DOLAR

32,2082$% 0.13

EURO

35,0242% 0.05

STERLİN

41,0028£% 0.08

GRAM ALTIN

2.508,49%0,23

ÇEYREK ALTIN

4.060,00%0,15

BİTCOİN

2259475฿%-1.45759

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“E-sağlık, sağlığa erişimde eşitsizlik sürecine katkıda bulundu”

Covid-19 ile birlikte değişim ve dönüşüme uğrayan birçok kesimin yanı sıra sıhhat dalı için fırsata dönüşen E-sağlık ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Öğr. Gör. Yusuf Karaşin ayrıyeten, “E-sağlık sıhhate erişim konusunda eşitsizlik sürecine katkıda bulundu” dedi.
Çin’in Hubei Eyaleti Wuhan kentinde 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan ve çok kısa bir müddette tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 pandemisi tüm insanlığı gerek toplumsal, gerek ruhsal, gerekse de ekonomik istikametten etkilemiştir.
Bu tesir hala daha devam etmektedir. Her ne kadar hala daha Covid-19 pandemisinden ötürü tüm dünyada can kayıpları sürüyor olsa da bilhassa bu süreçte dijitalleşme yolunda kıymetli adımlar atılmıştır.
Başka bölümlerle birlikte sıhhat kesiminin de dijitalleşme teşebbüsünün kaçınılmaz olduğunu söz eden İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Öğr.
Gör. Yusuf Karaşin, “Özellikle pandeminin birinci periyotlarında aşının bulunamaması ve ne vakit bulunacağının meçhul olması meskenden çalışma, uzaktan eğitim üzere süreçlere sebebiyet vermiştir. YÖK ve MEB ortak karar alarak tüm eğitimlerin çevrimiçi platformlardan verilmesi gerektiği konusunda uzlaşmışlardır. Eğitim kesiminde yaşanan bu dijitalleşme süreci öteki dallarda de yaşanmıştır. Bilhassa uzaktan çalışmaya uygun mühendislik bölümü, bankacılık kesimi bu durumdan ziyadesiyle hissesini alan bölümlerdendir. İşte bu türlü bir süreçte dijitalleşmeden hissesini alan bir öbür bölüm de sıhhat bölümüdür. Hem sokağa çıkma yasakların fazlaca yaşanması hem de bilhassa 65 yaş üstüne yönelik kısıtlamaların var olması bilhassa kronik hastalığı bulunan yaşlıların uzaktan sıhhat hizmeti almasına sebebiyet oluşturmuştur. Covid-19 öncesi süreçte de var olan ve belirli başlı alanlarda kullanılan Elektronik Sıhhat uygulamalarının bu süreç sonrası hızlandığı ve kullanımının arttığı kolaylıkla söylenebilmektedir “şeklinde konuştu.
E-sağlık ile ortaya çıkan avantajlar ve dezavantajlar
E-sağlık’ın kesim açısından avantajlarını ve dezavantajlarını da sıralayan Karaşin, “Zamandan kar sağlar, yer-mekân kavramlarını ortadan kaldırır ve böylelikle sıhhate erişim konusunda eşitsizlik sürecine katkıda bulunur, sıhhat kuruluşlarına gereksiz kabulleri önler ve erken tanı-teşhis ve tedavi sürecini sağlar.

Bunun yanı sıra olumsuz olarak teknolojik ataklar yaşanabilir yahut insan eliyle yapılan kodlamalardan kaynaklı kusurlar meydana gelebilir” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

O hak 6 ay uzatıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI