmelidir” diye konuştu.
Opr. Dr. Altunay, Covid-19 nedeniyle kaybedilen koku ve tat alma duyusunun süreksiz olduğunu da hatırlatarak, “Diğer nedenlere bağlı olan koku ve tat alma bozukluklarının teşhis ve tedavisi ihmal edilmemelidir” sözlerini kullandı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Üretici çift için 50 kilometre yol gidip serada aşı yaptılar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI