DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2218816฿%0.65837

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Diyabet nedir? – Diyabet belirtileri nelerdir? – Diyabet tipleri nelerdir?

 

Diyabet Nedir?

Diyabet, insülin salınımı, insülin tesiri yahut bu faktörlerin her ikisinde de bozukluk nedeniyle ortaya çıkan hiperglisemi ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır.

Diyabet Kendini Nasıl Gösterir?

Açlık kan şekeri 126 mg/dl yahut üzerinde ise, rastgele bir saatte bakılan kan şekeri 200 mg/dl yahut daha ziyade ve beraberinde çok su içme, çok idrara çıkma yahut açıklanamayan bir kilo kaybı varsa, 75 gr glukoz içerek yapılan şeker yüklemesinden 2 saat sonra kandaki şeker seviyesi 200 mg/dl yahut daha ziyade ise şeker illeti dediğimiz diyabetten önemli formda şüphelenilmektedir.

Diyabetin Klinik Belirtileri

-Her zamankinden daha çokça susama ve su içme,
-Her zamankinden daha çokça acıkma ve yemek yeme,
-Çok sık idrar yapma,
-Gece sık olarak idrar yapma,
-Ciltte kuruma,
-Halsizlik, yorgunluk,
-Bulanık görme,
-Yaraların geç uygunlaşması,

Diyabetin Tipleri

1. Tip-I (İnsüline bağımlı olan)
2. 2. Tip-II (İnsüline bağımlı olmayan)

Tip- I Diyabet

Çok genç yaşlarda başlar. Bu tipte, pankreasta üretilen insülin ölçüsü çok düşüktür yahut üretim külliyen durmuştur. Diyabetlerin % 10-20’sini oluşturmaktadır. Beta hücreleri hasar görmüştür. İnsülin üretimi büsbütün durmuştur. Beta hücreleri organizmada yabancı olarak kabul edilir.

Tip-II Diyabet

Tip II Diyabet, yetişkin yaşlarda başlar. Burada insülin üretiminin eksikliğinden fazla, üretilen insülin gerektiği biçimde tesir gösterememektedir. Ayrıyeten yatkınlığı olan bireylerde, gebelikte üretilen kimi hormonlara ve metabolik yükteki artışa bağlı olarak gebelik sırasında ortaya çıkan ve Gestasyonel (gebelik) diyabet ismi verilen bir diyabet çeşidi daha vardır. Bu tip diyabette, kan şekeri hamilelik sonrasında ekseriyetle sıradana döner. Fakat bu insanların yaklaşık % 40’ında, sonraki 15 yıl içerisinde Tip-II diyabet gelişmektedir.

Tip-II Diyabetin Klinik Belirtileri

-Sık idrara çıkma,
-Ağız kuruluğu,
-Çok su içme,
-Açlık hissi,
-Cilt yaralarının geç güzelleşmesi,
-Kuru ve kaşıntılı bir cilt,
-Sık sık enfeksiyon gelişmesi,
-Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma görülür. Fakat bu belirtiler vakit içinde yavaş yavaş ortaya çıkar.

Diyabetin Tanısı

Şeker hastalarının büyük bir kısmında uzun periyodik kan şekeri yüksekliğine bağlı olarak, birtakım önemli komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu komplikasyonlar, ömür müddeti ve kalitesini etkilediğinden, riskli bireylerin (şişmanlar ve ailesinde şeker marazı olanlar) taranarak, marazın erkenden teşhisi ve hastaların sıkı bir biçimde takibi büyük kıymet taşımaktadır. Diyabet gelecekteki komplikasyonları evvelden bilinebilen seçkin illetlerden biridir. O nedenle, diyabetle başa çıkabilmenin temel prensibi “önlemek tedavi etmekten kolaydır” halinde özetlenebilir. Diyabetin tanısında kullanılan umum teknikler, idrar ve kanda yapılan çeşitli kimyasal testlerden ibarettir.

Diyabetin Nedenleri Nelerdir?

• Obezite (aşırı kilo),
• Ebeveynlerde diyabet hikayesinin bulunması,
• İleri yaş,
• Hareketsiz ömür şekli,
• Gerilim,
• Gebelik sırasında gestasyonel diyabet oluşumu ve olağandan yüksek tevellüt yüklü bebek yerküreye getirme.

Diyabet Tedavisi

Diyabet tedavisinde gaye kan şekeri ayarını sağlamak gayri bir tabir ile kan şekeri yükselmelerini ve kan şekeri düşmelerini önlemektir. Bu ayarın sağlanması komplikasyonların gelişimini önlemek yahut gelişmiş komplikasyonların seyrini yavaşlatmak için son kademe değerlidir. Yeterli bir diyabet denetimi, kan şekeri seviyenizi mümkün olduğunca olağana en yakın tutmak manasına gelir.

Diyabet tedavisi, marazın çeşidine nazaran farklılık gösterir. Tip 1 diyabette insülin tedavisi ile birlikte tıbbi beslenme tedavisi titizlikle uygulanmalıdır. Hastanın diyeti tabip tarafından önerilen insülin dozu ve planına nazaran diyetisyen tarafından planlanır. Besinlerin içerdiği karbonhidrat ölçüsüne nazaran insülin dozunun ayarlanabildiği karbonhidrat sayımı pratiği ile birlikte Tip 1 diyabetli bireylerin hayatı hayli kolaylaştırılabilmektedir. Tip 2 diyabetli bireylerde ise tedavi beslenme sisteminin sağlanmasının yanı sıra ekseriyetle hücrelerin insülin hormonuna hassaslığını artırmaya yahut direkt insülin hormonu salınımını artırmaya yönelik oral antidiyabetik ilaçların kullanılmasını içerir.

Diyabet illetinde dikkat edilmesi gerekenler ve önerilen tedavi prensiplerine uyulmadığı durumlarda kan şekerinin yüksek seviyelerde seyretmesi, başta nöropati (sinir harabiyeti), nefropati (böbreklerde hasar oluşumu) ve retinopati (göz retinasında hasar oluşumu) olmak üzere birçok sıhhat derdine yol açar. Bu nedenle diyabetli hastaların denetimlerini aksatmamaları çok değerlidir.

 

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Kendinizde hastalık belirtisi aramayın’

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0