DOLAR

33,0747$% 0.13

EURO

36,1032% 0.08

STERLİN

42,9799£% 0.11

GRAM ALTIN

2.627,50%0,23

ÇEYREK ALTIN

4.255,00%0,19

BİTCOİN

2178304฿%1.37641

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

HAMİYET GÜRELLİ

Bir Nallıhan Sevdalısı olarak Nallıhan’la ilgili yazılarımda şahsa özel birkaç kişi hakkında yazı yazdım. Bu isimler elbette başarının doruğuna çıkmış isimler olmalıydı. Birisi Rahmetli Bilal GÜNGÖR idi. Bir diğeri Mustafa ERYİĞİT olmuştu. Hepsi de Nallıhan Sevdalısı kişiler idi. Nallıhan sevdalısı olmak için illa ki Nallıhan’lı olmakta gerekmiyordu.
Bu haftaki konuğum ise yine bir Nallıhan sevdalısı ve başarının doruk noktasına tırnaklarıyla kazıyarak çıkan değerli emekli öğretmenimiz Sayın Hamiyet GÜRELLİ hanım efendidir.
Kendisini tanıtarak başarılarından bahsetmek istiyorum.
1952 yılında Bolu’nun seben ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk okulu Seben de bitirmiş, 1969-1970 yılında Bolu kız ilköğretmen okulundan mezun olmuştur. İlk öğretmenliğini Seben ilçesinin Güneyce köyünde yapmış, bir yıl sonra Nallıhan’ın Tekirler köyüne tayin olmuş, orada 12 yıl görev yapmıştır. 1983 yılında o zaman ki adıyla ilköğretim müdür yardımcılığına vekaleten görevlendirilmiştir. 1 yıl sonra Merkez Sakarya ilk okuluna müdür yardımcısı olarak atanmış, 2 yıl çalıştıktan sonra kendi isteği ile sınıf öğretmenliğine geçmiştir. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi açık öğretim fakültesi eğitim ön lisans proğramını bitirmiş. 1990 yılında hizmet içi eğitim kursuna katılarak Resim-İş branş öğretmeni olmuştur.
Tekirler köyünde görev yaptığı sürede o yörenin folklorunu araştırmış, oyun ve türkülerini derlemiştir. 1984 yılında eşi Aydın GÜRELLİ ile birlikte Merkez Sakarya ilkokulu öğrencilerinden hazırladıkları bir grupla Ankara il içi Halk oyunları yarışmasında yeni derleme oyunları ile il dördüncüsü olmuşlardır. 1991 yılında katıldıkları aynı yarışmada ise Jüri özel ödülünü almışlardır.
1991 yılında hobi olarak yaptığı yağlı boya resim çalışmaları segisi açmıştır. Hamiyet GÜRELLİ daha sonrada hiç boş durmamış emekli olduktan sonra Nallıhanımızın Kocahan içerisinde hg takı tasarım adı altında iş yeri çalıştırmakta olup,
Hamiyet GÜRELLİ tasarım ceket ve yelek kumaşlarını tezgahlarda dokurken iplerin arasına iğne oyaları tasarıma göre yerleştirerek dokuma fikrini geliştirmiş. Yepyeni dokumalar ve en önemlisi yeni tasarımlarla ilçemizin yen pazarlara yelken açmakla dokuma kültür değerlerimize sahip “ Nallıhan örtme motifleri “ marka olma yolunda fark oluşturarak Nallıhan’ın tanıtımını ve Nallıhan kadınlarının başarısını artırmaya çalışmaktadır.
İğne oyasının dokuma ile dansı sloganı ile yola çıkan ve Nallıhan’ımızın dünya çapında markalaşma yolunda kültürümüzü gelecek kuşaklara aktaran, dar gelirli ailelere bu anlamda iş sahası oluşturmaya çalışan Hamiyet GÜRELLİ’nin başarılarına Tübitak proje yarışmasında İpeğin iğne ile sanata dönüştüğü yer Nallıhan adlı projenin genç üniversiteli öğrencilerimizle birlikte 1. Olmaları çok anlam kazanmıştır.
İlçemiz Kültür ve sanatına katkısı anlatmakla bitmez. Tasarılarını Başbakanımızın eşi olan Sare DAVUTOĞLU’nun ve Aile Bakanımızın üzerinde görme mutluluğunu bize yaşatan ve Nallıhan’ımızın tanıtımını en güzel şekilde yapan Nallıhan sevdalısı Hamiyet GÜRELLİ hanım efendiye Nallıhan adına ve kendisine Destek olan Sayın Vekilimiz Nevzat CEYLAN, Kaymakamımız Dr İ.Altan DEMİRAYAK, Belediye Başkanımız İsmail ÖNTAŞ’a teşekkür ediyorum.

BİR SEVDADIR NALLIHAN sloganı ile….hoşçakalın.
Email : tan1er1@hotmail.com Taner DEMİR
Tel:0 553 643 23 69

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

FLAŞ! Nallıhan’ımızın ŞEHİDİ var

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0