DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2248687฿%0.07956

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: “Erasmus ile Türkiye’den Avrupa ülkelerine 550-600 bin, Avrupa’dan da 275 bine kadar Türkiye’ye gelen insan var”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, “Erasmus, bugüne kadar 850 bin insanın ömrüne dokunmuş bir program. 550-600 bin civarında Türkiye’den başka Avrupa ülkelerine giden insanımız var fakat bunun yanı sıra 275 bine kadar başka Avrupa ülkelerinden de Türkiye’ye gelen insan var” dedi.
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Lideri Büyükelçi Faruk Kaymakcı, 2021-2027 Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programları’nın Ankara’da bir otelde düzenlenen açılış programına katıldı.
Türkiye Ulusal Ajansı, Erasmus+ Programı ve Avrupa Dayanışma Programı’nın konut sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Türkiye Ulusal Ajansı Lideri İlker Astarcı da konuştu. Erasmus+ kapsamında Türkiye ve AB ülkelerinde eğitim görmüş gençler, programda edindikleri tecrübeleri ve Erasmus+ Programı’nın bundan sonraki uygulamalarına ait görüşlerini paylaştı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, “Türkiye 2004 yılında Avrupa Birliği’nin bu tıp programlarına katılmaya başladı ve bugün bir aday ülke olarak bu programlardan tahminen de en tesirli halde yararlanan ülke pozisyonunda.
Erasmus tahminen de Avrupa kıtasında barışa, istikrara, ön yargıların aşılmasına, duvarların kırılmasına, öteki kültürlerin keşfedilmesine katkıda bulunan bir program. Ancak Türk gençleri, çırakları, kalfaları, engellileri, atletleri için daha da manalı. Maalesef Türkiye bugün Avrupa coğrafyasında vatandaşlarının hala bizi almak zorunda olduğu bir ülke pozisyonunda. Umarız vize serbestisinde son adımları tamamlarız ve bir an evvel vize kalkar. Lakin bir Türk genci için Erasmus birebir vakitte vize alarak diğer bir Avrupa ülkesini, öteki bir kültürü keşfetme imkanı da sunuyor.

Onun için epey bedelli bir program” diye konuştu.

“Erasmus, bugüne kadar 850 bin insanın hayatına dokunmuş bir program”
Erasmus programıyla Türkiye’den Avrupa’ya 550-600 bin civarında insan gittiğini belirten Kaymakcı, “Erasmus, bugüne kadar 850 bin insanın hayatına dokunmuş bir program.


550-600 bin civarında Türkiye’den öbür Avrupa ülkelerine giden insanımız var ancak bunun yanı sıra 275 bine kadar başka Avrupa ülkelerinden de Türkiye’ye gelen insan var. Etkileşim, öteki kültürleri manaya bakımından çok kıymetli bir program.

Türkiye hakikaten tüm kurumlarıyla, tüm STK’larıyla, spor dernekleriyle, federasyonlarıyla Erasmus’u en tesirli biçimde kullanma konusunda kararlı” sözlerini kullandı.

“Bizim alışılmış Avrupa Birliği’nden en büyük beklentimiz Erasmusluların önünü açması”
Avrupa Birliği’nden en büyük beklentilerinin Erasmus’a katılan gençlerin önünü açması olduğunu söyleyen Kaymakcı, “Vize konusunda sorun yaşanmaması lazım.


Sonuçta Erasmus’a yapılan, Türk gençlerine, öğretmenlerine, öğrencilerine, çıraklarına, kalfalarına, atletlerine yapılan yatırım tıpkı vakitte daha sağlıklı bir Avrupa’ya, daha huzurlu, daha barış içerisinde yaşayan, daha yeşil ve daha dijital, daha kapsayıcı bir Avrupa’ya yapılmış bir yatırım. En donanımlı beşerler Erasmuslular. Zira Erasmus sayesinde onlar hem geziyor hem eğitim alıyor hem okuyor.

Bana nazaran hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın en donanımlı insanları Erasmus nesli olacak. Onun için biz de bu programı desteklemeye devam edeceğiz. Sayılarımız nitekim etkileyici sayılar. 33 ülke içerisinde en fazla müracaat alan ülke biziz. En fazla projeye takviye olmaya çalışan ülke de biziz.

Umarız önümüzdeki periyotta hem AB kaynaklarının artması ile hem Türkiye’nin ulusal katkılarıyla çok daha fazla insanımızı Erasmus’tan yararlandırmayı zorlayacağız” dedi.
Kaymakcı, kelamlarını şöyle sonlandırdı:
“Biz tüm Erasmuslu öğrencilerimizin her vakit yanında olacağız.

Tıpkı vakitte biz Erasmuslu öğrencilerimizi yahut Erasmus yararlanıcılarımızı Türkiyeli Erasmusluları, birebir vakitte Türkiye’nin elçileri olarak görüyoruz. Onları desteklemeye devam edeceğiz. Umarız 2021-2027 devrinde de bu Erasmuslularımıza daha geniş alanlar, daha geniş programlar sunacağız.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TUSAŞ aviyonik, motor ve robotik kodlama ile öğrencileri geleceğe hazırlıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI