DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2163718฿%-0.21377

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Duygusal problemler sırt, boyun ve bel ağrısı nedeni olabilir”

Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Sırt ve bel ağrısı baş ağrısından sonra tahminen de sık karşılaşılan, kişinin hayat kalitesini, gücünü hayli azaltan yakınmalardan birisidir. Çoğunlukla ağrının nedeni, tetikleyicisi hasta tarafından bilinmez, sadece ağrının neden kaynaklandığına ait varsayımlarda bulunulur” dedi.

Medicana International İstanbul Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Yılmaz, gerilimden kaynaklanan bel ve boyun ağrıları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Sırt ve bel ağrısı baş ağrısından sonra tahminen de sık karşılaşılan, kişinin hayat kalitesini, gücünü hayli azaltan yakınmalardan birisidir. Çoğunlukla ağrının nedeni, tetikleyicisi hasta tarafından bilinmez, sadece ağrının neden kaynaklandığına ait varsayımlarda bulunulur. Ağrı o kadar şiddetli olabilir ki hasta günlük işlerini yapmakta, ayağa kalkıp oturmakta dahi zorlanabilir. Zıt bir hareket, hakikat olmayan bir formda bir şeyi kaldırma, düşme, kaza, hareketsiz hayat bel ağrısının ve bel fıtığının yaygın nedenleridir. Lakin birçok vakit gerilimin sırt ve bel ağrısı üzerindeki tesirleri göz gerisi edilir” tabirlerini kullandı.

“Fiziksel sorunlar ruhsal badirelere yol açabiliyor”
Zihinsel yahut duygusal sorunların sırt, boyun ve bel ağrısı nedeni olabileceğine değinen Doç. Dr. Yılmaz, “Stres, bedenin beğenilen olmayan, güçlü ya da tehlikeli durumlara yahut niyetlere verdiği yansıdır.


Kişi gerilimli yahut kaygılı hissettiğinde kendisi farkında olmasa bile bedeninde kişiyi ziyandan müdafaaya çalışan kimyasal ve fizikî tepkiler ortaya çıkar. Kortizol ve adrenalin salınır. Kaslarda istemsiz bir kasılma meydana gelir. Bu kasılma çoklukla boyun, omuzlar ve omurganın alt kısımlarında oluşur” dedi.

Doç. Dr. Yılmaz, kelamlarına şöyle devam etti: “Bu bölgelerdeki uzun vadeli gerginlik sırt ağrısına ve daha spesifik olarak bel ağrısına neden olabilir.

Zihnimiz ve vücudumuz birbirine bağlıdır. Yapılan çalışmalarda depresyon ve anksiyete üzere ruhsal sorunların sırt ağrısını daha da kötüleştirebileceği kanıtlanmıştır. Bu durumun aksisi de doğrudur. Fizikî sorunlar ruhsal problemlere yol açabilir ya da ruhsal durumu etkileyebilir. Bilhassa ruhsal rahatsızlığı olan bireylerde, sırt ağrısını ele alırken zihinsel sıhhat ile birlikte omurgaya bütüncül bir yaklaşım önemlidir”.

“Ters bir harekette patlayarak bel fıtığına neden olabilir”
Gerilimin bel fıtığına neden olacak ortamı hazırladığını belirten Doç. Dr. Yılmaz, “Stres kaslarımızın, bilhassa omuzlarımızın etrafındaki ve omurgamızın altındaki kasların gerilmesine neden olur.


Ağrı yaşamamıza neden olan bu durum döngüsel bir durumu başlatabilir. Zira ağrı ile birlikte hareketin azalması kaslarının zayıflamasına ve daha fazla gerilmesine neden olur. Zayıflayan ve gerilen kaslar omurgaya kâfi takviyesi veremez. Aykırı bir harekette patlayarak bel fıtığına neden olur. Günümüz çalışma şartlarında gün uzunluğu işyerinde ya da konutunda bilgisayar başında olan, birebir vakitte gerilimli bir ömrü olan insanların bel fıtığı riski başka insanlara nazaran epey yüksektir” açıklamalarında bulundu.

“Ilık duş kaslarınızı gevşetmeye ve ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir”
Doç.


Dr. Yılmaz, “Genel olarak ilaç tedavisi ile birlikte akut periyotta dinlenme akabinde idman yapma sıradan bel ağrılarında kıymetli ölçüde rahatlama sağlar. Ilık duş, banyo kaslarınızı gevşetmeye ve ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Disk sorunları, dar kanal yahut bel fıtığı üzere daha önemli durumların neden olduğu sırt ağrısı için profesyonel dayanak gerekir. Ameliyat son devadır lakin birtakım olaylarda tek devadır. İlaç tedavisinin yetmediği durumlarda fizik tedavi ile birlikte steroid enjeksiyonu, radyofrekans nörotomi, ozon tedavisi üzere cerrahi olmayan minimal invazif tekniklerle ağrı giderilebilir. Birden fazla durumda ameliyata gerek kalmaz” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Son 24 saatte korona virüsten 50 kişi hayatını kaybetti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI