DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2181252฿%0.64427

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Görme engelli sporculardan futbol müsabakası


3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Görme Engelliler Futbol 1. Ligi ve Görme Engelliler Ulusal Grubu futbolcuları, salon futbolu (Futsal) karşılaşması gerçekleştirdi.

Görme engelli bireylerin hayatın her alanında var olmaları için toplumda şuur oluşturulmasını sağlamak ismine gerçekleştirilen karşılaşmada Görme Engelliler Futbol 1. Ligi ve Görme Engelliler Ulusal Grubu futbolcuları, ÜNSPED Spor ve Kültür Kompleksi’nde salon futbolu oynadı. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve ÜNSPED Spor ve Kültür Kompleksi’nin konut sahipliğinde UNESCO Türkiye Ulusal Komisyonu’nun, Kültür ve Turizm Bakanlığının, İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Üsküdar Belediyesi’nin, Avcılar Belediyesi’nin, İDO, Hollanda, Fransa, İtalya, ABD, Kanada’nın ve 21 İspanyol lisanının konuşulduğu Cervantes Enstisüsü’nün takviyesiyle gerçekleşen maçta, Cumhurbaşkanı tarafından yayınlanan Covid-19 Global Salgınıyla Çaba Genelgesi doğrultusunda toplumsal uzaklık ve maske kurallarına uyuldu.

“Dezavantajlarını avantaja çevirmeye çalışıyoruz”

“Toplumsal şuuru geliştirmek için karnaval formunda bir aktiflik gerçekleştirdik” diyen Barikat Sanat Atölyesi Derneği Lideri Hüseyin Nacar, “Bizlere takviye veren herkese teşekkür ederim. Biz barikatız, bir dünya için düş kuruyoruz. Beyinlerdeki barikatları bu üslup etkinliklerle kıracağız. Zira biliyoruz ki pürüz zihinlerde başlıyor. Onlar hayatın içindeler. Onların pürüzünü anladığımızı zannediyoruz. Lakin ne yazık ki anlamıyoruz. Bir kaza geçirdiğimizde kolumuz kırıldığında ya da gözlerimizi kapatıp meskenin içinde dolaştığımızda dahi onları anlamıyoruz, zira güzelleşeceğimizi ve gördüğümüzü biliyoruz. Toplumda onlarla ilgili algılarımızı değiştirerek onların dezavantajlarını avantaja çevirmeye çalışıyoruz” dedi.

“Onları her alanda desteklemeliyiz”

Engelli bireylerin fırsat verildiğinde birçok spor alanında kendilerini göstereceklerini söz eden İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sıhhat Kültür ve Spor Daire Lideri Perihan Eren Bana, ”Üniversitemiz daha evvel olduğu üzere bundan sonra da onlar için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. Onları ne kadar çok hayatın içinde tutarsak, farklılıklarımızla birlikte yaşamayı ne kadar çok kabul edersek o kadar çeşitli, o kadar güçlü bir topluma sahip olacağımızın şuurundayız. Maksadımız onların desteklendiğinde çok büyük işler başarabildiklerini göstermektir. Toplumsal şuurun gelişmesi bu manada çok kıymetli. Pek çok engelli bireyin ailelerinin koruyuculuğundan ya da onlara karşı toplumsal şuurun gelişememesinden ötürü hayallerini gerçekleştiremediklerini biliyoruz. Onları desteklediğimizde çok hoş işler ortaya koyacaklardır. Onları her alanda bilhassa de eğitimlerinde desteklemeliyiz” diye konuştu.

“Başarının önündeki mani önyargılardır”

ÜNSPED Spor ve Kültür Kulübü Genel Koordinatörü Perihan Eren Bana, aktifliğe mesken sahipliği yapmaktan ötürü çok keyifli olduklarını belirterek, “Kapılarımız onlara her vakit sonuna kadar açıktır. Muvaffakiyetin önündeki pürüzün önyargılar olduğunun şuurundayız. Onların bizden hiçbir farkları yok. Hatta çok daha başarılılar. Biz onlara rehberlik ettiğimiz sürece ve doğallıklarını kabul ettiğimiz sürece başaramayacakları hiçbir şey yok. Sevgisizlik ve hoşgörüsüzlük de bir manidir. Burada bu üslup çalışmalarımız oluyor, çok önemli başarılarımız da oldu. Onlar kendilerine önyargılı bakıldığını düşünüyor. Bu algıyı büsbütün yok etmemiz gerekiyor. Kesinlikle her çocuğa yaptığımız üzere onlara da birebir hakları tanımamız, işlerini kolaylaştırmamız gerekiyor” formunda konuştu.

“Sahanın içi benim özgürlük alanım”

Sporun kendisi için bir tutku olduğunu lisana getiren görme engelli atlet Av. Ali Çavdarlı ise fikirlerini şu sözlerle lisana getirdi:

“Geleneksel olarak yaptığımız bir aktiflik. Her yıl ünlülerle maç yapıyorduk lakin bu sene pandemiden ötürü kendi ortamızda yaptık. Maksadımız yaptığımız sporu topluma tanıtmak ve engellilerin de sporun her alanında başarılı olduğunu göstermektir. Görme engelliler olarak biz de futbolu ayrıyeten seviyoruz. Spor benim için bir tutku. Sahanın içinde kendimi gören bireylerle eşit hissediyorum. Sahanın içi benim özgürlük alanım. Futbol benim için spordan çok daha fazlası.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İzmir depreminin ardından ağır hasarlı binalardan 58’inin yıkımı tamamlandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI