DOLAR

32,9350$% 0.1

EURO

35,3364% -0.19

STERLİN

41,8681£% 0.11

GRAM ALTIN

2.455,08%-0,57

ÇEYREK ALTIN

4.019,00%-0,49

BİTCOİN

2038442฿%4.16765

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Her yıl yaklaşık bin 500 çocuk lösemiye yakalanabiliyor”

Prof. Dr. Sema Anak, “Türkiye’de her yıl yaklaşık 2 bin 500 onkolojik hastalığı olan çocuk hastaya teşhis konmakta, bunun da bin 200 ila bin 500’ü lösemi olmaktadır. Akut lösemiler teşhis anında epeyce gürültülü bir tablo çizerler. Kansızlık, ateş ve enfeksiyonlar, bezeler, karaciğer ve dalak büyüklüğüne bağlı karında şişlik, kemik ağrısı sık görülen öncül bulgulardır” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Sema Anak, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu.

Lösemilerin çocukluk çağında en sık görülen malin hastalıklar olduğunu belirten Anak, “Türkiye’de her yıl yaklaşık 2 bin 500 onkolojik hastalığı olan çocuk hastaya teşhis konmakta, bunun da bin 200 ila bin 500’ü lösemi olmaktadır. Akut lösemiler teşhis anında hayli gürültülü bir tablo çizerler. Ortaya çıkan bulgular aile tarafından da gözden çarçabuk kaçırılamayacak boyutlardadır ve müddeti en fazla birkaç haftadır. Hastalık hücrelerinin işgaliyle ilgili organ tutulumları bulguları ortaya çıkarır. Kansızlık, ateş ve enfeksiyonlar, deride ve sistemik kanamalar, bezeler, karaciğer ve dalak büyüklüğüne bağlı karında şişlik, ağrı, kemik ağrısı sık görülen öncül bulgulardır” dedi.

“Erken teşhisle tedavi başarısı yüksektir”
Çocuk hastalarda kanser tedavisinde erken teşhis ve multidisipliner yaklaşımın benimsenmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Sema Anak, “Çocukluk çağı lösemilerinde Türkiye çok değerli bir kademe kaydetmiştir.


Başka çocukluk çağı kanserlerinde erken teşhis, uygun ve faal tedavi ile dünya standartlarında ömür oranlarına ulaşılmıştır. Tüm doktorlar çocuklarda da kanser gelişebileceğini akıldan çıkarmamalıdır. Erken teşhis ve uygun merkeze yönlendirme hayati ehemmiyete sahiptir. Çocukluk çağı lösemilerinde tedavi başarısı risk kümelerine bağlı olmakla bir arada genelde yüksektir. Erken devir sıkıntılar aşıldıktan sonra temel gerçek hayata dönüş süreci başlar. Düzgünleşme sürecini tamamlayan çocuklarda hayata adaptasyon kıymetlidir. Büyüme gelişmenin izlenmesi, tüm organ sistemlerinin hastalık ve yapılan tedavilerden aldığı travmalar göz önüne alınarak uygun alt ünitelerce izlemi, aşılamaların tekrarı bilhassa kıymetlidir. Okula dönüş, toplumsal ahenk, ikincil kanser üzere ek problemlerin izlemi, doğurganlık meseleleri ehemmiyet kazanır” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Güçlü bir bağışıklık için yüksek glutatyon

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0