DOLAR

31,0798$% 0.29

EURO

33,6791% 0.09

STERLİN

39,4222£% 0.15

GRAM ALTIN

2.025,76%0,45

ÇEYREK ALTIN

3.454,00%0,03

BİTCOİN

1582304฿%-0.58613

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kış hastalıklarından en çok çocuklar etkileniyor

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Alagöz, kış hastalıklarından en çok çocukların etkilendiğini söyledi.
Kış aylarında, çocuklarda daha çok grip, nezle, boğaz ağrısı, boğaz enfeksiyonu, sinüzit, teneffüs yolları enfeksiyonunun yanı sıra bunların ileri çeşitleri olan bronşit ve zatürrenin de sık görüldüğüne dikkat çeken Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Alagöz, bu hastalıkların sebepleri hakkında şunları söyledi:
“Havaların soğuması, hava kirliliğinin artması, kapalı yerde bir ortada olma müddetinin uzaması, bilhassa çocukların maruz kaldığı soğuk algınlıklarının çok kısa müddette bulaşmasına sebep oluyor.

Kış hastalıklarında en çok etkilenen çocuklardır. Kışın, beden direncimizin düşük olması sebebiyle bunları görüyoruz. Zira sıcak havalara nazaran soğuk havalarda fizikî gerilim artıyor. Soğuğa bağlı olarak cilt kuruluğu artıyor. Burun ve boğaz mukozalarımızın kuruluğu artınca da bağışıklık sistemimiz düşüyor. Beslenmemiz daha ağırlaşması, hareket azlığı, sıhhatsiz beslenme kış hastalıklarına daha fazla yakalanmamıza sebep oluyor.”

“Bu kurallara dikkat edilmeli”
Bunların en büyük sebeplerinden birinin okula yeni başlayan çocukların enfeksiyona açık olması olarak sıralandığını belirten Alagöz, “Bu hastalıklara mahzur olmak için kapalı yerlerde geçirdiğimiz vakti azaltmak, sık el yıkamak, meyve ve zerzevat, balık tüketimini artırmak gerekir.


Ayrıyeten çocuklarımızın bulunduğu ortamda sigara içmemeli, vaktinde aşı yapılmalı, kirli kapalı soğuk ortamda uzun mühlet kalmamalı ve kronik bir hastalığı var ise tabip denetimine nizamlı olarak devam edilmeli” diye konuştu.
Çok sık görülen teneffüs yolu virüslerinin akabinde hasta hırıltılı öksürük ve balgamlı öksürük şikayeti olduğunu söz eden Dr. Alagöz, “Risk faktörleri bilhassa, toz, polen, hava kirliliği, bağışıklığın yeterli olmaması, reflü, sigara üzere olaylar tetikleyebiliyor.
Tedavi olarak bu çocuklarımız da öncelikle akciğerlerin havalanmasını artırıcı, çocuğun kâfi oksijenlenmesini sağlayıcı, bronşları açıcı tedavilerle başlıyoruz. Bol sıvı tüketimi, uygun nemlendiricilerden faydalanmamız gerekiyor. Sistemli, sıkı takip olması gerekiyor. Şayet bakteriyel enfeksiyon düşünüyorsak antibiyotik ekleyebiliyoruz. Ancak mümkün mertebe hava yolu açıklığının sağlanabilmesi için burun tıkanıklığının giderilmesi gerekiyor. Çocukların bulunduğu ortamlarda sigara içilmemeli. İçtikten sonra ise ellerimizi yıkar ve üzerimizdeki kıyafetleri değiştirirsek çocuğumuza en az ziyanı vermiş oluruz. Konutta ve kapalı ortamda ülkü nem oranı yüzde 50’dir. Bursa’nın nem oranı yüzde 57’dir. Buna bağlı olarak gereksiz nemlendirici de kullanmayalım. Çocuğumuzda hastalık belirtileri var ise kesinlikle doktora başvuralım.

Kimi virüs belirtileri birbirine karıştırılabiliyor bir uzman tarafından denetim edilmesi en doğrusu olacaktır” dedi.

“Çocuklara hijyen eğitimi vermeliyiz”
Çocuklarda Covid-19’un da görüldüğünü belirten Dr. Alagöz, “Covid-19 olan çocuklar, hem öbür çocuklara hem de erişkin ve yaşlı bireylere bu enfeksiyonu bulaştırabilirler.


Damlacık yoluyla bulaşan bu enfeksiyonun yayılımını önlemek için hijyen kurallarına dikkat edilmesini sağlamak, çocuklara bu hususta eğitim vermektir. Covid-19 bulaşmış çocuklar hastalığı nispeten daha kolay atlattığı için ilaç tedavisine gerek duyulmuyor.

Fakat hastalık boyunca çocuğun etrafındakilere bulaştırmasını engellemek için başka çocuklardan ve aile bireylerinden izole tutulması da gerekiyor. Altta yatan hastalığı olan çocukların Covid -19 enfeksiyonunu ağır geçirebileceği unutulmamalıdır. Kronik hastalığı olan çocuklar bu periyotta tertipli kullandıkları ilaçları aksatmamalıdır” ikazında bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Herkes eğlenirken onlar yoğun bakım ünitesinde Covid-19 hastalarına nefes oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI