İleri aşamalı eklem kireçlenmeleri ciddi sorunlara sebebiyet veriyor

ELAZIĞ (İHA) – Teknolojik gelişmeler, ömür standartlarının yükselmesi, yaşlı nüfusu ile iş ve trafik kazalarının artmasıyla eklem …

Hediye sipariş alışveriş ankara
06.06.2021
A+
A-

ELAZIĞ (İHA) – Teknolojik gelişmeler, ömür standartlarının yükselmesi, yaşlı nüfusu ile iş ve trafik kazalarının artmasıyla eklem kireçlenmelerinin daha sık görüldüğüne dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bulut, “ Diz ve kalça, kireçlenmenin en sık görüldüğü iki eklemdir. Kireçlenmenin erken evresinde kıkırdaklarda düzensizlik, saçaklanma ve çatlaklar meydana gelmektedir. Tedavisinde ise, hastaların kilo vermesi, idman fizik tedavi ve ilaç kullanımı yer almaktadır” dedi.
Elazığ Mediline Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bulut, eklem kireçlenmesi, kireçlenmeye sebebiyet veren etkenler ve uygulanan yollar hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Mehmet Bulut yaptığı açıklamada:” Bir yandan teknolojinin gelişmesiyle birlikte araç, gereç ve makinaların artmasına bağlı olarak trafik ve iş kazalarının sık görülmesi öbür yandan toplumda beklenen ömür müddetinin uzaması nedeniyle yaşlı nüfusunun artmasıyla günümüzde eklem kireçlenmeleri epeyce sık görülmektedir.
Eklem kireçlenmesinde, eklemi oluşturan en kıymetli yapılardan biri olan kıkırdakta aşınma ve harabiyet medyana gelmektedir. Diz ve kalça, kireçlenmenin en sık görüldüğü iki eklemdir. Kireçlenmenin erken etabında kıkırdaklarda düzensizlik, saçaklanma ve çatlaklar meydana gelmektedir. Bu erken ve orta etaplı kireçlenmelerin tedavisinde, hastaların kilo vermesi, idman fizik tedavi ve ilaç kullanımı yer almaktadır. Yeniden bu etapta uyguladığımız öbür bir tedavi tekniği de, eklem gözetici cerrahidir. Cerrahi sistemde kemik ve eklemlerdeki eğrilikler düzeltilmekte, böylelikle ekleme binen yükler daha geniş bir alan dağıtılmakta ve eklem kıkırdağında ünite alanına düşen basınç ölçüsü azaltılmaktadır” diye konuştu.
İleri kademeli eklem kireçlenmelerinin önemli meselelere sebebiyet verdiğini belirten Doç. Dr. Bulut, “İleri evreli kıkırdak harabiyetlerindeki eklem kireçlenmelerinde ise kıkırdak büsbütün yok olmakta ve kemikler bir birine sürtünmektedir.

Bu durum hastalarda şiddetli ağrı, hareket kısıtlılığı ve hal bozukluğuna yol açmaktadır. Bu evrede uyguladığımız tedavi ise protez cerrahisidir. Protez ameliyatlarında eklemin bozulan yüzünü çıkarıyoruz, bu kısımlara protez koyarak yine düzgün bir eklem yüzeyi oluşturmaktayız.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Böylece hastaların ağrıları giderilmekte olup, biçim bozukluğu düzeltilmekte ve eklem hareket açıklığı arttırılmaktadır” diye bilgi verdi.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.