DOLAR

32,7383$% -0.18

EURO

35,1089% -0.4

STERLİN

41,5165£% -0.39

GRAM ALTIN

2.437,95%-0,28

ÇEYREK ALTIN

3.907,00%-0,35

BİTCOİN

2149846฿%-0.81979

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Doç. Dr. Gülin Renda: ”Zehirli ve zehirsiz mantarı ayırmak çok zor”

KTÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi ve İLAFAR Araştırma Kümesi Sorumlusu Doç. Dr. Gülin Renda, tabiatta bizatihi yetişen mantarların zehirli ya da zehirsiz olduğunun ayırımını yapmanın çok güç olduğunu söyledi.
Halk ortasında zehirli ve zehirsiz mantarları birbirinden ayırt etmeyle ilgili bilimsel olmayan birtakım yaygın inanışlar bulunduğuna dikkat çeken Renda, bunlara prestij edilmemesi gerektiğine dikkat çekerek ikazlarda bulundu.
Mantar zehirlenmelerinin ana nedenlerinin ormanlardan mantar toplayıp yeme alışkanlığının yaygın olması ve toplayıcıların mantarları güzel tanımaması olduğunu tabir eden Renda, “Çayırlarda, orman altlarında yetişen ve basitçe görülebilen büyüklükte gösterişli yüksek mantarlar ortasında içerdikleri zehirli bileşikler nedeniyle kimi sıhhat problemlerine hatta mantar zehirlenmesi sonucunda mevte neden olanlar bulunmaktadır. Tabiatta zaten yetişen mantarlar ortasında zehirli zehirsiz ayrımı yapmak epey güçtür. Bu ayırımı lakin bu mevzuda uzmanlaşmış bilim insanları yapabilir. Hatta bazen ileri laboratuvar teknikleri kullanmak gerekebilir.

Bu nedenle mantarları düzgün tanımayan toplayıcılar tarafından karıştırılabilirler. Mantar zehirlenmelerinin ana nedenleri ormanlardan mantar toplayıp yeme alışkanlığının yaygın olması ve toplayıcıların mantarları uygun tanımamasıdır.

Yenilebilir mantarlar ile zehirli mantarların yağmurları takip eden ilkbahar ve sonbahar günlerinde bilhassa çayırlarda ve ağaç altlarında yan yana yetişmesi sonucunda toplayıcılar yanılabilmektedir. Halk ortasında zehirli ve zehirsiz mantarları birbirinden ayırt etmeyle ilgili bilimsel olmayan birtakım yaygın inanışlar da vardır, bunlara prestij etmemek gerekir.

Hasebiyle tüketicileri bu mevzuda uyarmak ve bilinçlendirmek fayda sağlayacaktır. Mantar yiyen bir şahısta zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır.

Mantar tüketiminde kültür mantarlarının tercih edilmesi hayati tehlikeyi ortadan kaldıracaktır” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bağışıklık sistemini güçlendiren kalp dostu Alıç meyvesi tezgahlarda yerini aldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI