İtalya’da öğrenciler uzaktan eğitim kararını protesto etti

İtalya’da Covid-19 salgını nedeniyle okullarda yüz yüze eğitime dönüş tarihinin ertelenmesi üzerine öğrenciler, birçok kentte kararı protesto …

Hediye sipariş alışveriş ankara
12.01.2021
A+
A-


İtalya’da Covid-19 salgını nedeniyle okullarda yüz yüze eğitime dönüş tarihinin ertelenmesi üzerine öğrenciler, birçok kentte kararı protesto etti.

İtalya’da Noel tatili öncesi yürürlüğe giren kısıtlamalarla lise ve dengi okullarda yüz yüze eğitime 7 Ocak’ta yüzde 50 kapasiteyle dönüleceği ilan edilmişti. Ancak İtalya hükümeti, tatil müddetinde korona virüs (Covid-19) hadise sayısında görülen artış nedeniyle okullarda yüz yüze eğitime dönüşü erteleme kararı aldı. Yeni karara nazaran Friuli Venezia Giulia, Marche, Sardunya, Veneto, Kalabriya ve Sicilya bölgelerinde yüz yüze eğitim başlangıç tarihi 18 Ocak’a, Campania, Emilia-Romagna, Lombardiya ve Umbria bölgelerinde ise 25 Ocak’a ertelendi. Okulların açılmasını isteyen öğrenci kümeleri ve birlikleri, başta başşehir Roma olmak üzere Milano ve Torino’da protesto gösterisi düzenledi. Covid-19 ile çaba kapsamında toplumsal araya dikkat edilen protestolara öğretmenler de katılarak öğrencilere takviye verdi.

Sabah katıldığı bir radyo programında öğrencilere dayanak veren İtalya Eğitim Bakanı Lucia Azzolina, “Sarı bölgelerde her yer açık lakin yalnızca okullar kapalı. Öğrenciler kızgın, zira toplumsallaşmaya muhtaçlıkları var. Uzaktan eğitim artık kâfi olmuyor” dedi.

Milano’da Priorit alla Scuola (Öncelik Okullara) Hareketi, Lombardiya Bölgesel İdare binası önünde düzenlediği şov ile sınıfta eğitimin yine başlamasını talep etti. Lise son sınıf öğrencisi Nicolo, “Bugün okullar açılacak diye erken kalktım lakin olmadı. Dahası kafeleri açık görünce hükümet bir şeylerin satılmasını okulun önünde görüyor diye düşünüyorum. Halbuki Toskana üzere birtakım yerlerde gerekenler yapılarak okula dönüldü. Lombardiya’da da gerekli tedbirler alınarak okulların açılmasını talep ediyoruz” dedi.

Protestoya katılan bir veli ise, “Artık bu halde konuttan uzaktan eğitime devam etmek mümkün değil. Alışılmış ki dikkatli olunmalı, olay sayıları artıyor lakin okula dönüş için gereken yapılmalı” tabirlerini kullandı.

7 Ocak Pazartesi günü yalnızca Valle D’Aosta, Toskana e Abruzzo bölgelerindeki okullarda yüzde 50 kapasiteyle olmak koşulu ile yüz yüze eğitime başlanmış, yaklaşık 250 bin öğrenci sınıflara dönmüştü.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.