Dişleri beyazlatmada sosyal medya önerileri sağlığınıza zarar verebilir

Toplumsal medyada sağlıklı gülüşler, bembeyaz dişler için verilen doğal ve pratik usuller dişleri beyazlatmak yerine daha çok ziyan verebiliyor …

Hediye sipariş alışveriş ankara
14.04.2021
A+
A-

Toplumsal medyada sağlıklı gülüşler, bembeyaz dişler için verilen doğal ve pratik usuller dişleri beyazlatmak yerine daha çok ziyan verebiliyor. Hoş ve bembeyaz dişlerle gülümsemenin günümüzde değerli bir yere sahip olması, birtakım toplumsal medya fenomenlerinin beğeni almak için insanları kandırabileceği bir noktaya geldi.
Doğal ve pratik sistemlerle kısa müddette diş beyazlatmanın mümkün olmayacağını belirten VM Medical Park Bursa Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı Dt. Zeynep Ceren Çelik, “Diş hekimliğinde kullanılan gelişmiş malzemeler ve tekniklerle daha beyaz dişlere sahip olmak mümkün.
Fakat diş beyazlatma, diş tabibi denetiminde yapılmadığı takdirde dişlerde geri dönüşü imkansız kalıcı hasarlara sebep olmaktadır. Günümüzde birçok diş beyazlatma prosedürü bulunmakta ve dişler için en hakikat metot dişlerdeki renklenmenin sebebini yanlışsız teşhis etmekle başlar” dedi.

Dişlerdeki renklenmenin içsel ve dışsal olarak ikiye ayrıldığını söz eden Uzm. Dt. Zeynep Ceren Çelik, “Dışsal renklenmeler sigara kullanımı, kahve, çay üzere renklendirici içeceklerin fazla tüketilmesi ve bireyin uygun bir ağız hijyenine sahip olmaması üzere sebeplerden kaynaklı olabilir.
İçsel renklenmeler ise, dişin yapısında doğuştan var olan bozukluk, dişlerin gelişimi esnasında kullanılan birtakım antibiyotikler, kanal tedavisinde kullanılan gereçlerden kaynaklanabilir.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Diş taşı paklığı, polisaj ve cila süreçleri üzere dişin yapısına ziyan vermeyen prosedürlerle tıpkı gün içerisinde tedavi edilebilir ve dişin doğal beyazlığına kavuşturulabilir. İçsel kaynaklı renklenmeler ise lazer ve ışık takviyeli kimyasal beyazlatma süreçleriyle dişin yüzeyine ziyan vermeden büsbütün kimyasal formda dişin rengini 8 tona kadar beyazlatmak mümkündür” diye konuştu.

Toplumsal medyada ve internette yer alan ‘doğal tanımlarla diş beyazlatma’ paylaşımlarına dikkat çeken Uzm. Dt. Çelik, “Bir grup asit içeriği yüksek, aşındırıcı casusların dişe uygulanması dişte kalıcı ziyanlara neden olmaktadır.
Bireyin limon, karbonat ve hatta çamaşır suyu üzere eserlerle dişlerdeki sararmayı beyazlatmaya çalışmak hayli yanlış ve ziyanlı davranış biçimidir.

İster dışsal kaynaklı, ister içsel kaynaklı bir renklenme olsun beyazlatma mutlaka diş doktoru denetiminde yapılmalıdır. Şu bilinmelidir ki, bir diş macunu dahi tabip tarafından diş yapınıza uygun olup olmadığı kararlaştırıldıktan sonra alınmalıdır.

Ayrıyeten beyazlatıcı diş macunları ise daima olarak değil, diş tabibinin tavsiyesi kadar kullanıldıktan sonra günlük macunlara devam edilmelidir” dedi.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.