DOLAR

28,9004$% 0.07

EURO

31,4731% -0.09

STERLİN

36,6874£% 0.42

GRAM ALTIN

1.910,36%1,11

ÇEYREK ALTIN

3.166,00%1,49

BİTCOİN

1121212฿%3.13591

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kanser tedavisinde kilo kontrolü önemli

Kent Onkoloji Merkezi’nde vazifeli Onkoloji Diyetisyeni Gamze Gültekin, kanser tedavisinde kilo denetiminin kıymetine dikkat çekerek, “Bilimsel bir karşılığı olmayan pek çok kirli ve yanlış bilgilere, bitkisel tedavilere karşı hastalarımızı uyarırken onların en gerçek tedaviyi almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Onkoloji Diyetisyenliği kanser tedavisinin kıymetli bir kesimi oldu” dedi.
Kanser tedavisi sürecinde oluşabilecek yan tesirler, besin-ilaç etkileşimleri, tüketilmemesi ve kesinlikle tüketilmesi gereken besinler değişkenlik gösterirken, Kent Onkoloji Merkezinde tedavi programında yer alan psikolog ve diyetisyen muayeneleri hastaların bu süreçte yaşayabilecekleri ruhsal ve beslenme aksiliklerine karşı kıymetli bir kalkan oldu.
Kanser tedavisinde kilo denetiminin kıymetine dikkat çeken Onkoloji Diyetisyeni Gamze Gültekin, “Bilimsel bir karşılığı olmayan pek çok kirli ve yanlış bilgilere, bitkisel tedavilere karşı hastalarımızı uyarırken onların en yanlışsız tedaviyi almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Onkoloji diyetisyenliği kanser tedavisinin kıymetli bir kesimi oldu” diye konuştu.

“Kanser tedavi sürecinin her evresi her an izlenmekte”
Teşhis ve tedavide yol haritalarının tümör konseylerince belirlendiği, şahsa özel tedavilerin yanında her türlü takviye uygulamalarının tek çatı altında sunulduğu Kent Onkoloji Merkezinin odağında hastanın olduğu bir model uygulanırken, hastalara, Amerika’nın önde gelen kanser merkezlerinden Houston Methodist Hospital (HMH) ile yapılan iş birliğiyle ikinci görüş alma imkanı sağlandığını belirten Gültekin, “Merkezde, hastaların yaşayabilecekleri fizikî ve ruhsal sıkıntılara karşı takviyesi de içeren bir tedavi programı sunulurken, kanser tedavi sürecinin her bir evresinde, oluşabilecek yan tesirleri, besin-ilaç etkileşimleri, tüketilmemesi ve kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerin değişkenlik gösterdiği her an izlenmektedir” diye belirtti.


“Onkoloji diyetisyeni tüm tıbbi beslenme tedavilerine hakimdir”
Onkoloji diyetisyenlerinin, hastaların; kan bedellerine, aldıkları tedavi tipine, ek bir hastalık olup olmamasına, güç ve protein ile mikro besin öğeleri ihtiyaçlarına, hülasa tüm gereksinimlerine uygun olarak tıbbi beslenme tedavisinin planlandığını ve uygulandığını tabir eden Gültekin, “Onkoloji diyetisyeni, tüm onkolojik tedavilere ve bu tedaviler müddetince yapılması uygun tüm tıbbi beslenme tedavilerine hakim ve yetkindir.


Tedavi formüllerinden biri uygulandığı sırada yahut uygulandıktan çabucak sonra, diyetisyenler beslenme ile ilgili teklifler geliştirirler. Birtakım kanser çeşitlerinde yükü korumak, daha fazla alınmamasını sağlamak kıymetli olurken, kimilerinde kilo kaybını engellemek, kâfi protein alımını sağlamak önemlidir” sözlerini kullandı.

“Onkoloji diyetisyeni beslenme tedavisi planlama konusunda uzmandır”
Onkoloji diyetisyenlerinin ağız yolu ile besin alımı mümkün olmadığında, farklı yollar ile beslenme tedavisi planlama konusunda uzman olduğunu söz eden Gültekin, “Aynı vakitte tedavi kaynaklı oluşabilecek yan tesirler (bulantı, kusma, ishal, kabızlık, kan bedellerinin düşmesi, kilo kaybı yahut alımı, ağız-boğaz ağrısı) ile nasıl uğraş edilebileceğini, nasıl beslenilmesi gerektiğini anlatır ve uygulanmasını sağlarlar” halinde tabir etti.
Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca: “Vaka sayılarının düşüş hızı azalsa da düşme eğilimi devam ediyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI