DOLAR

28,9230$% 0.05

EURO

31,4867% -0.03

STERLİN

36,6996£% -0.25

GRAM ALTIN

1.940,30%0,86

ÇEYREK ALTIN

3.181,00%2,15

BİTCOİN

1174090฿%2.72565

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

İki uzman uyardı: “Dikkatli olun ama panik yapmayın”


Evlat Sıhhati ve Endokrin Mütehassısı Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya ve Dr.Zeynep Sarı, çocuklardaki koronavirüs vakaları ile ilgili kıymetli haberler verdi.

Hususî 19 Mayıs Hastanesi Evlat Sıhhati ve Endokrin Mütehassısı Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya ve Dr.Zeynep Sarı, evlatların da koronavirüs ile enfekte olduklarını belirterek şunları söylediler: “Koronavirüs her yaş kümesinde kişisi enfekte etmektedir. Lakin çocuklarda erişkinler ve mahsusen yaşlılar kadar risk oluşum etmez. Örneğin hastaların Çin’de yüzde 2’si, İtalya’da yüzde 1 ve ABD’de yüzde 5’i evlatlardan oluşmaktadır. Gayri değerli nokta koronavirüs nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların yüzde 1’inden azı evlat hastalardır. Tıpkı halde ağır bakıma yatırılan hastaların yüzde 1’inden azı evlatlardan oluşmaktadır. Yani koronavirüs çocuklarda umumiyetle daha hafif seyretme eğilimindedir. Sair taraftan çocuklarda yaş küçüldükçe daha ağır belirtiler görüldüğü saptanmıştır. Gelgelelim altta yatan kronik marazı olanlar (karaciğer, böbrek ve kalp yetmezliği, ağır akciğer rahatsızlığı olan evlatlar ve lösemi, lenfoma üzere kanser marazı olan çocuklar) ile bağışıklık sistemi bozuk olan çocuklarda koronavirüs enfeksiyonu daha şiddetli olmaktadır. Çocuklarda hastalık ekseriyetle ani yükselen ateş, öksürük ve nefes darlığı ile başlar. Nadiren baş ağrısı, kas ağrısı ve ishal olabilir. Koronavirüs ile enfekte kimselerle teması olan evlatlar ile ateş, öksürük, nefes darlığı, ishal, kusma, halsizlik ve kas ağrıları umumi durumu bozulan evlatlara test yapılmalıdır”.

Koronavirüs enfeksiyonundan evlatlarımızı nasıl koruyabiliriz?

“Dikkatli olun lakin panik yapmayın” koronavirüs enfeksiyonlarına karşı en akılcı yaklaşımdır. Pandemiyi ciddiye almak ve tüm tedbirlere dikkat etmek kıymetlidir. Bu nedenle hem bizler hem de evlatlarımızın sıhhati için koronavirüs enfeksiyonunu ciddiye almalıyız” diyen Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya ve Dr. Zeynep Sarı mevzuyla ilgili şu malumatları verdiler: “Korunmada en kıymetlisi,çocukların hasta bireylerle yakın temastan kaçınılmasıdır. En tesirli tedbirlerin başında el hijyeni gelmektedir. Su ve sabun kullanarak elleri sık sık yıkamak çok kıymetlidir. Evlatların ellerini yanlışsız halde yıkadığından emin olunmalıdır. Yemeklerden evvel ve sonra, halka açık konumlarda bulunduktan sonra kesinlikle ellerin yıkanmasını sağlanmalıdır. Su ve sabunla 20 saniye boyunca evlatların ellerini yıkadığından emin olun. Suyun bulunmadığı taraflarda el antiseptiği kullanarak ellerin üzeri ve parmak araları da dahil olmak üzere elin tamamına yedirilmesini sağlayın.

Önemli enfeksiyon sık görülmese de, koronavirüsün yayılmasına evlatlar neden olabilirler. Bu nedenle evlatların teneffüs yolu hijyenini öğrenmesi ve takibi sağlanmalıdır. Bu gayeyle, öksürürken yahut hapşırırken ağız ve burun tek tasarrufluk kâğıt mendil yahut dirseğin içi ile kapatılmalı, daha sonra mendil gizli bir çöp kutusuna atılmalıdır.

Ellerini yıkamadan ağız, burun ya da gözlerine dokunmamaları gerektiği evlatlara anlatılmalıdır. Rastgele bir nedenle burnu kaşınırsa bunun için kesinlikle mendil kullanmaları ve sonrasında da atmalarını gerektiği öğretilmelidir. Salgın boyunca hem evlatların hem de yetişkinlerin, kalabalık ve sıkışık ortamlardan kaçınılması gerekir.

Evlatların bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenme, ehil uyku ve morallerini yükseltici söylem ve davranışlar sergilenmelidir. Evlatların bol likit tüketmeleri sağlanmalıdır.

Aileden birinde ateş ya da öksürük varsa kesinlikle maske kullanması sağlanmalı ve el yıkamaya daha çok ihtimam gösterilmelidir. Hasta yetişkinlerin evlatlarla mümkün olduğunca teması engellenmelidir”.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

O hastaneden Denizli’de bir ilk

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI