DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2178396฿%0.33455

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kanser riskinde akraba faktörü

Medikal Onkolog Ahmet Özveren, hiçbir genetik testin, şahsa kesin olarak kansere yakalanıp yakalanmayacağı bilgisini vermediğini; lakin birçok beşerden daha yüksek bir riskinin olup olmadığını söyleyebildiğini bildirdi. Uzm. Dr. Özveren, “Erken yaşta kanser teşhisi konmuş 2 yahut daha fazla akrabaya sahip olmak üzere faktörler, kalıtsal kanser için muhtemel bir risk artışı olduğunu düşündürmektedir” dedi.
Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Ahmet Özveren, kanser riskini kıymetlendirmek için herkesin kalıtsal kanser gen taraması yaptırmasına gerek olmadığını söyledi.
Kanser hadiselerinin yüzde 5-10’unun kalıtsal; yani doğuştan itibaren kansere yol açan gen ya da genlere sahip olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Özveren, hastaların yüzde 90’dan fazlasının kansere yol açan mutasyonları sonradan edindiğini tabir etti.
Özveren, kalıtsal kanser için mümkün bir risk artışı olduğunu düşündüren faktörleri şöyle sıraladı:
“Ailede kanser hikayesinin olması; ailenin birebir tarafında (anne yahut baba tarafı) birebir yahut birbiri ile alakalı kanser tiplerine sahip 3 yahut daha fazla akrabaya sahip olmak.

Erken yaşta kanser teşhisi konmuş 2 yahut daha fazla akrabaya sahip olmak. Bu faktör kanserin çeşidine nazaran farklılık gösterebilir. Çoklu kanserler; bir akraba 2 yahut daha fazla kanser çeşidi geliştirdiğinde. Az kanserler; yumurtalık kanseri, böbrek üstü bezi kanseri yahut sarkom üzere birtakım kanser tipleri. Birinci derece akrabalarda kanser öncüsü olduğu bilinen bir sendromun (örneğin; çoklu barsak polibi sendromu) tespit edilmiş olması.”
Öte yandan, hiçbir genetik testin, bireye kesin olarak kansere yakalanıp yakalanmayacağı bilgisini vermediğini vurgulayan Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Ahmet Özveren, “Ancak birden fazla beşerden daha yüksek bir riskinin olup olmadığını söyleyebilir” dedi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aşı yaptırmayan hamile kadın koronaya yakalandı “Pişmanım” dedi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI