“İftardan sahura kadar 1.5 litre su içilmeli”

Ramazan ayı öncesi oruç tutanlar için suyun ehemmiyetine dikkat çeken QNET’in Uzman Diyetisyeni Işın Sayın, “Vücudumuz uzun mühlet susuz kaldığı …

Hediye sipariş alışveriş ankara
13.04.2021
A+
A-

Ramazan ayı öncesi oruç tutanlar için suyun ehemmiyetine dikkat çeken QNET’in Uzman Diyetisyeni Işın Sayın, “Vücudumuz uzun mühlet susuz kaldığı için iftarı açtıktan sonra sahura kadar 1.5-2 litre ortası su içmek bağışıklık ve direnç için önemli” dedi.
Ramazan ayında oruç tutarken, bilhassa pandemi periyodunda bedenimizin direncine dikkat etmemiz gerekiyor.
QNET’in Uzman Diyetisyeni Işın Sayın, “Oruç tutarken uzun mühlet susuzluğa maruz kalıyoruz, bu nedenle iftardan sahura kadar kâfi ölçüde su almak yaşamsal kıymette. Beden suyu yüzde 65’ten yüzde 63’e düştüğünde zihinsel bulanıklık, rehavet, uyuklama, baş ağrısı, odaklanma zahmeti yaşayabiliriz. Masa başı çalışanların zihinsel performansı, bedenen çalışanların bedensel dinamizmi açısından günlük su tüketimine dikkat etmek önemli” dedi.

“Tükettiğimiz öteki sıvılar suyun yerini tutmaz”
Işın Sayın, suyun yerini çay, kahve ya da farklı sıvıların ikame edemeyeceğini belirterek şunları da söyledi: “Sıvı farklıdır, su farklı.


Bedenimiz sıvılara farklı reaksiyon verebilir. Ödem yapabilirler yahut bedeninizin suya muhtaçlığı varken, bedenden haddinden fazla su atabilirler. Oruç tutarken, maydanoz, lahana, mate çayı, mısır püskülü, kiraz sapı, form çay vb. ‘ödemim var’ deyip tüketmeyin.

Suyun yerini bilhassa oruç tutarken hiçbir şey tutamaz.”
Çay ve kahve tüketmeyi çok seven bir toplum olduğumuzu söz eden Sayın, “1-2 çay bardağı açık çay yahut 1 kahve iftardan sonra içilebilir.
Bu oranı arttırmak, daha fazla su içmemize mahzur oluşturabilir, bu nedenle suyu ölçerek yani en az 1.5 litre tüketip öbür sıvıları daha az tüketelim. Ramazan ayı israfın olmadığı, doğal kaynakların bedeli bildiğimiz bir aydır.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Su tüketirken de doğal kaynaklarımızı koruyalım, su filtreleme aygıtlarını tercih edelim” dedi.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.