Foça’da tarihi çeşmeler ilgisiz kaldı, vatandaşlar tepkili

İzmir’in Foça ilçesinde bulunan ve tarihten izler taşıyan çeşmeler ilgisiz kalırken, bu durum vatandaşların reaksiyonunu çekiyor. Foça ilçesinde …

Hediye sipariş alışveriş ankara
09.04.2021
A+
A-

İzmir’in Foça ilçesinde bulunan ve tarihten izler taşıyan çeşmeler ilgisiz kalırken, bu durum vatandaşların reaksiyonunu çekiyor.
Foça ilçesinde bulunan ve geçmişi uzun yıllara dayanan tarihi çeşmeler bakımsız kaldı.
Birtakım çeşmelerin atıl durumu düştüğü görülürken, kültürel miras olan çeşmelerin ilgisiz kalması vatandaşların reaksiyonlarını çekti.

Foça’da son periyotta tarihi yapılara gereğince ihtimam gösterilmediğini lisana getiren vatandaşlar, mevzuyu birçok sefer Foça Belediyesine ilettiklerini; lakin gereğinin yapılmadığını tabir etti.

Hediye sipariş alışveriş ankara

“Çok hoş bir eser bırakmış; lakin bizler değerini bilemedik”
Öte yandan, ilçeye gelen yabancı turistlerin de, üzerinde plastik borular ve tarihi kimliğiyle uyuşmayan musluklarla dikkati çeken çeşmelerin fotoğraflarını çektiği öğrenildi.


Geçmişte kentin su gereksinimini karşılamak maksadıyla inşa edilen ve vakitle eşsiz eserler haline gelen tarihi çeşmelerin vakte karşı direndiğini belirten iş insanı Sevdal İtimat, “Son 4 yıldır bu çeşmeden su gelmiyor.

Daha evvelki 18 sene evvel 19 sene evvel şakır şakır su akardı bu çeşmeden; lakin ilerleyen yıllarda belediye bu çeşmeye bir kutu taktı.

Sayaç takarak, öğrencilere gelir kaynağı olsun diye her yaz boyunca öğrenciler çeşmenin başında belediye işçisi üzere çalışarak eğitimlerine katkıda bulundular; ancak son 4 sene yıldır bu çeşmeden damla su akmadı.

Tekraren söylendi, hiçbir yanıt gelmedi. 1930’lu yıllarda Belediye Lideri Raşit Dirim yapmış Foça’da bulunan dört çeşmeyi.

Çok hoş bir eser bırakmış ancak bizler değerini bilemedik” dedi.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.