DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2255529฿%0.32349

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kahraman UMKE personeli sürekli eğitiliyor

Sıhhat Bakanlığı Acil Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Ulusal Medikal Kurtarma Grubu (UMKE) çalışanı, sel, yangın, çığ, sarsıntı başta olmak üzere birçok afet ve olağan dışı olaylarda alana birinci ulaşan grup olarak canla başla hayat kurtarıyor. UMKE işçisi bu alanlarda tam randımanla misyon yapabilmek için de daima eğitimlerden geçiyor.
Ulusal Medikal Kurtarma Grubu (UMKE) çalışanı, afet yahut olağandışı durumlarda; aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa müddette imkan ve kabiliyetlerini kullanarak uygun prosedürlerle medikal müdahale etmeyi amaçlıyor.
Ayrıyeten tekrar afetler ve olağan dışı durumlarda öbür sıhhat takımlarının sunduğu tıbbi yardımların kâfi olmadığı durumlarda ve alanlarda, takımın kendi donanım, işçi ve eğitim imkanları dahilinde gereksinim duyulan sıhhat hizmetlerine de takviye vererek bu bölgelerde anında misyon alıyorlar. Öte yandan UMKE çalışanı ayrıyeten olay yerinde sıhhat hizmetlerinin idaresini yaparak, triaj, tıbbi müdahale, nakil hazırlıkları, haberleşme ve kayıt oluşturma faaliyetleri, afet ünitesi ve öteki yerler ile gerekli bağlantısı ve bilgi akışını sağlayarak kritik anlarda sıhhat sisteminin sürdürülebilir kılınmasını sağlıyor. Hakikaten son devirlerde, Türkiye’nin güney vilayetlerinde yaşanan yangınlarda, Kastamonu ve Sinop üzere vilayetlerde yaşanan sel felaketlerinde de bu bölgelerde etkin bir formda rol alan UMKE işçisi hayat kurtarmaya devam ediyor.

Bu kapsamda daima hazır olmak için gayret sarf eden UMKE işçisi özel bir eğitimden geçiyor.

Öncelikle 5 günlük bir temel eğitim sürecinin olduğu ve burada daha çok teorik kısmın yer aldığı eğitimler daha sonrasında da tatbikatlarla devam ediyor.

Bu tatbikatlarda UMKE gönüllülerine enkazda çalışma, enkaz altındaki yaralıya yaklaşım ve travma üzere değerli başlıklar altında eğitimler veriliyor.

“UMKE gönüllüsü arkadaşlarımızın vazifeye başlayıp bu yerlerde çalışabilmesi için bu eğitimleri tamamlamaları gerekiyor”
Ankara’da gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerini İHA muhabirine anlatan UMKE gönüllüsü Dr. Ahmet Umut Karadeniz, “Ulusal Medikal Kurtarma Takımı olarak biz Ankara vilayetinde bugün için 27 yeni gönüllümüzün ailemize katılması için bir temel UMKE eğitimi düzenliyoruz.


Ayın 15’inden beri devam eden teorik ve bugün de pratik bir eğitim formunda devam ediyoruz.

Bundan sonra da 8-9 Aralık civarında 3 günlük bir kamp planlıyoruz.

Zira bizim UMKE gönüllüsü arkadaşlarımızın misyona başlayıp bu yerlerde çalışabilmesi için bu eğitimleri tamamlamaları gerekiyor.

Hem teorik hem pratik manada, hem de tabiatta afet durumunda nasıl çalıştıklarını tatbik edebilmek için bununla ilgili eğitimler alıyorlar.

Şuanda da o eğitimlerden bir adedinin içerisindeyiz.

Arkadaşlarımız harıl harıl enkazdan yaralı kurtarmaya çalışıyorlar” sözlerini kullandı.

“Daha fazla hayat kurtarmak için yaptığımız bir eğitim”
Triaj sisteminin afet bölgelerinde hayati derecede değere sahip olduğunun altını çizen Dr. Umut Karadeniz, “Özellikle çoklu yaralanmalarda ve afet bölgelerinde de ekseriyetle karşılaştığımız görünüm maalesef bu oluyor.


Toplumun bir kısmını ya da tamamını etkileyen bir olay odluğu için takımlarımızın sayısını da ona uygun formda artırmak için esasen bu eğitimleri yapıyoruz.

Bu süreçte eğitimler devam ederken bir yanda da elimizdeki sıhhat işçisi ve UMKE gönüllüsü arkadaşları faal kullanabilmek, hayat kurtarmak ismine yaralıların durumlarını olay anında süratli bir formda değerlendirip, hayat kurtarabilecek hastaları seçmek.

Triaj dediğimiz hadise bu aslında. Ayıklamak, seçmek manasına geliyor.

Bunu dediğiniz üzere bizim bir bant sistemimiz var, yeşil, sarı, siyah ve kırmızı üzere renklerde.

Kimin öncelikle kurtarılabilir durumda olduğunu ayırt edip ona nazaran tedaviye başlayıp daha fazla hayat kurtarmak için yaptığımız bir eğitim” diye konuştu.

“UMKE olarak alanda başka paydaş kurumlarımız ile birlikte hayat kurtarma uğraşını birlikte veriyoruz”
Bilhassa son periyotlarda yaşanan afet ve olağan dışı durumlarda epey etkin vazife aldıklarını, buralarda gerçekleştirilen hizmetin de daima yapılan eğitimler sonucunda olduğunu vurgulayan Dr. Karadeniz, “Özellikle bu 2021 yılı içerisinde de evvel güney vilayetlerimizde gerçekleşen büyük bir yangın hadisesi.


Akabinde Kastamonu Bozkurt’ta gerçekleşen sel felaketi, devir periyot de çeşitli yerlerde bina çökmeleri ki bir adedine de daha yeni şahit olduk.

Başkent’in ortasında biliyorsunuz patlama sonucu çöken bir bina.

Biz Ulusal Medikal Kurtarma Grubu olarak alanda öbür paydaş kurumlarımız ile birlikte hayat kurtarma çabasını birlikte veriyoruz.

Onlar bize yaralının olduğu yeri tespit edip, bizi olay yerine çağırdığında yaralının en az seviyede ziyan görerek çıkartılıp hastaneye ulaştırılabilmesi için elimizden geleni canla başla yapıyoruz.

Lakin bunun eğitimden geçtiğini her seferinde tekrar tekrar, her olay yerinde yeni bir şey öğrenerek bir kez daha hatırlıyoruz.

O yüzden biz de eğitimlere çok kıymet veriyoruz” halinde konuştu.

“Bu temel UMKE eğitiminin tatbikatı”
Alanda gerçekleştirilen tatbikat eğitiminin temel UMKE eğitimi olduğunu, burada eğitim alan gönüllülerin daha sonra kapsamlı bir kamp eğitiminden de geçtiklerini kaydeden Dr. Karadeniz, “Bu temel UMKE eğitiminin tatbikatı.


UMKE’nin bir de geliştirme eğitimleri var artık.

Enkaz altındaki yaralıya ulaştıktan sonra onun hava yolu açıklığının güç şartlarda sağlanmasından tutun da, kimyasal biyolojik radyolojik nükleer olaylardaki rolüne kadar, ambulansa teslim edilip hastanede neler yapılacağı, o hastanın olay yerinden çıkarılıp bize teslim edildikten sonra yapılacak her türlü sürece kadar geniş bir yelpazede bu eğitimleri sürdürüyoruz.

UMKE her yerde her vakit vazifeye hazır, tüm UMKE gönüllüsü arkadaşlarıma da çok teşekkür ederim” açıklamasında bulundu.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kadir İnanır acil ameliyata alındı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI