“Kalp hastaları rehavete kapılmamalı”

Kalp ameliyatı geçiren hastaların olağanlaşma devrinde önlemi elden bırakmamasını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Güden, “Kalp ameliyatı olan …

Hediye sipariş alışveriş ankara
17.05.2021
A+
A-

Kalp ameliyatı geçiren hastaların olağanlaşma devrinde önlemi elden bırakmamasını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Güden, “Kalp ameliyatı olan hastaların koronavirüse yakalanmaları daha problemli olabilir. Bu hastaların ameliyat sonrası ilaçlarını kendilerine belirtilen saatlerde, tertipli kullanması epeyce değerli. Bu devirde meskende vakit geçirecekleri için, konutun içinde hafif idmanlar yapmaları daha uygun olur” dedi.
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kısmından Prof. Dr. Mustafa
Güden, açık kalp ameliyatı geçiren hastaların olağanlaşma sürecinde dikkat etmesi gereken konulara ait değerli açıklamalarda bulundu.

Dr. Güden, hastaların ameliyat sonrası rehavete kapılmaması gerektiğini belirterek “Kalp ameliyatı olmuş hastalar ‘artık güzelleştim, rastgele bir ıstırap olmaz’ fikrinde olmamalı. Kalp ameliyatı olan hastaların koronavirüs ile ilgili geçirecekleri enfeksiyon daha sorunlu olabilir. Bu hususta bilhassa Sıhhat Bakanlığımızın getirmiş olduğu kurallara harfiyen riayet etmek epeyce kıymetli. Böylelikle bu salgını çok az ziyanla ülkemizden uzaklaştırabiliriz” dedi.
“İlaçlarınızı yanlışsız vakitte kullanın”
Açık kalp ameliyatı sonrası taburcu olmanın akabinde tabibin verdiği ilaçların kullanımının hayli değerli olduğuna değinen Prof. Dr. Güden, şu tavsiyelerde bulundu: “Hastaların ameliyat sonrasında ilaçlarını kendilerine belirtilen saatlerde, tertipli olarak ve hakikat dozda kullanması, tedavinin yanlışsız biçimde devam etmesi için çok değerlidir.

Açık kalp ameliyatı sonrası iştahta azalma olabilir, bu süreksiz bir durumdur ve birkaç hafta sonra geri dönmesi beklenir. Şeker hastalığı olmayan hastalar ameliyat sonrası birinci ay diyet yapmasınlar. Diyetlerinde et, zerzevat, meyve ve karbonhidrat içeren, az tuzlu ve proteinden güçlü besinler ile lifli besinler almaya ihtimam göstermeliler. Yara bölgesindeki enfeksiyon belirti ve bulguları olması durumunda tabip bilgilendirilmelidir. Bu bulgular, hassasiyet, kızarıklık, şişlik, yaradan yeni bir akıntı olması ya da mevcut akıntının artması ve ateştir. Taburcu olduktan sonra hastalar banyosunu, yara bölgesi iyileşene kadar küvet içerisinde yapmamalı, yalnızca kolay bir duş almalıdır.”
“Sosyal arada antrenman yapın”
Prof.

Dr. Güden, antrenmanın de hayli kıymetli olduğunu lakin bunun da toplumsal araya dikkat edecek formda düzenlenmesi gerektiğini, maske kullanımının ve el hijyeninin zorunlu olduğunu söz ederek “Yürüyüş, kalp cerrahisi ameliyatı sonrası hastalar için hayli yararlı bir aktivitedir. Sistemli yürüyüşlere başlama vaktini hekiminiz belirleyecektir. Aktivite ve dinlenme ortasında istikrar sağlamalıdır, yemekten sonra idmana başlamadan evvel en az 30 dakika dinlenmek gerekir. Hekimin önerdiği formda sistemli idman ve yürüyüş yapılmalıdır. Hastalar bu periyotta konutta vakit geçirecekleri için mesken içinde hafif idmanlar yapmaları daha uygun olur” diye konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.