DOLAR

32,6574$% -0.45

EURO

34,9985% -0.72

STERLİN

41,4275£% -0.62

GRAM ALTIN

2.424,96%-0,81

ÇEYREK ALTIN

3.888,00%-0,82

BİTCOİN

2134949฿%-1.10227

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ellerimizi yüzümüze götürmekten nasıl vazgeçeriz?

Ellerin sık sık yüze götürülmesine yönelik birçok araştırma olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dila Özçelik, “Almanya’da yapılan bir araştırma, insanların özellikle stres verici bir ses duydukları ya da görüntü gördüklerinde ellerini burun, yanak ve çenelerine götürme sayılarının arttığını gösteriyor. Böylece kişilerin ellerini yüzlerine götürme alışkanlıkları, duygularını düzenlemelerine yardımcı oluyor şeklinde yorumlanıyor. Benzer bir şekilde elleri yüze götürmenin duyguları düzenlemeye çalışmakla alakalı olduğu evrimsel çalışmalarla da desteklenmiş olan bir önerme” diye konuştu.

Ellerimizi yüzümüze götürmekten vazgeçmenin yolları

Alışkanlık haline getirilen bu durumu ortadan kaldırmak için 3 yöntem olduğunu söyleyen Özçelik, “Bunlardan ilki, farkındalığımızı artırmak. Yaptığınız eylemin farkında değilseniz onu durdurabilmek oldukça zordur. Bu noktada bulunduğunuz ortamlarda sık sık yanınızda olan bir kişiden, sizi elinize yüzünüze götürdüğünüzde uyarmasını rica etmeniz, konuyla alakalı farkındalık kazanmanıza yardımcı olabilir. Eğer yalnız yaşıyorsanız elinize eldiven takabilirsiniz; böylece elinizi yüzünüze her götürdüğünüzde eldivenin dokusunu fark eder ve elinizi yüzünüzden çekebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Sizi tetikleyen sebebi bulun

Özçelik, “Bir diğer yöntem, elimizi yüzümüze götürmemizi tetikleyen durumları belirlemek. Bu tetikleyicilerin neler olduğunu bilirsek üstesinden gelebilmek de bir o kadar rahat olacaktır.

Örneğin genellikle yorgun hissettiğimizde gözlerimizi ovuştururuz. Haliyle yorgun olduğumuzda bunu yaptığımızın bilincinde olabilirsek bu davranıştan kaçınmak daha kolay bir hal alacaktır” dedi.

Dikkatinizi dağıtacak başka bir şeye odaklanın

Bu yöntemler yeterli olmadıysa eller yüze götürülmek istediğinde dikkati dağıtabilecek başka bir unsur bulmak gerektiğini aktaran Özçelik, “Mesela elinizi yüzünüze götürme dürtünüzü fark ettiyseniz elinizle yüzünüz yerine kolunuza dokunmak bu noktada size yardımcı olabilir” şeklinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Unutkanlık neden olur, nasıl geçer?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI