DOLAR

32,3310$% 0

EURO

34,8073% -0.23

STERLİN

41,2543£% 0.03

GRAM ALTIN

2.405,22%0,16

ÇEYREK ALTIN

3.914,00%-0,05

BİTCOİN

2158138฿%-5.02168

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kaç saat değil hangi saat aralığında uyuduğunuz önemli

Bağışıklık sistemi için hangi saatlerde uyku tertibinin oluşturulması gerektiğine dair bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Asiye Nurten, “Kaç saat uyuduğunuzdan daha çok hangi saatler ortasında uyuduğunuz daha da kıymetli. Gece yerine gündüz uyuduğunuz 7-8 saatin çok yarar sağladığını söyleyemeyiz” dedi.
Uzmanlar bilhassa bağışıklık sistemi için her gün 7-8 saat uyunması gerektiğinin yanı sıra bu uykunun hangi saat aralığında olması gerektiğine dair de ihtarlarda bulunuyor.
Yalnızca aşikâr bir saat aralığındaki uykudan bağışıklık sistemi için azamî randıman alınabildiği ise bilimsel datalarla kanıtlanmış durumda. Bu manada gece saat 23.00’dan sonraki 7-8 saatlik uykunun metabolizma için en uygun saat dilimi olduğunu vurgulayan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yrd. Fizyoloji Ana Bilim Kolu Öğr. Üyesi Prof. Dr. Asiye Nurten yeterli bir bağışık sistemi için sistemli uykunun koşul olduğunu vurguladı.
“Uyku sırasında bağışıklık sistemi de kendini düzenliyor, yeniliyor ve daha fazla hücre üretiyor.
Gün içerisinde aldığımız mikroplara, yabancı unsurlara karşı savunma sistemimiz güçleniyor. Sistemsiz bir uyku olduğunda da bağışıklık sistemimiz zayıflıyor ve hastalıklara açık bir hale geliyoruz” diyerek hususun ehemmiyetine değinen Prof. Dr. Asiye Nurten açıklamalarına şu halde devam etti;
“Toplamda 8 saat değil kesintisiz 8 saat uyku olmalı”
“Uyku, bağışıklık sistemini düzenlediği üzere bağışıklık sistemi de uykunun düzenlenmesinde rol oynuyor.

Uygun bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için sistemli bir uykuya sahip olmamız gerekiyor. Sistemli bir uykudan kastımız ise her gün birebir saatte yatıp tıpkı saatte kalkmak. Gündüz 12.00’da yatıp akşam 20.00’da kalkmak olmaz. Uyku yalnızca bağışıklık sistemi ile değil endokrin sistemli hormonlarımızla da bağlantı halinde. Bedenimiz gece uykuda olmalı ki başka hormonlar da, endokrin sistemimiz de buna uyumlu olarak çalışsın. Gece 23.00 en ülkü uyku saatidir. Bu saatten sonra uyuduğumuz 7-8 saatlik mühlet zarfında hem büyüme hormonlarımızın hem de öteki hormonlarımızın salgılanması için uyku, metabolizmamıza yardımcı oluyor. Tekrar tıpkı biçimde her gün birebir saatte yatıp birebir saatlerde kalkarak günlük bir uyku rutini oluşturmalıyız. Ayrıyeten uykuyu gün içerisine bölmememiz gerekiyor. 2 saat artık uyuyayım 2 saat de şurada uyuyayım 24 saat içerisinde 8 saati tamamlarım demekle de olmaz. Beşerler bu 8 saati kesintisiz olarak uyumalı ki bağışıklık sistemimiz, hafızamız ve öteki endokrin sistemlerdeki düzenlemeler gerçekleşsin. Bireyden şahsa 8 saat mi yoksa 6 saat mi olduğu değişir. Ancak daha azı yahut fazlası bağışıklık sistemimiz için ve bedenimizin başka fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için güzel değil” dedi.

Uyku düzensizliği nelere sebep oluyor
Uyku düzensizliği ile birlikte sağlığımızda oluşan olumsuz durumların yanı sıra gerilim hormonlarının da devreye girdiğini hatırlatan Prof. Dr. Nurten, “Uyku nizamı ile melatonin ve gerilim hormonlarının salgılanması da değişiyor.


Uyku çok hassas ve nazik bir şey aslında. Gençler çok kolay uyuduklarından ötürü o denli algılamıyor olabilirler lakin uyku tertibi bozulduğunda bunu daha çok anlayacaklardır. Vardiyalı çalışanlarda ve nöbet tutanlarda gerilim hormonları, bedenin kendini yenilemesi, hafıza bozuklukları, kalp damar hastalıkları, bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar, otoimmün dediğimiz hastalıklar, nörodejeneratif hastalıklar (beynin fonksiyonlarını bozan hastalıklar) daha fazla gözüküyor” diyerek muhtemel tehlikelerden bahsetti.
Uyku öncesi hazırlık gerekiyor
Tertipli uyku saatlerine uymakta zorluk yaşayanlar için de tekliflerde bulunan Nurten, “Beynimizin uykuya yahut uyanıklığa geçmek için bir istikrarı var.

O istikrar değişmeli ki uykuya yahut uyanıklığa geçebilsin. Beyin uykuya geçmek için baskı altına girmeli.

Gün ışığı, bilgisayar, telefon ve televizyon üzere uyaranları azaltmak, günlük kıyafetler çıkartıp gecelikler giymek uykuya geçmeden evvel bir hazırlıktır” dedi.
Tertipli uyuyanları aşı daha çok koruyor
Çocukluktan itibaren bireyleri birçok hastalıktan korumak maksadıyla yapılan aşı çalışmalarında da nizamlı uykunun değerli bir yere sahip olduğunun altını çizen Nurten kelamlarını şu formda son verdi;
“İnsanlar ve hayvanlarda yapılan Hepatit B aşı çalışmalarında, sistemsiz uyuyanlar ve tertipli uyuyanlara yapılan aşının bedene verdiği reaksiyon ortasında fark olduğu ortaya konulmuştur.


Aşı olup güzel bir uyku uyursanız aşının çok daha uzun ve güçlü bir koruyuculuğu oluyor. Sistemsiz bir uykunuz var ise maalesef aşının koruyuculuğu çok daha kısa oluyor. 4 saatten az ve sistemsiz uyutulduğu vakit bireylerin bağışıklık cevabı çok daha kısa sürüyor. Böylece koruyuculuk çok daha evvelden bitiyor ve bedenimiz çok daha az antikor üretiyor.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

1250 rakımlı yaylada mobil ekiplerden vatandaşlara aşı hizmeti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI