DOLAR

31,1277$% 0.27

EURO

33,8386% 0.6

STERLİN

39,5682£% 0.49

GRAM ALTIN

2.032,97%0,03

ÇEYREK ALTIN

3.448,00%-0,63

BİTCOİN

1586779฿%-0.2331

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

İSLAB laboratuvarlarında 1 yılda çalışılmış test sayısı 100 milyonu geçti

Türkiye’de birinci sefer İstanbul’da hayata geçirilen İSLAB projesiyle İstanbul’daki laboratuvarlar tek çatı 4 merkezde toplandı. Proje kapsamında yüksek teknolojiyle donatılan 4 laboratuvarda 1 yılda yapılan test sayısı 100 milyonu geçti. İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Laboratuvarlar Koordinatörü Doç Dr. Cemal Kazezoğlu,“Dışarıya gönderilen testlerin yüzde 90’nını kendimiz çalışmaya başladık” dedi.

İstanbul’da 2020 yılının Kasım ayında başlatılan İSLAB Projesi kapsamında, aile sıhhati merkezlerinden devlet hastanelerine, eğitim ve araştırma hastanelerinden kent hastanelerine kadar, hastalardan istenen yüzbinlerce test, 4 merkezi laboratuvarda çalışılıyor.

Proje kapsamında, kurulan dört bölge laboratuvarının ikisi Anadolu Yakası’ndaki Kartal Lütfi Kırdar Kent Hastanesi ve Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Kent Hastanesi’nde, öbür ikisi de Avrupa Yakası’nda bulunan Cemil Taşçıoğlu Kent Hastanesi ve Yasal Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunuyor. Hastalardan alınan ve taşınabilecek durumda olan numuneler sabah saatlerinden itibaren kuryeler aracılığıyla merkezi laboratuvarlara götürülmeye başlanıyor. Tıpkı standartta çalışılan numuneler birebir gün sonuçlanıyor. Vatandaşlar sonuçlanan testleri online olarak görebiliyor.
Tüm İSLAB laboratuvarından 900 yüksek teknolojili aygıt bulunurken, 1 yılda yapılan test sayısı 100 Milyonu geçti.
Kasım ayında ise, 4 İSLAB laboratuvarında çalışılmış test sayısı 11 Milyon 750 bin’e ulaştı. 4 laboratuvarda 20’nin üzerinde akademisyen 80 laboratuvar uzmanı ve 250 civarında teknik işçi vazife yapıyor. Yasal Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan İSLAB laboratuvarı ise, kapasite olarak en büyüğü.

Proje hakkına bilgi veren İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Laboratuvarlar Koordinatörü Doç Dr. Cemal Kazezoğlu, “İSLAB projesi Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün 2019 yılında planlamaya alıp 2020 yılı itibaren de çalışmaya başlayan İstanbul’daki Eğitim Araştırma Hastanesi, devlet hastanesi, aile sıhhati merkezi tüm bu merkezlerden hizmet alan vatandaşlarımızın biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvar testlerinin harmonize edilmesi birebir standartta çalışılması emeliyle yapılmış bir proje.
Bu projeyle bir arada İstanbul’da dört tane bölge laboratuvarı kuruldu. İstanbul bu projeyle laboratuvarlarla birlikte 4 bölgeye ayrıldı.

Bu dört bölge de tanımlanmış olan hastanelerden aile hekimliklerinden istenilen laboratuvar testlerinin numuneleri kuryeler aracılığıyla bu bölge laboratuvarına gelip burada çalışılıp sonuçları online olarak gönderilmekte” diye konuştu.

“4 İSLAB’da çalışılmış test sayısı on bir milyon yedi yüz elli bini geçti”
Evvelden birçok testi özel laboratuvarlarda yaptırmak zorunda kalındığını belirten Kazezoğlu, “Her hastane kendisi farklı bu işle ilgili bir tahlil üretirdi.


Biz artık hepsini birleştirip konsolide ettik.

Ve dışarıya gönderilen testlerin yüzde 90’nını kendimiz çalışmaya başladık. İstanbul’un içi zati İstanbul bir ülke üzere. düşündüğünüz vakit burada bizim kasım 2021 itibariyle 4 İSLAB’da çalışılmış test sayısı 11 milyon 750 bini geçti.

Burası Yasal Sultan Süleyman’daki İSLAB dört dediğimiz dördüncü bölgenin bölge laboratuvarı. Burası kapasite olarak en yüksek olan laboratuvar. Şu anlaşılmasın hastanelerde de laboratuvar hizmetleri yerlerinde devam ediyor fakat oradaki laboratuvarlar acil ve yoğum bakım testlerine odaklanıp küçültüldü.

Geri kalan testler taşınmaya uygun olduğu sürece tamamı bölge laboratuvarlarına taşınarak burada çalışılmakta iş bir manada konsolide edilmiş oldu. Bunu yaparken, tasarruf sağlanmış oldu. Yeni teknoloji inovasyon gelmiş oldu. Test çeşitliliği arttı. Bir çok yararlı durum ortaya çıktı” tabirlerini kullandı.

900 tane yüksek teknolojili aygıt var
İSLAB laboratuvarlarında yüksek teknoloji eseri 900 aygıt bulunduğunu vurgulayan Kazezoğlu, “Tüm İSLAB’a baktığınız vakit tek tek saydığınız vakit 900 tane aygıt var.


Fakat İSLAB’dan evvelki periyoda baktığımız vakit binin üzerindeydi.

Biz aslında aygıt sayısında bir azaltmaya da gittik bu projeyle bir arada. Yüzde 10 nispetinde azaldı lakin daha az aygıtla daha çok iş üretir hale geldik.

Bu hem konsolidasyon modeli hem de yüksek teknolojinin bir artısı. Birtakım aygıtlar var ki Türkiye’de kamu laboratuvarı olarak birinci sefer bu İSLAB projesi ile birinci kez İstanbul’da kurulmuş oldu.

Bu manada da bir avantaj Bu 4 laboratuvarda 20’nin üzerinde akademisyen 80 laboratuvar uzmanı, 250 civarında teknik işçi misyon yapıyor. Laboratuvarlarımız 24 saat çalışıyor. Bunun dışında hoş bir tarafı da uzmanlık öğrencilerimiz asistanlarımız bu laboratuvarlarda eğitim alıyor.

İstanbul’da 60’a yakın biyokimya ve mikrobiyoloji alanında öğrenci asistanımız var. Bilimsel çalışmalara da dayanak oluyoruz.

Bilimsellik istikametinden de yararları oldu” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bağışıklığı güçlendirmenin yolu bu tezgâhtan geçiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI