DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2168761฿%0.14651

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Diyarbakır’da korkutan korona virüs rakamları

Diyarbakır son vakitlerde aşı oranı en düşük ve hadise oranı en yüksek vilayetler ortasına girdi. Prof. Dr. Recep Tekin, aşı olmayan vatandaşların risk altında olduğunu ve hastanelerde yatan hastalarda 2 doz Biontech aşısı olan hastanın olmadığını belirterek, yatan hastalarda genç bölümün arttığını söyledi.
Hadise sayısında mavi kategorideyken kırmızı kategoriye geçen, tedbir ve önlemler artırılmasına karşın vatandaşların bunlara uymamasından ötürü her geçen gün hadiselerin arttığı Diyarbakır’da ortaya çıkan tablolar korkutuyor.
Aşı oranının düşük olduğu kentte, hastanede doluluk oranı fule yakın hale gelirken, yatan hastalarda 2 Biontech aşısı yapanların olmadığı ortaya çıktı.

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Ağır Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, yatan hastaların yüzde 90’ının aşısız yahut iki doz yahut tek doz Sinovac aşısı olanların olduğunu, bunun dışında tek doz Biontech olanlar yüzde 10’unu oluştururken, iki doz Biontech aşısı olup yatan hastanın olmadığını açıkladı.

Hastaneler doldu
Hastane doluluk oranına da dikkat çeken Prof. Dr. Tekin, hastanelerde yer bulamama sorunu yaşanacağını kaydetti.


Prof. Dr. Tekin, “Vaka sayılarına baktığımızda hadise sayılarımız ve hastanelerde doluluk oranı da arttı. Biz Dicle Üniversitesi olarak ve klinik ile yeni ağır bakım açtık kliniklerimiz nerdeyse fule yakın gidiyor.

Öteki hastanelere baktığımızda da tıpkı duyumları alıyoruz. Olay sayıları ve doluluk oranları çok arttı, bu türlü giderse nitekim hastanelerde yer bulamayacak hale geliriz, o yüzden şimdiden dikkat etmek gerekiyor” dedi.

“Yatışlarda gençler daha çok”
Yatan hastalar ortasında aşı olmayan, sinovac aşısı tek ve iki doz olanların yüzde 90’a kadar olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Recep Tekin, genç jenerasyonun yatışlarının artığını vurguladı.


Prof. Dr. Tekin, “Yatan hastaların profiline baktığımızda bilhassa genç hastalarda bir artış görüyoruz, yaşlı nüfusta var fakat genç nüfusta yatış daha fazla olmaya başladı” diye konuştu.

“2 doz Biontech aşısı olup hastanede yatan yok”
Yatan hastalar ortasında yüzde 90’ı aşısız yahut 2 doz Sinovac aşısı olanlar olduğunu hatırlatan Tekin, yüzde 10’luk kısmın tek doz Biontech olduğunu, 2 doz Biontech aşısı olanların hastanede yatışı olmadığını belirtti.


Prof. Dr. Tekin, “Aşı olarak bakacak olursak birçok aşısız yüzde 80-90 aşısız yahut iki doz Sinovac ya da tek doz Sinovac olan bireyler.

Bunun dışında tek doz Biontech olanlar yüzde 5-10’luk kısmı oluşturuyor. Tek doz Biontech aşısı olup yatan hastamız var lakin iki doz Biontech aşısı olup yatan hastamız yok üzere.

Bu da şunu gösteriyor ki bilhassa iki doz Biontech olmuş şahısların hastaneye yatış oranı yahut ağır bakıma yatış oranı nerdeyse yok üzere.

Bilhassa bu iki doz Biontech aşısını öncelikle olalım ve bu hastalıktan korunalım” biçiminde konuştu.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aşı olmayı sürekli erteledi, hastanede kabusu yaşadı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI