Kanser hastaları da bypass olur

Son 13 ayda gördüğü kemoterapi ve radyoterapilerin akabinde kalın barsak kanseri ameliyatı olan, sonrasında kalp krizi geçiren, akciğer metastazı …

Hediye sipariş alışveriş ankara
25.09.2021
A+
A-

Son 13 ayda gördüğü kemoterapi ve radyoterapilerin akabinde kalın barsak kanseri ameliyatı olan, sonrasında kalp krizi geçiren, akciğer metastazı nedeniyle yeni bir tedavi sürecine hazırlanan Hüseyin Kaner (51) bu defa bypass için masaya yattı. Açık kalp ameliyatı ile Kaner’in tıkalı üç damarını değiştiren Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Kanser tedavisi gören kalp hastalarının birden fazla, taşıdıkları risklerden ötürü kalp ameliyatlarına uzak duruyor. Meğer Hüseyin Kaner’de olduğu üzere sağlam kalp fonksiyonlarına sahip olmak bu hastalara herkesten daha çok gerekli” dedi.
Urla ilçesinde yaşayan, bir balık çiftliğinde çalışan iki çocuk babası Hüseyin Kaner için son bir yıl talihsizliklerle dolu geçti.
Pandeminin sürat kazanmaya başladığı aylarda hemoroid şikayetiyle hastaneye başvuran Kaner’e kalın barsak tanısı koyuldu. Çabucak kemoterapi akabinde da radyoterapi başlatılan Kaner, bu tedavilerin tamamlanmasından sonra 2020 Haziran’da kalın barsak ameliyatına alındı. Ameliyat sürecini atlatan Kaner, tam rahata ereceğini sanırken kendini bir defa daha hastanede buldu.
Yaklaşık bir buçuk ay evvel akşam yemeği sonrası kötüleşen, götürüldüğü hastanede kalp krizi geçirdiği saptanan Kaner’e anjiyo önerildi.
İzmir Kent Hastanesinde Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Tümüklü’ye başvuran Kaner’in yapılan koroner anjiyosunda 3 damarının tıkalı olduğu saptandı. Kaner, bu sonuçla bu kere Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Narin’e başvurdu. Bypass olması gerektiği söylenen Kaner, geçtiğimiz 9 Eylül’de başarılı bir operasyon geçirdi, tıkalı üç damarı değiştirildi.
Ameliyat sonrası süreci meselesiz seyreden Kaner’i 5 gün sonra taburcu ettiklerini belirten Doç. Dr. Narin, şunları söyledi:
“Daha evvel kanser tedavisi geçirmiş hastaların kalp ameliyatlarının riski, olağan şahıslara nazaran daha yüksek; lakin hastamız üzere metastaz ya da öbür nedenle tedavi görmesi gereken hastaların da sağlam kalp fonksiyonlarına sahip olması gerekiyor.

Bu türlü bir riskin varlığında ise takım çalışması yapmak çok kıymetli. Biz hastamız Hüseyin Kaner’in ameliyatı öncesinde uygun bir planlama yaptık ve Onkoloji, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji ile Ağır Bakım takımlarımızla birlikte çalışarak başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Grup çalışması bu ameliyatların muvaffakiyet oranını artırıyor.

Lakin bilinen bir gerçek de kanser tedavisi gören kalp hastaların birden fazla, taşıdıkları risklerden ötürü kalp ameliyatlarına uzak durduğu. Halbuki güzel bir planlama ile daha evvel kanser tedavisi almış hastalar da uygun endikasyon sonları içinde, muvaffakiyetle kalp ameliyatları olabilir.”
Öte yandan, kanser-kalp krizi ve bypass üzere çok önemli rahatsızlık ve tedavileri bir yıl içinde yaşadığını belirten Kaner, “Hemoroid diye geçiştirdiğim sorunun altından kanser çıktı.
Yemek sonrası sıkışma sandığım kalp krizi çıktı. Oysaki kalp damarlarım da tıkalıymış. Bir daha ne vakit kalp krizi geçiririm, bilmek mümkün mü? Ameliyat olup kalbimi sağlamlaştırdım.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Bu ameliyat sayesinde akciğer metastazı nedeniyle olacağım tedavide için daha rahat. Başta Cüneyt hoca olmak üzere tüm hekimlerime çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.