En fazla hava kirliliği olan ilerden biri de Sinop

SİNOP (İHA) –Temiz Hava Hakkı Platformu (THHP) tarafından 2020 datalarından hazırlanan “Kara Rapor 2021”de Sinop yüksek hava kirliliği görülen 13 …

Hediye sipariş alışveriş ankara
02.10.2021
A+
A-

SİNOP (İHA) –Temiz Hava Hakkı Platformu (THHP) tarafından 2020 datalarından hazırlanan “Kara Rapor 2021”de Sinop yüksek hava kirliliği görülen 13 vilayet ortasında gösterildi. Sinop 2019 yılında da hava kirliliğine bağlı vefat yüzdesi en yüksek 10 vilayet ortasında yer almıştı.
Rapora nazaran Muş, Iğdır, İstanbul, Sinop, Malatya, Edirne, Tokat, Kayseri, Denizli, Düzce, Karabük, Ağrı ve Ankara’daki 15 istasyonda 2020 boyunca yapılan ölçümlerde “yüksek hava kirliliği” gözlendi.
Bu istasyonların bulunduğu bölgelerde Kovid-19 hastalığı pandemisi vaktinde Mart ayında azalan taşıt trafiğine karşın, tüm yıla bakıldığında DSÖ’nün kılavuz kıymetlerinin çok üzerinde kirli hava solunduğunun görüldüğü belirtildi.
2020 yılında, en yüksek PM10 bedelinin Ankara Siteler’de 490 µg/m3 ve Sinop Boyabat istasyonunda 305 µg/m3 olarak ölçüldüğü bilgisi de verildi.
Dataların, hava kirliliğinin bu bölgelerde akut sıhhat problemleri açısından çok önemli bir risk oluşturduğunu gösterdiği tabir edildi.

Sinop 2020 yılında en yüksek kükürtdioksit (SO2) ortalaması görülen 10 vilayet ortasında da sıralandı.
Tıpkı kurumca 2019 yılı datalarından hazırlanan “Kara Rapor 2020”de de Sinop için dikkat alımlı bir bilgi yer alıyor.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Sinop 2019 yılında hava kirliliğine bağlı vefat yüzdesi en yüksek 10 vilayet ortasında 7. Sırada yer alıyor. PM 2.5 bedelinin baz alındığı bilgilerde 2019 yılında meydana gelen 30 yaş üstü (kazalar/dışsal yaralanmalar haricindeki) ölümlerde Sinop’un hava kirliliğine atfedilen mevt yüzdesinin 17,01 olduğu belirtiliyor.

Bunun karşılığında 331 mevt yer alıyor.
Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Daima İzlem Merkezi’nin bugün ve dünkü bilgilerine nazaran Sinop Merkez istasyonunda hava kalitesinin “orta” olduğunu görülüyor.
Birebir durum evvelki gün “orta” hava kalitesiyle tekrar Sinop Merkez ve Boyabat ilçesi içinde geçerliydi.

Açıklamasında ise hava kalitesinin uygun ama alışılmadık formda hava kirliliğine hassas olan çok az sayıdaki beşerler için birtakım kirleticiler açısından orta seviyede sıhhat kaygısı oluşabileceği belirtiliyor.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.