DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2258557฿%0.3838

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Evinde kalp krizi geçiren 93 yaşındaki adam, koldan anjiyo yapılarak hayata tutundu

Meskeninde kalp krizi geçiren 93 yaşındaki yaşlı adam, koldan yapılan anjiyo ve takılan stent sayesinde yine hayata döndü. Tedavisinin akabinde konuşan yaşlı adam “Ölmek istiyordum ölemiyordum. Kendimi terk etmiştim lakin artık tekrar hayata döndüm” dedi.
İstanbul’da tek başına yaşayan 93 yaşındaki Mustafa Fazıl Kıranlıoğlu geçtiğimiz gün konutunda kalp krizi geçirdi.
Şiddetli göğüs ağrısı yaşayan yaşlı adam baht yapıtı oğlu tarafından bulundu ve hastaneye yetiştirildi. Hastanede yapılan tetkiklerin akabinde amcanın anjiyo olması planlandı. Lakin ileri yaşı nedeniyle olağan kasıktan yapılan anjiyonun yüksek risk içermesi nedeniyle bu sürecin koldan yapılması gerektiğine karar verildi. Mustafa amca, koldan yapılan anjiyo ve takılan stent sayesinde yine sıhhatine kavuştu.

Ölmek istiyordum ölemiyordum
Yaşadığı ağrılar nedeniyle ölmek istediğini belirten 93 yaşındaki Mustafa Fazıl Kıranlıoğlu ise “Buraya gelmeden evvel hayatım ağrıyordu.


Ölmek istiyordum ölemiyordum. Ve kendi kendimi terk ettim. Aileme de seslenmedim biran evvel öleyim diye. Allah’tan ki tesadüfen geldiler fark ettiler de beni buraya getirdiler. Ellerine verdiler ve beni eyvallah kurtardı. Şuan kendimi çok güzel hissediyorum. Güya doksan yaşı bitirdim ikinci doksana başlıyormuş üzere hissediyorum kendimi pek iyiyim” diye konuştu.
Operasyonu gerçekleştiren Biruni Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Okay Abacı “Mustafa beyefendi bize göğüs ağrısı şikayetiyle başvuruyor.
Yapılan bir değerlendirmede bir kalp krizi geçirdiğini saptadık. Tabi biz bu hastanın yakınlarıyla yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucu sürecin riskini de anlatıp hastamıza koroner grafi süreci yapmaya karar verdik. İleri yaşta hastalarda koldan anjiyo yapmanın da kimi zorlukları var. Bilhassa damar yapısının çok kıvrımlı olması nedeniyle bu hastalarda anjiyo yaparken zorlanıyoruz. Biz Mustafa beyefendiye ileri yaşlı olması nedeniyle ve çok kireçli bir damar yapısına sahip olması nedeniyle koldan anjiyo süreci yaptık. Kireçli damar olması da bize birtakım dezavantajlar oluşturuyor. Bilhassa stent süreci yaparken yahut balon süreci yaptığımız sırada damar yırtılmasına sebebiyet vererek hastada vefata kadar giden bir duruma sebebiyet verir. Bu yüzden biz o bölgeye stent koymadan evvel oranın hoş bir formda hazırlanması lazım. O kirecin orda uygunca parçalanıp stenti o halde koymamız lazım. Yoksa koyacağımız stentin hiçbir avantajı olmayacak hastamıza. Tabi bizim olağan elimizde var olan balonlarla yaptığımızda yeteri kadar bir açıklık sağlayamadık. Elimizde birtakım özel materyallerle özel balonlarla orayı hoş bir biçimde hazırladıktan sonra stent sürecini gerçekleştirdik ve yaklaşık bu süreç on beş dakika kadar sürdü ve süreci bu halde başarılı bir halde sonlandırdık. Daha evvelki periyotlarda bu hastaya stent koymayı bırakın anjiyo grafi süreci bile yapmak istemiyorduk. Zira süreç riski çok yüksekti. Artık teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte rahat bir halde hem anjiyo grafi süreci yapabiliyoruz. Uygun gerece sahip olan kardiyoloji ünitelerinde de bu süreçler çok rahat bir biçimde artık yapılabilmekte” diye konuştu.

Türkiye’de sıhhat turizminin de değerli bir noktaya geldiğini söyleyen Abacı, “Normal bir anjiyo grafiden farklı olarak ileri yaştaki bu hasta kümesinde bilhassa riskli hasta kümesine birtakım özel materyaller kullanılabilmekte.

Bu özel gerece hastanemiz sahip ve biz bu özel gereç sayesinde çok yüksek riskli hem ülkemizden hem de yurtdışından hastalara bu süreci çarçabuk yapabilmekteyiz. Sayılarımız giderek artmakta bilhassa yapmış olduğumuz komplike süreçlerle birlikte hem hastaya daha rahat hastalar hem konforlu inançlı bir halde hastanemizden ayrılıyorlar hem de süreçlerimiz başarılı olmaktadır. Yaşlanmayla birlikte yaşlılığın ilerlemesiyle birlikte artık hastaların bahtına terk edilmemesi lazım bizim elimizden geldiği kadar bu hasta kümesine kaliteli bir hayat sunabilmeliyiz. Hastaları bahtına terk etmeyip gerekirse anjiyo grafi süreçleri yapıp uygun gereçlerle uygun süreci yapmamız gerekmektedir” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Prematüre defile

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI