DOLAR

32,5996$% -0.61

EURO

35,0336% -0.62

STERLİN

41,4274£% -0.6

GRAM ALTIN

2.438,26%-0,27

ÇEYREK ALTIN

3.912,00%-0,35

BİTCOİN

2109932฿%-1.72629

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Hukukçudan çok önemli ’kamulaştırmasız el atma’ açıklaması

Kimi belediyelerin, usuli birçok koşulu yerine getirmeden, hak sahibinin müsaadesi ve isteği olmadan gereksinimi olan taşınmazlara ’kamulaştırmasız el’ attığını söyleyen avukat Buket Nurşah Tekışık, “Kamulaştırmasız el atmalar genelde hak sahibinin taşınmazına yol yapmak ya da taşınmazın üzerinden elektrik kabloları geçirmek suretiyle ortaya çıkmaktadır” dedi.
Bakanlıkların, belediyelerin, birçok kamu kurumunun, kanunlardaki vazife ve sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için taşınmaz gereksinimi bulunduğunu söyleyen avukat Buket Nurşah Tekışık, “Bu muhtaçlıklarını da başta istek ile satın almak olmak üzere kamulaştırma üzere prosedürlerle gidermektedir.
Kamulaştırma; başta devlet olmak üzere kamu hukukî kişiliğine haiz kamu kurum ve kuruluşlarının, bedelini de ödemek suretiyle, gereksinimleri olan taşınmazları mülkiyetine geçirme sistemi olarak tanımlanabilir. Kurum ve kuruluşların, kamulaştırma yoluna başvurmadan evvel kelam konusu taşınmazı satın almayı denemelidir. Kamulaştırmanın, satın alma ile sağlanamadığı durumlarda ise yönetim, taşınmazın bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesine başvurarak kamulaştırma bedelinin tespitini ve taşınmazın tescili talep edecektir” dedi.

“Hukuk takviyesi almaları gerekir”
Günümüzdeki birçok kamu kurumu ve belediyelerin, usuli birçok koşulu yerine getirmek yerine hak sahibinin müsaadesi ve isteği da olmadan muhtaçlığı olan taşınmazlara kamulaştırmasız el attığını açıklayan Tekışık, kelamlarına şöyle devam etti:
“Bu da kamulaştırmasız el atma sonucunu doğurmaktadır.El atmalar genel itibariyle ikiye ayrılmaktadır. Fiili el atmalarda; kamulaştırma süreci olmaksızın taşınmaza fiilen el atma kelam konusu iken, tüzel el atma ise genel olarak imar planlarında ilgili yerin kamu yeri olarak tahsis edilmesi fakat ardından gerekli süreçleri yapmaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulamada kamulaştırmasız el atmalar genelde hak sahibinin taşınmazına yol yapmak ya da taşınmazın üzerinden elektrik kabloları geçirmek suretiyle ortaya çıkmaktadır. Keza sicil işlenen “kamulaştırılacaktır” şerhi de kamulaştırma süreçleri yapılmadığı takdirde bir kamulaştırmasız el atma örneğidir. Kamulaştırmasız el atmalara karşı genel itibariyle el atmanın önlenmesi ya da bedelin tahsili davaları açılmaktadır. Kelam konusu davalar büyük değer arz eden ve mülkiyet değişikliğine varan davalardır. Hak sahiplerinin maddi-manevi kayıp yaşamaması için gecikmeksizin bir avukat aracılığıyla hukuksal dayanak almalarını tavsiye ediyoruz”Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(ÖZEL) İstanbul’da kurban hareketliliği başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI