DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167252฿%-0.85069

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dünyada kanser görülme sıklığı giderek artıyor


Yakın Şark Üniversitesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu, yerkürede kanser görülme sıklığının giderek artığını belirterek önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tüm yerkürede kanserin mevt sebepleri arasında bir numara sırada bölge alacağını söyledi.

Yerkürede son 5 yıllık devirde kanser teşhisi konulan yaklaşık 43,8 milyon kişi yaşıyor

DSÖ’ye bağlı Memleketler arası Yerküre Kanser Araştırmaları Ajansı’nın (IARC) global kanser yüküne ait açıklanan raporunda, yerküredeki kanser vak’alarına bu yıl kestirimi 18,1 milyon yenisinin ekleneceği ve 9,6 milyon insanın da kanserden ömrünün yitireceği haberine nokta verildi. IARC’in 185 devletten elde ettiği datalardan hazırlanan raporda, her 5 erkekten biri ve her 6 bayandan birinin ömrü boyunca kansere yakalanacağı kaydedildi. Global çapta her 8 erkekten biri ve her 11 hatundan birinin, bu yıl kanserden öleceği ihtarında bulunulan raporda, yerkürede şu an son 5 yıllık devirde kanser teşhisi konulan yaklaşık 43,8 milyon kişinin yaşadığı belirtildi.

Kanserlerin oluşumunu engelleyici tedbirler

Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu, kendi kliniklerinde hatunlarda en sık göğüs kanserini, erkeklerde ise akciğer ve prostat kanserini gördüklerini söz ederek, mahsusen göğüs ve prostat kanserlerinin yaşlı nüfusun artmasıyla orantılı olarak arttığını, fakat her ikisinde de erken tanı ve çağdaş tedavi teknikleri ile çok başarılı sonuçlar alınabildiğini belirtti. Kanser tedavisinde asıl sorunun çok bariz olmayan bulgular nedeniyle geç tanı konan akciğer, mesane ve mide kanseri üzere kanserlerde ortaya çıktığını; bu tip kanserlere neden olan faktörleri önleyerek kanser oluşmadan önüne geçmenin gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Andrieu, kanserleri önlemek için alınabilecek önlemleri şu formda sıraladı:

Tüm kanserlerin yaklaşık üçte birinin ve sık görülen akciğer kanserinin yüzde 90-95’inin nedeni faal yahut pasif sigara içiciliğidir. Sigara tasarrufu ayrıyeten vücutta oluşan 15 farklı tipte kanserin de esas nedenlerindendir. Ziyade alkol tüketiminin de gırtlak, yutak, yemek borusu, mide, karaciğer, pankreas ve göğüs üzere çeşitli organ kanserlerinin gelişmesinde rol oynadığı bilinmektedir. Sigaranın kullanılmaması ve alkol alımının kısıtlanması bu tıp kanserlerin gelişimini önleyecek en kıymetli faktördür.

Hatunlarda göğüs, rahim ve yumurtalık kanseri üzere hormon bağımlı kanserler, ülkü vücut tartısının korunması ve sistemli egzersiz yapılması ile azaltılabilir. Sağlıklı ve istikrarlı beslenmek, şiddetli yağ ve şekerden kaçınarak bol zerzevat ve meyve üzere posalı besinler tüketmek kilo alımını engellediği üzere, birebir hengamda, kolorektal kanserlerin oluşmasını da önler.

Sucuk, sosis, salam üzere işlenmiş etler; hazır azıklar içerisindeki kanser yapıcı ek hususları; çok tuz tüketimi; tütsülenmiş yahut mangalda yanarak pişirilmiş azıkların şiddetli tüketilmesi mide kanserlerini arttırmaktadır. Doğal, işlenmemiş besinler ile haşlama, buğulama yahut fırında pişirme prosedürleri tercih edilmelidir.

Rahim ağzı ve karaciğer kanserlerinin önlenmesinde Human Papilloma ve Hepatit B virüslerine karşı geliştirilen aşıların münasip yaşlarda yapılmak üzere memleketin aşı programına alınması değerlidir. Tekrar mide kanserine yol açan H. Pilori bakterisinin tesirli tedavisi ve nazofarinks tümörü ve lenfoma üzere kanserlerde etken olabilen Epstein-Barr virüsünün bilinmesi, bu kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Kanserojen tesiri olan her türlü kimyasallardan, çok güneş ışınlarından ve tarım ilaçlarından kaçınmak için topluluğun bilgilendirilmesi ve yetkililerin tedbir alması gerekir.

Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu; “Kanserde erken tanı, kanserin bulunduğu doku içindeyken tespit edilmesidir.”

“Tüm bu tedbirleri içeren sağlıklı bir ömür şekline karşın kanser bazen kaçınılmaz olabilir. İşte bu noktada erken tanı büyük kıymet kazanır. Kanserde erken tanı, kanserin bulunduğu doku içindeyken tespit edilmesidir. Bu evrede hastalık şimdi etrafındaki dokulara yayılmamıştır. Bu evrede tanı konulup tedavi edilen hastaların kanserden külliyen kurtulma talihi çok daha yüksektir.” Diyen Prof. Dr. Andrieu, kanserde erken tanı konulması emeliyle göğüs, serviks (rahim ağzı) ve kolon-rektum (bağırsak) kanserlerine yönelik tarama hizmetleri ve denetim programlarının nizamlı halde yapılmasının kıymetini vurguladı.

Nalça Andrieu; “Günümüzde erken evrede tanı konulan kanserler neredeyse külliyen tedavi edilebilir hale gelmiştir.”

Artık günümüzde kanser tedavisinin her hasta için başka farklı kıymetlendirilerek kimseye ve amaca yönelik tedaviler tasarlandığını tabir eden Meltem Nalça Andrieu, “Erken evre kanserler artık neredeyse külliyen tedavi edilebilir bir hastalık olarak tanımlanmaktadır” dedi.

“Son yıllarda, çeşitli kanserler için yapılan tarama programları, kişilerin erken tanı konusunda bilinçlenmesi ve tanı formüllerinin gelişmesi kanserin daha erken evrelerde yakalanmasına neden olmaktadır. Hem erken tanı konması, hem de günümüzde uygulanan çağdaş ve gelişmiş tedavi usulleri, birçok hastanın muvaffakiyet ile tedavi edilmesini ve hayatlarını hastalıksız bir halde sürdürmelerini sağlamaktadır. Gerek tanı aşamasında, gerekse tedavi planlamasında bahis ile ilgili tüm branşlardan (tanıda taraf alan radyoloji, nükleer tıp, dahili tıp kısımları, cerrahi branşlar, patoloji, onkolojik tedavide mekan alan tekrar cerrahi, radyasyon onkolojisi, tıbbi onkoloji, destek tedavilerde tesirli olan diyet, fizikî tedavi ve rehabilitasyon gibi) tecrübeli doktorların bir araya gelerek yaptıkları tümör kurulları artık tüm yerkürede onkolojik illetler için bir gerekliliktir. Bu kurulların ve kurullarda çıkan kararlar doğrultusunda yapılan tedavilerin tek bir çatı altında olması büyük bir avantajdır” diyen Andrieu, Yakın Şark Üniversitesi Hastanesi’nde kanser tedavisinin, her hasta için tümör kurullarında deneyimli doktorlar tarafından farklı ayrı kıymetlendirilerek şahsa ve gayeye yönelik tedaviler biçiminde tasarlandığını ve böylelikle daha güzel sonuçlar alındığını laflarına ekledi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Koronadan Can Kaybımız Bin 296’ya Yükseldi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI