DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2252986฿%0.30021

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dr. Yusuf Yıldırım’dan uyarı: “3 Covid hastasından birinde gözüküyor”

Korona virüsün göz sıhhatine tesirine ait konuşan Dr. Yusuf Yıldırım, “Maske ve uzaklık önlemlerini gevşettik. Önümüzdeki süreçte ne yazık ki bu tip virüslere bağlı göz enfeksiyonları artacak. Sıklıkla beğenilen kızarıklık, sulanmayla birlikte oluşan konjoktiva dokusunun enflamasyonuyla hastalarımız bize geliyor. Çoklukla 3 Covid hastasından bir adedinde gözüküyor, fakat vatandaşlarımızın her göz kaşıntısı, sulanması yahut kızarıklığını korona virüse mal etmemeleri gerekir” dedi.
Tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok alan etkilendi.
Çok sayıda vatandaş korona virüsten kaçınmak için toplumsal alanlarda bulunmamayı, konutlarında kalmayı tercih ederken, bu süreçte sıhhat denetimlerini de erteledi. Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Göz Bölümü’nden Dr. Yusuf Yıldırım da ihmal edilen tedavilerin daha büyük sıhhat meselelerinin oluşmasına neden olduğunu belirtti. Dr. Yıldırım, korona virüsün göze tesirleri ve mümkün göz rahatsızlıklarına karşı yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

“Covid görme işlevlerini olumsuz etkileyebiliyor”
Korona virüsün göz sıhhatine tesirlerine ait değerlendirmelerde bulunan Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Göz Bölümü’nden Dr. Yusuf Yıldırım, “Covid ile birlikte farklı klinik tablolarla, farklı hastalıklarla karşılaşabiliyoruz.


Korona virüs gözü de ne yazık ki etkiyebiliyor ve enfeksiyon oluşturabiliyor. Bu noktada bilhassa en sık bizim karşılaştığımız konjonktivit dediğimiz bir tablo. Tabi buranın enfeksiyonu, gözyaşımızda da bu virüslerin bulunması bilhassa öteki beşerler açısından bulaş açısından yeniden de bir risk teşkil edebiliyor. Yalnızca kolay süreksiz bir konjonktivitin dışında korona virüs ne yazık ki gözümüzün hudut katmanını, optik hududumuzu, retina dediğimiz bölgeyi hatta bazen gözümün hareketini sağlayan görme, göz kaslarımızın işlevlerini olumsuz etkileyebiliyor. Bunlar genelde süreksiz bulgular olabiliyor. Lakin yeniden de kalıcı hasar bırakıp bırakmaması ismine kesinlikle göz hastalıkları uzmanından dayanak alınması tekrar korona virüs tanısı alan hastaların gözle ilgili bir sorun yaşadıklarında kesinlikle göz muayenelerini yapmaları önemli” dedi.

“Ne yazık ki bu tip virüslere bağlı göz enfeksiyonları da artacak”
Maske, uzaklık ve hijyen önlemlerinin gevşetilmesi nedeniyle önümüzdeki süreçte göz enfeksiyonlarında artış olmasını beklediğini belirten Dr. Yusuf Yıldırım, “Geçmişte biz sıklıkla göz nezlesi dediğimiz göz enfeksiyonlarıyla karşılaşmaktaydık.


Son 1-2 yılda aslında biraz sıklığı azaldı. Bunun da temel nedeni Covid-19’dan bilhassa hijyenimize dikkat etmemiz, maske kullanmamız ve yakın temastan kaçınmamızdı. Tabi ne yazık ki toplumsal olarak son periyotlarda biraz daha bu önlemleri gevşettik. Önümüzdeki süreçte ne yazık ki bu tip virüslere bağlı göz enfeksiyonları da artacak. Bu noktada yapılaması gereken; tekrar el hijyeninin sağlanması tek kullanımlık havluların kullanılması, tokalaşmaktan, sarılmaktan, öpüşmekten biraz uzak durmak yalnızca korona virüse değil öteki virüslerin gözümüzde ve vücudumuzda oluşturacakları tesirlere de tedbir olacaktır.

Genel olarak bakıldığında her vakit korona hastalarında göz bulgularıyla karşılaşmıyoruz. Sıklıkla beğenilen kızarıklıkla, sulanmayla birlikte oluşan konjonktivit dediğimiz o konjoktiva dokusunun enflamasyonuyla bu tip hastalarımız bize geliyor. Bunlar da çoklukla 3 Covid hastasından bir adedinde gözüküyor üzere söyleyebiliriz. Muhtemelen önümüzdeki süreçte daha fazla adenovirüs dediğimiz virüslere bağlı enfeksiyonlarla daha sık karşılaşacağız. Bunun da temel önlemi hijyen ve bilhassa aralığa dikkat etmek” halinde konuştu.

“Doktora müracaat sayısı azaldı, bundan ötürü katarakt, sarı nokta arttı”
Salgın nedeniyle ihmal edilen denetimlerin daha büyük sıhhat meselelerine yol açtığını anlatan Dr. Yıldırım, “Korona virüs burada birazcık daha geri planda açıkçası o yüzden vatandaşlarımız her göz kaşıntısı, sulanması yahut kızarıklığını korona virüse mal etmemeleri gerekir.


Ancak bununla ilgili ayırıcı tanıyı elde edebilmek ve hakikat koyabilmek için kesinlikle bir göz doktoruna muayene olmak gerekiyor. Sağlıklı bir genç erişkin için yıllık takipler epey kâfi, yeniden yaşlılarda son periyotta koronadan ötürü doktora başvurma sayısı azaldı. Bundan ötürü da bilhassa katarakt, sarı nokta hastalığı üzere hastalıkların sıklığının arttığını fark ediyoruz. Beşerler korona virüs olmamak için meskenden çıkmadıklarından ötürü biraz aksamalar yahut geç kalan teşhisler olabiliyor.

Genel olarak bunlarla karşılaşıyoruz. Korona virüs devrinde farklı bir hassaslık oluştuğu için toplu taşımlarda her yerde bilhassa elimizi sık yıkmadığımız için adenovirüslere bağlı enfeksiyonlarla karşılaşmadık, azaldı. Benim müşahedem bilhassa yaşlı küme hastalarda takipli oldukları kliniklere gitmekte geç kaldıkları, biraz erteledikleri; erteleyince tabi o hastalıklar da ilerleyebiliyor. Bazen geri dönüşümsüz bir yola da girilebiliyor. Virüsler yalnızca korona virüsten ibaret değil” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yurt dışından Samsun’a geleceklere karantina ya da aşı zorunluluğu getirildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI