DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2112754฿%-0.09996

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Diyabette, hasta sayısı da artıyor tedavi yöntemleri de

Diyabet hastalarının sayısı giderek artıyor lakin uygulamaya giren yeni tedavi sistemleri hastalara daha sağlıklı ve uzun hayat vaat ediyor.
Diyabetin dünyada ve ülkemizde hasta sayısının giderek arttığı çok kıymetli bir hastalık olduğuna dikkat çeken, Endokrinolog Dr. Füsun Salgür, “Diyabet, her ne kadar hasta sayısı artan bir hastalık olsa da artık yanlışsız tedavi, yakın takip ve hasta ahengi ile yüz güldürücü ve tesirli sonuçların alındığı bir hastalık haline geldi.
Hatta yeni tedavi prosedürleriyle hastalar hem diyabet hem de kalp hastalıkları bakımından daha sağlıklı hale gelmeye başlamıştır” dedi.

Bir yandan hasta sayısı artıyor, bir yandan da tedavi imkanları
Kent Alsancak Tıp Merkezi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Füsun Salgür, bilhassa tip 1 diyabetli bireylerde hayat kurtarıcı insülini bulan bilim adamı Sir Frederik Banting’in doğum günü olması nedeniyle her yıl 14 Kasım’ın Dünya Diyabet günü olarak kutlandığını hatırlattı.


Her yıl Dünya Diyabet Günü aktiflikleri ve kampanyalarının, bir yahut daha fazla yıl boyunca devam eden özel bir temaya odaklandığını belirten Uzm. Dr. Salgür, “2021-2023 teması ‘Diyabet bakımına erişim’ (Access to Diabetes Care) olarak belirlenmiştir. Zira hala dünya çapında milyonlarca diyabetli insan tedavi ve bakıma erişememektedir. Diyabetli bireyler, durumlarını yönetmek ve komplikasyonlardan kaçınmak için daima bakım ve takviyeye gereksinim duymaktadır. İlaç, teknoloji, takviye ve tedavi, muhtaçlığı olan tüm diyabetli insanlara sağlanmalıdır. Hükümetler diyabet bakımı ve tedbire yatırımlarını artırmalıdır” diye konuştu.
Dünyada diyabetli 460 milyondan fazla kişinin yanı sıra risk altında milyonlarca insanın bulunduğunu kelamlarına ekleyen Uzm. Dr. Salgür, tıbbın diyabetli hastalar için değerli çalışmalar yaptığını kaydetti.
İnsülinle birlikte diyabete yönelik her geçen yıl tedavi prosedürlerinin geliştiğini ve hastaların ömürlerini kolaylaştırıp uzattığını belirten Uzm. Dr. Salgür şöyle konuştu:

Diyabeti tedavi ederken kalp sıhhati da iyileşiyor
“Diyabet açısından çok hudutlu olan tedavi metotları son yıllarda hem tedavi seçeneği olarak artmış hem de tedavilerin yan tesirleri azalıp aktiflikleri artmıştır.


Bilhassa güzel denetimli ve uyumlu diyabet hastalarında yeni tedavi sistemleriyle ömür kaliteleri ve mühletleri geçmiş yıllara nazaran çok uzamaktadır. Yeni geliştirilen insülin tedavileri ile birlikte hem acısız hem de az sayıda uygulamalar başlamış olup hastaları hayat konforundan uzaklaştırmadan aktif ve kilo alma kan şekerinde düşme üzere şikayetlere yol açmadan tedavi edebilme talihimiz oluşmuştur. Bunun dışında diyabet tedavisinde insülin dışında birçok yeni ilaç ve tedavi tekniği son yıllarda gelişti. GLP1 analogları ve SGLT 2 inhibitörleri üzere yeni tedaviler hastalarda hem kilo kaybı sağlamakta hem de kan şeker regülasyonunu düzenlemektedir. Daha da değerlisi bu tedavilerle birlikte kalp hastalıkları risklerinin azalmakta ve mevcut kalp hastalıklarında güzelleşme görülmektedir. Yani hastalar bu tedavi metotlarıyla hem diyabet hem de kalp hastalıkları bakımından daha sağlıklı hale gelmeye başlamıştır.
Yeniden son yıllarda Diyabetik hastalarımızın bilhassa konut koşullarında acısız ya da daha az travma ile kan şeker takiplerini yapabilmeleri hedefli yeni tip glukometreler yahut daima kan şeker ölçümü yapabilen cilde yerleştirilen kan şeker ölçüm aygıtlarıyla daha yakın kan şeker ölçümü ile daha güzel denetim sağlama imkanına sahiptir.
Sonuç olarak diyabet her ne kadar dünyada ve ülkemizde hasta sayısının giderek arttığı çok kıymetli bir hastalık olsa da artık hakikat tedavi ve yakın takip ve hasta ahengi ile yüz güldürücü ve tesirli sonuçların alındığı bir hastalık olma yolunda ilerlemektedir”.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

417 öğrenci hastanelik oldu Valilik inceleme başlattı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI