DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2161664฿%0.1772

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Gürcü hasta Ordu’da şifa buldu

Gürcistan’da yaşayan 61 yaşındaki Guli Tchagalidze, iştahsızlık, kilo kaybı ve mide ağrısı şikâyetleriyle geldiği Ordu’da mide kanseri olduğunu öğrendi. Gürcü hastanın midesi yapılan bir operasyonla alınarak bağırsaktan yapılan mide ve yemek borusuyla sıhhatine kavuştu.
Medical Park Ordu Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’ne iştahsızlık, siyah renkte dışkılama, karın ağrısı, kilo kaybı şikâyetleri ile başvuran 61 yaşındaki Guli Tchagalidze’ye yapılan endoskopik kıymetlendirme sonucunda mide kanseri teşhisi kondu.
Gerekli ön hazırlıklar yapılarak operasyona alınan Gürcü hasta, 4 saatlik başarılı operasyon sonrasında sıhhatine kavuştu.

“Yediklerim güya mideme inmiyordu”
Hastalığıyla ilgili birinci belirtilerin iştahsızlık, kilo kaybı ve mide ağrısı ile kendini gösterdiğini söz eden 61 yaşındaki Guli Tchagalidze, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Son vakitlerde önemli derecede mide ağrısı ve iştahsızlık sorunlarım vardı.


Yemeden içmeden kesildiğim için kilo vermeye başladım. Yediklerim mideme inmiyordu. Ülkemde gittiğim sıhhat kuruluşlarında hastalığıma teşhis koyamadılar. Şikâyetlerimin devam etmesi üzerine beni tavsiye üzerine Medical Park Ordu Hastanesi’ne yönlendirdiler. Burada tüm tetkiklerim yapıldı. Tetkikler sonucunda mide kanseri olduğum ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. Şu anda çok uygunum, ülkeme sıhhatine kavuşmuş bir halde döndüğüm için memnunum. Tetkik, teşhis ve tedavim sürecinde sıhhatime kavuşmamı sağlayan tüm tabiplere ve hastanenin güler yüzlü tüm çalışanına teşekkür ediyorum”

Kanserli doku ve midenin tamamı alındı
Hastaya yaptıkları operasyon hakkında bilgilendirmede bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr.


Üyesi Nihat Polat, şu bilgileri verdi: “Hastamız bize iştahsızlık ve siyah renkte dışkılama şikâyetleriyle başvurdu. Yapılan endoskopik kıymetlendirme sonucunda yemek borusundan başlayıp midesinin 3’te 2’sini kaplayan bir kitle görüntüledik. Kitleden aldığımız modülün patolojik incelemesi sonrası kanser olduğunu tespit ettik. Durumu değerlendirdikten sonra hastamızın operasyonuna karar verdik ve tümörü çıkarıp, tümörle kaplı mideyi büsbütün alarak bağırsaktan yeni bir mide vazifesi yapacak sistem yapmayı hastanın yenden olağan biçimde yemek yiyebilmesini ve sindirebilmesini hedefledik. Ameliyatta yemek borusundaki kanserli dokuyu ve midesinin tamamını aldık. Planlama ve amaçlarımıza uygun halde mideyi de oluşturarak ameliyatımızı sonlandırdık. 1 hafta serviste takip ettik ve sağlıklı bir formda taburcu ederek ülkesine gönderdik”

Çok sigara, tuz ve tütsülenmiş besin tüketimi mide kanserini artırdı
Mide kanserinin bilhassa son yıllarda sigara, tütsülenmiş besinler, çok ölçüde tuz tüketimi ve C vitamini eksikliği nedeniyle epey sık görülmeye başladığını kelamlarına ekleyen Dr. Öğr.


Üyesi Nihat Polat, şu ihtarlarda bulundu:
“Kızartma tipi, acılı, salçalı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı.
Daha çok haşlama, buğulama, ızgara çeşidi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Taze zerzevat ve meyvelerin tüketimi ve C vitamini alımı mide kanserine karşı hamidir. Hastamıza emsal şikayetleri olan, yemede zorlanan ve makul müddetin altında ve süratli kilo kaybı olan, dışkı renginde değişimler gözlemlenen şahısların diğer sebepler olabileceği yorumunu yapmadan süratlice uzman bir tabibe ve bu tip cerrahilerde uzmanlaşmış bir sıhhat merkezine başvurmaları çok kıymetlidir. Her kanser için geçerli olan erken teşhis tedavi muvaffakiyetini artırır gerçeği bu kanser tipi için de geçerlidir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şah damarı tıkalı olan geçici felçli hasta 2 günde ayağa kalktı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI