DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2169989฿%-0.76783

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Gençler de Parkinson olabilir”


Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER) uzmanları, genç yaşta görülen Parkinson’a ait “Genç yaşta görülen Parkinson’da genetik yatkınlık faktörü bulunuyor. Titreme genelde birinci bulgu olarak ortaya çıkar. El ve ayakta, bazen de çenede gözlemlenebilir” dedi.

Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER) Nöroloji Uzmanı Dr. Başak Bolluk Kılıç, gençlerde Parkinson hastalığına neden olan faktörlere değinerek değerli açıklamalarda bulundu. Dr. Bolluk, Parkinson’un beyinde ’substansiya nigra’ denilen bir alanda yer alan ve ’dopamin’ üreten nöronların kaybedilmesi ve buna bağlı olarak bu unsurun azalması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirterek, “Beyin bu hücrelerin yüzde 60 ila 80’ini kaybettiğinde hastalık bulguları ortaya çıkmaya başlar. Parkinson hastalığı toplumda binde 2 ila 3 oranında görülüyor. Fakat bu oran 70 yaş üzerine çıkıldığında yüzde 0.5 ila 2 ortasına ulaşır” dedi.

“Genç parkinson’da genetik faktörler rol oynayabilir”

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen Parkinson’un gençlerde de görülebildiğine dikkat çeken Dr. Bolluk, kelamlarına şöyle devam etti: “Parkinson’da ortalama teşhis konulma yaşı ekseriyetle 60 yaş üzeridir. Hastalarının yüzde 5 ila 10’unda hastalık başlangıç yaşı 20 ile 50 ortasındadır. Genç yaşta görülen Parkinson’da genetik yatkınlık faktörü bulunuyor. Çok az olgularda, Parkinson gibisi bulgular çocuklarda ve genç adölesanlarda da görülebilir. Ailesinde Genç Parkinson hastalığı bulunan bireyler kalıtsal risk altındalar demektir. Bu genlerin çoğunluğu çekinik (resesif) kalıtsal süreksiz özellik göstermektedir”.

“El, ayak ve çenede titremeye dikkat”

Dr. Bolluk, genç yaşta görülen Parkinson’un belirtilerini ise şu halde açıkladı: “Bulgular çabucak hemen ileri yaşta ortaya çıkan Parkinson bulgularıyla birebir. Hareketlerde yavaşlama, yüz mimiklerinde donuklaşma ve ’maske yüz’ diye söz edilen görünüm, bedenin bir yanında istirahat halinde ön planda ortaya çıkan ’para sayar’ biçimde titreme, küçük adımlarla ve öne eğik olarak yürüme, yürürken bir kolun sallanmaması birinci göze çarpan belirtilerdir. Titreme genelde birinci bulgu olarak ortaya çıkmakta, el ve ayakta, bazen de çenede gözlemlenebilmektedir. Hastalar teşhis alır almaz ne kadar erken tedaviye başlarlarsa ömür kaliteleri de o oranda erkenden eskiye yakın haline döner. Son yıllarda yapılan çalışmalar Parkinson tedavisine erken başlanmasının, hastalık bulgularının ilerlemesini engellemede tesirli olduğunu göstermiştir”.

“Gençlerde daha yavaş seyrediyor”

İleri yaşlarda görülen Parkinson’a göre gençlerde hastalığın daha ölçülü ve yavaş ilerlediğinin altını çizen Dr. Bolluk, “Gençlerde, yaşlılarda görülen Parkinson bulgularından farklı olarak bunama, hafıza bozukluğu ve istikrar bozukluğu görülme oranları daha az. Genç hastalarda bazen dopamine yanıt veren ve çok beden kasılmaları ile seyreden ’Dopamine yanıt veren distoni’ diyebileceğimiz bir diğer hastalık ile başlangıç etabında karıştırılması mümkün olabilir. Buna ek olarak genç hastalarda bazen bedende birtakım ilaçların uzun müddetli kullanımına bağlı olarak ikincil olarak ortaya çıkan, bazen de geçirilmiş beyin iltihapları yahut damar tıkanıklıkları sonrasında gelişen emsal klinik tablolar ortaya çıkabilir. Bu olgular az olup detaylı muayene bulguları yahut laboratuvar tetkikleri ile ayırt edilebilirler” tabirlerini kullandı.

“Beyin piliyle tedavi sağlanabilir”

Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, gençlerde Parkinson tedavisine ait şu değerlendirmede bulundu: “Parkinson hastalığının başlangıç tedavisi ilaç tedavisidir. Bu hastalarda ilaç tedavisindeki en değerli konu tedavi müddetinin hastanın yaşına bağlı olarak çok uzun periyodik olması. Bu da uzun vadeli dopamin kullanımına bağlı istem dışı hareketler biçimindeki motor yan tesirlerin ve sık açılıp kapanmaların erken periyotta karşımıza gelme ihtimalinin yüksek olması manasına gelir. Unutulmamalıdır ki bu genç hastaların hastalıklarının başındaki bu birinci yılları; faal ömürlerini yaşadıkları, çalıştıkları ve üretken oldukları yıllarıdır. Bu kaliteli ömür seviyesini korumak ve ömür kalitesinden ödün vermemek için şayet hasta yüksek doz ilaç tedavisine muhtaçlık duyuyor; tedaviye kâfi karşılık alamıyorsa ve yaşı da çok genç ise beyin pili tedavisinin erken periyotta göz önünde bulundurulması gerekebilir. Hastalar ile konuşarak, karşılıklı sohbet halinde gerçekleştirdiğimiz beyin pili ameliyatlarını hastalığın saatini geri almak diye tanımlayabiliriz. Bu tedavi sayesinde bağımsız yaşayamayan, toplumsal hayattan kopan şahıslar tekrar bağımsız yaşama talihi bulabiliyor, kıymetli bir kısmı da mesleklerini tekrar icra edebilme talihi yakalıyor”.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona bugün kaç canımızı aldı?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI