DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2221770฿%0.8612

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kışın da su içmeyi ihmal etmeyin


Hava sıcaklıklarının Türkiye genelinde düştüğü bu günlerde, su tüketimine olan istek yaz aylarına nazaran azalabiliyor. Fakat soğuk günlerde istenilmese bile günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesinin sıhhat açısından çok kıymetli olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi MYO Besin Sürece Kısım Lideri Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Kışın tüketilen su ölçüsünün yazın tüketilen ile tıpkı olmasına dikkat edilmeli” ikazında bulundu.

Kış aylarında da günde en az 2-2,5 litre su içilmesinin bedendeki su istikrarının mevsimden bağımsız olarak sağlanması açısında değerli olduğunu belirten Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Su, oksijenden sonra insan hayatı için değerli olan muhtaçlık. Günlük alınan su ölçüsü günlük aktivitelerde de kullanılabileceği üzere toksinlerin atımında da değerli bir aracı. Tıpkı vakitte temel güç kaynaklarından biri olup beden hücrelerine elektriksel ve manyetik güç iletilmesini sağlıyor, hayat gücü veriyor. Su tüketimi için mevsimsel ayrım olmamalı. Beden ısısının istikrarda tutulabilmesi için alınan suyun yanında, sıvı içecekler konusunda ise tüketim tartısı kafein içeriği yüksek olan sıcak içecekler yerine bitki çaylarına da yer verilmeli” dedi.

Dehidrasyona dikkat

İnsan bedeninin toksinleri atmak için günde ortalama 2 litre su kaybı yaşadığını vurgulayan Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, kaybedilen bu ölçünün yerine konulmadığı vakit ‘dehidrasyon’ ismi verilen sıhhat bozukluğunu ortaya çıkarabileceğini söyledi. Uzel, “Dehidrasyon; gerilim, uyku hali, dalgınlık, baş ağrısı, unutkanlık, gerginlik üzere ömür kalitesini olumsuz etkileyen durumlara yol açabilecek kadar tesirli bir neden. Bedendeki su istikrarı beyin tarafından denetim edilir. Su kaybı yaşanması durumunda birinci reaksiyon beyinden ağız kuruluğu halinde yansıtılır. Su alımının az olması durumunda iç organların tesirlerinin düzenlenmesi, böbreklerden sıvı çıkışının denetlenmesi üzere bedende kalan az ölçüdeki su ölçüsünü kısıtlamaya yönelik önlemler yeniden beyin tarafından gerçekleşir. Lakin tüm bunlara karşın bireyin kâfi ölçüde su tüketimi yeniden de sağlanamaz ise bu kere beyin kendi fonksiyonlarında aksaklıklar oluşturmaya başlayacaktır ki bu da günlük hayatta dalgınlık, sersemlik, konsantrasyonda bozukluk, karar verme düzeneğinde aksaklıklar üzere sorun ile kendini gösterebilir. Hormonal istikrarda oluşan aksaklıklar ve sindirim sisteminde yaşanan bozukluklar da ileri basamak su yetersizliği belirtileri ortasında sayılabilir” bilgisini verdi.

Sistemli uyku, istikrarlı beslenme ve kâfi su

Kışın yeteri kadar tüketilen suyun birebir vakitte bağışıklık sistemini de muhafazaya yardımcı olduğunu vurgulayan Uzel, “Uyku saatlerinin sistemli olması ve istikrarlı beslenme uygulanması bağışıklık sisteminin korunmasında tesirlidir. Sağlıklı kalmak ismine temel besin kümelerinden gerçek ölçüde tüketmek, bedenin vitamin ve mineral istikrarını korumak ve yeteri kadar su tüketmek gerekir. Lakin öteki besinlerde olduğu üzere su için de çok tüketiminin ziyan getirebileceği bilgisini yinelemek gerekir. Bu nedenle su tüketimi kişi özelinde lakin olması gerektiği kadar düzeyde sağlanmalı. Zira su, beden sistemlerimizin çalışması için gereklidir. Günde en az 2 litre su tüketmek bedenin toksinleri atmasına, böylece ziyanlı mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesine yardımcı olmakla birlikte; yaptığı taşıma vazifesi ile tükettiğimiz besinlerin içerisinde bulunan besin elementlerinden beden hücrelerinin yararlanmasını da sağlar. Kâfi ölçüde su tüketimi sağlanmazsa, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere fonksiyonel gerekliliği yüksek olan komponentler yeterli taşınamayacağı için maalesef beden faal formda fayda sağlayamaz. Ayrıyeten suyun eksikliği, bağışıklık sistemi ile ilişkili olan ve ziyanlı mikroorganizmaların bedenden uzaklaştırılmasını sağlayan lenf sisteminin işlevlerinde bozukluğa neden olabilir. Halbuki bol su tüketildiğinde lenf sıvısı üretimi de düzeleceğinden bağışıklık sistemi de olumlu istikamette desteklenecektir” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Karabük’te 10 vakanın görüldüğü köy karantinaya alındı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0