DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2203605฿%0.06481

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Karantinada çocuğunuzun gözlerini korumanın 9 ipucu


İSTANBUL (İHA) – Bilirkişi Dr. Nuran Şık Küçük, karantina periyodunda evlatların dijital göz yorgunluğu riskini azaltmak için alınabilecek tedbirleri açıkladı. Uzm. Dr. Küçük, “Ekran müddetinde net hadler belirleyin. Akıllıca bilgisayar ergonomisi sağlayın. Iyi aydınlatma kullanın. Mavi Işık filtreli gözlük camları kullandırın. Göz kırpmayı teşvik edin. Doğal gün ışığından faydalanın. Medyasız vakitler oluşturun.” dedi.

Fındıkzade Medipol Üniversitesi Hastanesi Göz Illetleri Kısmından Uzm. Dr. Nuran Şık Küçük, karantina devrinde çocuklarda artan dijital ekran bağımlılığına karşı ailelere tavsiyelerde bulundu.

Dr. Küçük, ekran başında geçirilen mühletle birlikte çocuklarda hem göz hem omurga sıhhati açısından riskler oluşabileceğini belirterek, “Uzun periyodik ekran tasarrufu, beğenilen rahatsızlık, kızarıklık, batma, sulanma, kaşınma, yorgunluk, bulanık görme, çift görme, kuru göz, baş-boyun ve omuz ağrısı üzere semptomlara yol açabilir. Bilgisayar, telefon ve sair dijital ekranlar, mavi ışık yayar. Çalışmalar mavi ışığın ekran maruziyet müddetine bağlı olarak göz için zararlı olabileceğini göstermiştir. Evlatlar mavi ışığa karşı yetişkinlerden daha savunmasızdırlar. Mavi ışığa bilhassa gece ve uzun süren maruziyet sonucu melatonin hormonu sentezlenememekte, bu da uyku-uyanıklık döngüsünü bozmaktadır. Bu durum uyku müddet ve kalitesini tesirler, uzun vadede önemli bellek meseleleri, obezite, tansiyon ve hormonal sıkıntıları tetikleyebilir.” dedi.

“Doğru bilgisayar ergonomisi şart”

Bu mevzuda ailelere büyük iş düştüğüne değinen Dr. Küçük, evlatların dijital göz yorgunluğu riskini azaltmak için alınabilecek 9 tedbiri şu formda açıkladı: “Ekran müddetinde net hudutlar belirleyin. Günlük ekran vadesinde bir had belirleyin ve bunu çocuklarınızla netleştirin ve buna sadık kalın. Evladınızın gözlerini muayene ettirin. Mektep öncesi periyotta kapsamlı bir göz muayenesi yanı sıra yıllık göz denetimleri yapılması, fark edilmemiş göz kusurlarının tespitine imkân sağlar. Düzeltilmemiş göz kusurları (örneğin astigmat, hipermetropi ve miyopi) beğenilen yorgunluk ve zorlanmaya neden olur. Tekrar sahih olmayan gözlük yahut kontakt lensler dijital görme de zorlanmaya neden olur. Bu nedenle çocuğunuzda bilgisayar görme sendromu olabileceğini düşündüren bulgulara karşı dikkatli olmak örneğin gözlerini kısarak bakma, sulanma, sık sık gözlerini, kırpma, ovuşturma, kızarıklık ya da okumaya yahut dijital ekranda çalışmaya intolerans varlığında bir göz tabibe başvurmak değerlidir.

Hakikat bilgisayar ergonomisi sağlayın. Evladınızın bilgisayar ergonomisinin vücut boyutuna uyacak formda düzenlendiğinden emin olun. Sandalye, evladınızın kolları masa yüzeyine koşut olacak ve ayakları mekana rahatça basacak biçimde ayarlanmalı. Optimal olarak ekranın merkezi göz seviyesinin 15-20 kademe altında ve ekran uzaklığı 45-50 cm aralıkta olmalıdır. Iyi aydınlatma kullanın. Bilgisayar ekranını mahsusen pencerelerden ve tepe aydınlatmasından oluşabilecek parlamayı engelleyecek formda konumlandırmak, masa lambalarındaki ampulleri düşük watta tercih etmek, ekran ışığının ortam aydınlatmasına yakın olması tercih edilmelidir.”

20.20.20 kuralına uyun

Dr. Küçük, laflarını şöyle tamamladı: “Dinlenme molaları verin. Evladınızın dijital göz yorgunluğu riskini azaltmak için, yapabileceğimiz en güzel şeylerden biri 20.20.20 kuralına uymaktır. Her 20 dakika da bir 20 saniye boyunca ekrandan 20 metre uzağa bakmasını öğütleyin. Bir zamanlayıcı evladınızın hatırlamasına yardımcı olabilir. Ya da ekranı belli müddette kapatan bir program yükleyebilirsiniz. Bu sırada baş ve boyun egzersizleri yapmak, bilgisayar görme sendromunun görsel olmayan semptomlarını (kas spazmları, sırt omuz ağrıları vb.) azaltır. Mavi ışık filtreli gözlük camları. Bilgisayarların ve dijital ekranların münhasıran gece tasarrufu mavi ışık tesirleri açısından daha risklidir. Mavi ışık tesirini azaltmak için yatmadan en az 2-3 saat öncesinde dijital ekran tasarrufunu sonlandırmak gerekir. Yatak odasında televizyon ve ekran tasarrufuna müsaade verilmemelidir. Münhasıran uzun saatler maruziyet laf konusu olduğunda mavi ışık filtreli gözlük camları kullanılmalıdır. Göz kırpmayı teşvik edin. Ekran tasarrufuna bağlı kuru göz semptomlarının azaltılması emeliyle vakit zaman bilinçli göz kırpmayı salık verin. Gerekiyorsa yapay göz yaşları kullanmak şikayetlerinizi rahatlatabilir. Doğal gün ışığından faydalanın. Doğal gün ışığına maruziyet miyopi gelişme riskini azaltır. Göz sıhhatini korur. Medyasız vakitler oluşturun. Evladınızın dijital cihazlara bağımlılığını kırmak, göz yorgunluğunu azaltmak ve mavi ışığı maruz kalmayı sınırlamak için ekransız vakitler oluşturmak âlâ bir fikirdir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

58 yaşındaki karı-koca korona virüsü yendi, alkışlarla taburcu oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0