DOLAR

32,5673$% 0.09

EURO

35,0417% 0.28

STERLİN

41,5487£% 0.18

GRAM ALTIN

2.435,89%0,04

ÇEYREK ALTIN

3.906,00%0,00

BİTCOİN

2115487฿%-3.0372

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kanser hastalarına “mavi akrep zehri” uyarısı

Medikal Onkolog Dr. Ahmet Özveren, bugüne kadar bilimsel bir araştırma sonucu yayımlanmamış olan “mavi akrep zehri”nin internette kanser hastalarına “kurtarıcı ilaç/aşı” teziyle sunulduğunu, eser satışı yapıldığını söyledi. Uzm. Dr. Özveren, “Kanserle ilgili çok sayıda bilimsel çalışma olmasına karşın akrep zehri ile tedavi olmuş tek hasta sunumu yok. Bu eserlerin kullanımı çok önemli olumsuz sonuçlara yol açabilir” ihtarında bulundu.
Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Özveren, kanser hastası ve hasta yakınlarının teşhis koyulduktan sonra bilgi edinmek için internete başvurduğunu ve burada sayısız yorum ve teklifle karşılaştıklarını belirtti.
Son devirde de kanser hastalarına “Küba’dan umut” olarak lanse edilen etken unsuru “mavi akrep zehri” olan eserlerle ilgili hastalardan çok soru geldiğini tabir eden Uzm. Dr. Özveren, ikazlarda bulundu.

“Bilimsel kabul görmeyen yorumlar”
Uzm.


Dr. Özveren, “İnternette, mavi akrep zehrinin kanser hastalarında tesirli olduğu tez ediliyor, ticari eser satışı yapılıyor. Şahsî faydalanım öyküleri referans gösteriliyor. Bu türlü paylaşımlar bireyleri yanıltabilir. Zira ferdî faydalanım kıssaları bilimsel kabul görmeyen yayın ve bulgulardır. Çeşitli tiplerden akrep zehirlerinin içinde bulunan bileşenler laboratuvar ve hayvan çalışmalarında antikanser tesire sahip bulunmuştur. Bununla birlikte mavi akrep zehri başta olmak üzere akrep zehrinin insanlarda kanser tedavisi olarak tesirli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır” dedi.

“Tek bir hasta sunumu yok”
Öte yandan, Küba’da kanser ile ilgili yapılan çok sayıda bilimsel çalışma olmasına karşın akrep zehri ile tedavi olmuş hasta sunumu bulunmadığını belirten Uzm. Dr. Özveren kelamlarını şöyle sürdürdü: “Akrep zehrinin özellikleri daha kaliteli çalışmalarla araştırılmaya başlanmış ve ilaç geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir.


Çeşitli ülkelerde akrep cinslerinin zehirleri, yılan zehri, arı zehri dahil hayvan zehirlerinden ilaç geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bundan ötürü akrep zehirleri üzere mavi akrep zehri bileşikleri de ilerleyen vakitlerde elde edilip geliştirilerek kanser tedavilerinde kullanılabilir. Lakin şu an için tesirli bileşeni elde edip uygun dozunun belirlenmesi için çok daha fazla bilimsel çalışmaya gerek duyulmaktadır. Bilimsel aktifliği kanıtlanmamış rastgele bir ilaç, unsur, metod kullanımı büsbütün deneysel olup çok önemli olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hastalar, tedavisini üstlenen doktorunun bilgisi ve onayı olmadan kendilerine önerilen bu stil bir eseri kullanmamalıdır.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Panik atak korona virüsle atağa kalktı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI